Acetat co to za materiał?

Mimoza Tkaniny 7523
Acetat co to za materiał?

Acetat to materiał o egzotycznie brzmiącej nazwie. Z czego dokładnie jest wykonany, jego krótką historię oraz najważniejsze - co z niego uszyć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Co to jest acetat?

Należy on do grupy włókien sztucznych, czyli produkowanych z naturalnych składników występujących w przyrodzie. Często mylony z tkaninami syntetycznymi, a to wbrew pozorom nie jest to samo. Włókna sztuczne produkowane są z naturalnych materiałów, ale poddawane są obróbce chemicznej. Sam acetat jest włóknem octanowym, który powstaje w wyniku chemicznego przetwarzania celulozy.

Historia powstania acetatu sięga 1869 roku, to właśnie wtedy zaczęto jego produkcję. Jednak do komercyjnej, hurtowej produkcji tego materiału doszło dopiero na początku lat dwudziestych ubiegłego wieku. Dopiero wtedy bowiem znaleziono odpowiedni rozpuszczalnik, który pozwoli na masową produkcję acetatu. Początkowo używano go w lotnictwie - wzmacniano nim kadłub i skrzydła samolotów. Z czasem zaczęto wymyślać również inne zastosowania tego materiału, w tym między innymi wykorzystanie go we włókiennictwie.

Acetat znany również pod nazwą cady acetat to materiał bardzo przypominający swoim wyglądem oraz strukturą naturalny jedwab. Tkanina ta należy do grupy materiałów higroskopijnych, a zatem dobrze pochłaniających wilgoć. Są to włókna, które nie są narażone na ataki moli, grzybów czy bakterii. Są bardzo przewiewne, ekologiczne i ekonomiczne. Jej dodatkowym atutem jest to, że jest to jedna z tkanin, które się nie gniecie. Łatwo jest więc utrzymać ją w dobrym stanie i nie wymaga prasowania. 

Acetat - co uszyć z tego materiału?

Początkowo cady acetat wykorzystywany był jako tkanina na wszelkiego rodzaju podszewki oraz halki. Głównie ze względu na swoje higroskopijne i przewiewne właściwości. Z powodzeniem możesz używać tej tkaniny jako podszewki do marynarek czy żakietów, a także tworzyć z jej pomocą halki, przypominające swoim wyglądem te z dawnych laty.

Z biegiem czasu jednak acetat zyskał na popularności i wkroczył na prawdziwe modowe salony. Został doceniony za swój wygląd, do złudzenia przypominający prawdziwy, a jednocześnie kosztowny jedwab. Ze względu na swoją zdecydowanie niższą ceną, a równocześnie bardzo dobrą jakość podbił serca domów mody. Cady acetat to tkanina doskonale nadająca się na suknie wieczorowe i balowe. Jest miękki i wytrzymały, a przy tym nie jest prześwitujący. Jest lejąca i mięsista. Spektakularnie będą wyglądać stworzone z niej sukienki z odkrytymi plecami czy długim trenem.

Cady acetat - alternatywa dla naturalnego jedwabiu

Acetat ze względu na swoje walory estetyczne, a jednocześnie zdecydowanie niższą cenę, nazywany jest często sztucznym jedwabiem. Materiał ten, oprócz uszycia ubrań, można również wykorzystać do ozdoby wnętrz. Wykonane z tej tkaniny dekoracyjne poduszki lub nawet całe komplety pościeli będą rewelacyjnie uzupełniać każde wnętrze. Ze względu na swoją grubość i fakt, że się nie gniecie - acetat będzie także rewelacyjny, jako tkanina na zasłony. 

W naszym sklepie z tkaninami znajdziesz cady acetat w aż dwudziestu siedmiu różnych wariantach kolorystycznych. Z pewnością znajdziesz kolor, który będzie odpowiedni do twojej stylizacji sylwestrowej lub karnawałowej. Jeśli chcesz urozmaicić swoje wnętrze nowymi poszewkami na poduszki -również znajdziesz odpowiedni kolor, który w zależności od potrzeb rozświetli lub uspokoi twoje mieszkanie. 

Acetat to materiał, który zdecydowanie warto rozważyć, jeśli planujesz uszycie sukni wieczorowej. Jest bardzo elegancki i szykowny. Cady acetat to również doskonały wybór, jeśli chodzi o materiał na podszewki marynarek i żakietów. Warto mieć tę tkaninę w zanadrzu w swojej krawieckiej pracowni - nieważne czy tej profesjonalnej, czy tej domowej. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło