Organza

Tkanina organza

Organza to piękna, cienka i przezroczysta tkanina wykorzystywana do szycia ubrań, zasłon i różnorakich elementów dekoracyjnych, takich jak np. woreczki na biżuterię lub kokardy na krzesła. Tradycyjnie jest produkowana z przędzy jedwabnej, jednakże popularnie wykorzystuje się również organzę bawełnianą i syntetyczną wykonaną z poliestru lub nylonu. Wysoka plastyczność, uniwersalność, wytworność i szeroka gama kolorystyczna organzy dostępnej w sklepach sprawiają, że od lat bije ona rekordy popularności w rankingach najchętniej kupowanych rodzajów materiałów.

Pokaż więcej

Organza ubraniowa

Organza jedwabna często jest wykorzystywana do produkcji odzieży, a w szczególności do szycia sukien wyjściowych, wieczorowych i balowych. Charakterystyczna sztywność organzy znacznie ułatwia jej modelowanie, umożliwiając formowanie różnorakich drapowań i falban. W szczególności w przypadku sukien ślubnych i sukienek o kroju księżniczek organza spełnia swoją rolę znakomicie nadając kreacjom zarazem obfitości, jak i lekkości. Co więcej, organzę chętnie wykorzystuje się do szycia ubrań wyjściowych dla małych dziewczynek. Szerokie spektrum dostępnych na rynku kolorów organzy oraz subtelny, dziewczęcy charakter tego materiału sprawiają, że małe kobietki z radością wybierają sukienki z organzy na wielkie wyjścia.

Organza zasłonowa

Organza jest nie tylko materiałem chętnie wykorzystywanym do szycia sukien balowych, lecz także tkaniną często wybieraną do szycia elementów dekoracji domowych. W szczególności długie, gładkie firany z organzy prezentują się niezwykle szykownie i elegancko, a na dodatek są wyjątkowo praktyczne. Z jednej strony chronią domowników przed wścibskimi spojrzeniami ludzi z zewnątrz, a z drugiej skutecznie przepuszczają promieniowanie słonecznie, nie zaciemniając zbytnio pokoi.

Dobrym pomysłem jest również uszycie z organzy abażuru na lampę stojącą. Element ten nada wnętrzu nieco niepowtarzalnego, romantycznego charakteru, a przy tym przyciemni nieco rzucane przez lampę światło.

Organza dekoracyjna

Prawdopodobnie najpopularniejszym zastosowaniem organzy jest szycie różnorakich elementów dekoracyjnych. Zwłaszcza w przemyśle ślubnym, gdzie istnieje konieczność tworzenia przeróżnych ozdób sali balowej, kościoła, auta Pary Młodej, itp. organza sprawdza się wyśmienicie. Przykładowo, z organzy często wykonuje się ozdoby na stoły, kokardki zdobiące krzesła gości, dekoracje na żyrandole, lampiony i balustrady. Generalnie rzecz ujmując jej zastosowanie jest ograniczone wyłącznie pomysłowością osób zajmujących się dekoracją sal weselnych.

Dekoracje weselne to oczywiście nie jedyne z zastosowań organzy jako elementu zdobiącego. Często wykorzystuje się ją również do szycia woreczków na biżuterię i inne drobiazgi, tworzenia kompozycji ze świeżych i suszonych kwiatów i jako gustowne opakowanie na prezent.

Aktywne filtry

  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło