Tkaniny syntetyczne - wady i zalety
Tkaniny syntetyczne - są często niesprawiedliwie oceniane przez klientów tylko przez pryzmat ich wad, które owszem posiadają. Jednak “syntetyki” mają także swoje zalety. Czym różnią się materiały sztuczne od syntetycznych i naturalnych? Jakie posiadają właściwości? W jaki sposób należy je pielęgnować? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule. Zapraszamy do lektury.
Klasyczny i najprostszy podział materiałów
Zanim omówimy sobie dogłębnie materiały syntetyczne warto przypomnieć sobie w jaki sposób dzielimy tkaniny ze względu na materiał z jakiego są wykonane. Otóż najprostszy podział obejmuje materiały naturalne - w skład których wchodzą m.in bawełna, wełna, jedwab czy len. Są to materiały jak sama nazwa wskazuje pochodzenia naturalnego, zazwyczaj zwierzęcego lub roślinnego, bo innych źródeł nie ma.
Drugim typem są materiały sztuczne. Źródłem ich pochodzenia są laboratoria przemysłowe. Warto jednak zwrócić uwagę na pewien istotny aspekt - do produkcji materiałów sztucznych bardzo często wykorzystuje się… naturalne składniki. Przykładem materiałów sztucznych mogą być m.in wiskoza. lyocell, modal, acetat, cupro.
Ostatnią grupą, niestety najczęściej myloną z materiałami sztucznymi - co pokazują zapytania klientów, są materiały syntetyczne. Mają one te samo źródło pochodzenia co sztuczne - w laboratoriach. Różnica sprowadza się jednak do tego, że powstają one ze składników, które nie występują w przyrodzie. Przykłady? Proszę bardzo - wszechobecny poliester, poliamid, akryl, elastan i wiele, wiele innych.
Tkaniny syntetyczne - wady i zalety
Wokół włókien syntetycznych urosło przez wiele ostatnich lat wiele mitów. Wiele mówi się o ich wadach, pomijając zalety, które przecież posiadają.
Zalety materiałów i tkanin syntetycznych:
- są niezwykle trwałe;
- są odporne na tarcie, uszkodzenia mechaniczne;
- wyróżnia je wysoka sprężystość;
- mała podatność na gniecenie;
- łatwe do prasowania;
- szybko schną po praniu;
- odporne na zróżnicowane warunki atmosferyczne (zimno i ciepło);
Wady tkanin syntetycznych:
- niska higroskopijność (nie wchłaniają wody);
- niska przewiewność;
- obniżone wartości higieniczne w stosunku do materiałów naturalnych;
- niższe poczucie komfortu użytkowania ze względu na nie odprowadzanie wilgoci;
- zdecydowanie częściej elektryzują się niż materiały naturalne;
- są podatne na zmechacenie;
Czy warto ubierać się w tkaniny z włókien syntetycznych?
Trzeba powiedzieć sobie jasno - tkaniny powstałe z włókien syntetycznych, a więc powstałych w wyniku obróbki chemicznej są słabszej jakości niż materiały naturalne. Trudno sensownie uargumentować, że materiał syntetyczny jest lepszym rozwiązaniem niż naturalny, ale z pewnością jednym z takich argumentów będzie stosunek kosztu / jakości produktu. Technologia, także w branży produkcji odzieżowej stale się rozwija i materiały syntetyczne, a konkretniej produkty, które z nich powstają są coraz wyższej jakości. Ich użyteczność i komfort użytkowania stale rosną, dlatego też cieszą się coraz większą popularnością. Ponadto w grę wchodzi jak zawsze zasobność naszego portfela. Nie każdego stać przecież na koszulę z lnu czy wełny.
Podsumowanie
Liczba ludności świata rośnie w zatrważającym tempie. Podkłady materiałów naturalnych, choć nadal spore będą się kurczyć w XXI wieku, na co wpływ ma także ocieplanie się klimatu. Włókna naturalna - len, bawełna, wełna czy jedwab będą coraz trudniej osiągalne, zwłaszcza od strony finansowej. Istnieje więc potrzeba syntetyzacji niektórych materiałów. Obróbka termiczna i powstałe w jej wyniku tkaniny syntetyczne pozwolą zaspokoić przyszłym pokoleniom najważniejsze potrzeby życiowe, dlatego materiały syntetyczne i ich produkcja jest tak ważna. Nie deprecjonujmy znaczenia syntetyków, traktujmy je jako alternatywę.