Cekiny - jak je wykorzystać?

Mimoza Tkaniny 1218
Cekiny - jak je wykorzystać?

Czym są cekiny? Co je wyróżnia na tle innych ozdób? Jakie właściwości posiadają? Jakie są największe zalety tego typu dekoracji? Dlaczego gwiazdy Hollywood używają cekin tak często przy różnego typu kreacjach? Odpowiedź na to pytanie znajdą Państwo w naszym artykule.

Czym są cekiny?

Jest wiele określeń na tego typu dekorację, z których najpopularniejsze to pajetki. Jest to rodzaj ozdoby w kształcie guzika z dziurką, za pomocą której można połączyć go z różnego typu rodzajem odzieży. Cechą, która wyróżnia cekiny ich ich uniwersalność. Dotyczy to zarówno aspektów wizualnych np. kolorystyk czy kształtów, ale także tego z czym można łączyć cekiny.

Historia cekin w pigułce

Aby zrozumieć popularność cekin, powinniśmy cofnąć się w czasie do XVI wieku. Jesteśmy w Wenecji, gdzie kupcy handlują różnego typu materiałami, płacąc za nie weneckimi monetami, które zwane były ‘zecchino”, Później nazwa ta została spolszczona do “cekinów”. Dlaczego akurat od weneckiej monety powstała nazwa cekiny? Wynika to z faktu, że kupcy przyszywali jedo ubrań tylko po to, aby ich nie zgubić. Z czasem zecchino stały się luksusową ozdobą, która zyskała także popularność na książęcych i królewskich dworach. Produkcja cekin, które znamy w obecnej postaci rozpoczęła się na dobre w latach 20-tych XX wieku.

Rozwój kultury Pop up i wzrost popularności cekin

W XX wieku cekiny cieszyły się ogromną popularnością jako ozdoba odzieży. Używane były głównie przez kobiety, ze względu na to, że doskonale komponowały się z biżuterią, torebkami czy butami. Połysk cekin stał się ich cechą rozpoznawalną. Błyszczące elementy zdobiły na szeroką skalę ubrania muzyków i aktorów telewizyjnych. Doskonałym przykładem mogą być tutaj kreacje wykorzystywane przez m.in Elvisa Presleya, Marilyn Monroe, Freddie Mercury, Michaela Jacksona i innych gwiazd kultury masowej.

Z jakimi typami odzieży warto łączyć cekiny?

Błyszczące i matowe cekiny to dekoracja z którą trzeba uważać. Z jednej strony mogą one wynieść na wyżyny każdą kreację,z drugiej strony przy nadmiarze ich wykorzystania, mogą ośmieszyć nas w oczach innych. Ta efektowna ozdoba wymaga przemyślanego zastosowania. Jak już wcześniej wspomnieliśmy zastosowanie cekin dedykujemy kobietom świadomym swojej klasy i własnego stylu. Z czym je łączyć? Podajemy Państwu kilka ciekawych propozycji, oto one.

Połączenie spodni z cekinami

Spodnie z cekinami to nieco ekskluzywny element garderoby. Z pewnością będą odznaczać się na tle swoich odpowiedników. Dedykowane są romantyczne wieczory, spędzone zarówno w obecności przyjaciół jak i najbliższej osoby. Cekiny na spodniach mogą nas też doskonale wyróżniać na tle innych kobiet np. podczas imprezy czy koncertu. Jeżeli chcesz zwrócić na siebie uwagę, ale tak aby nie doszło do przerostu treści nad formą, to możesz zastosować taką opcję.

Cekiny na swetrze i bluzce

Sweter z cekinami to z kolei rozwiązanie, które sprawdzi się na co dzień np w pracy czy podczas zakupów lub wyjścia na miasto. Cekiny w małej ilości doskonale zdobią swetry, podkreślają ich charakter. Dobrze łączą się z kolorem niebieskim czy czarnym, nadając mu elegancji. Podobnie rzecz ma się z bluzką z cekinami. Możemy również wykorzystać ją jako element naszej garderoby na co dzień lub też na wypad ze znajomymi.

Sukienki z cekinami

Kolejnym typem odzieży, która doskonale komponuje się z cekinami jest sukienka. Suknie z cekinami przeznaczone są na imprezy gdzie szyk i elegancja to podstawa. Jeżeli idziesz do teatru lub na romantyczną kolację przy świecach do dobrej restauracji, to cekiny dobrze podkreślą rangę tego spotkania.

Cekiny, a torebka

Kobiety coraz chętniej sięgają po torebki z cekinami. Najsłynniejsi projektanci wykorzystują tę ozdobę na torebkach bardzo chętnie nadając im elegancji. Torebka z cekinami może okazać się doskonałym dopełnieniem do eleganckiej kolacji. Pamiętajmy jednak, aby nie wykorzystywać cekin na szeroką skalę. Warto zachować umiar w przypadku tej ozdoby, aby nie narazić się na śmieszność.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło