Najdroższe tkaniny na świecie - przegląd najbardziej ekskluzywnych materiałów na ubrania

Mimoza Tkaniny 14871
Najdroższe tkaniny na świecie - przegląd najbardziej ekskluzywnych materiałów na ubrania

Każdy materiał, który znamy na co dzień, ma różne pochodzenie i właściwą dla siebie cenę. Różnią się stylem, jakością, składem i wieloma innymi cechami. W zależności od parametrów niezbędnych dla każdego rodzaju odzieży można znaleźć ogromną różnorodność rzeczy z różnych kategorii cenowych i wykonania. Jakie zatem są najdroższe tkanin i jakie jest ich zastosowanie w produkcji.

Najcenniejsze tkaniny świata

Tkaniny naturalne ze względu na swe cech cieszą się nieustającym powodzeniem w świecie mody, a najwięksi projektanci wciąż wykorzystują je do tworzenia luksusowych kolekcji. Współcześnie coraz częściej zdarza się jednak, że w skład tych najbardziej ekskluzywnych materiałów ingerują inżynierowie przemysłu tekstylnego, wprowadzając do ich produkcji włókna syntetyczne, co zazwyczaj znacząco obniża cenę przy porównywalnej jakości. Nie każdy bardzo drogi materiał znajduje szerokie zastosowanie nawet wśród zamożnych klientów czy elit modowych. Są to zwłaszcza te, których wysoka cena wynika z bardzo rzadkiego występowania surowca lub gdy wytwarzanie materiału jest mocno skomplikowane.

Bisior czyli jedwab morski

Pozyskiwanie nitek bisioru jest niezwykle skomplikowane, gdyż powstają one pod wodą. Bisior jest wiązką nici z krzepnącej wydzieliny głównie morskich małżów takich jak np. omułek. Nici te osiągają niewielką długość do około 6 cm. Ten materiał był znany już od czasów starożytnych. Służył wtedy w egipskich zwyczajach pogrzebowych do mumifikacji. Tkanina ta odznacza się niezwykłą delikatnością i lekkością. Jedwab morski jest niesamowitą tkaniną, jednak jest tak rzadki, że w dzisiejszych czasach używany jest głównie do naprawy eksponatów muzealnych. Najważniejsze cechy charakterystyczne bisioru to: długowieczność (może przetrwać do 5 tys. lat), przezroczystość bez możliwości barwienia w jakikolwiek sposób, wytrzymałość i niezwykła delikatność (jest bardzo cienki).

Jedwab

Ta tkanina jest jedną z najstarszych, znanych tkanin na świecie. Badania archeologiczne potwierdzają, że jedwab był wytwarzany w Chinach już około 3600 roku p.n.e.. Technologia produkcji jedwabiu była ściśle strzeżoną tajemnicą przez Chińczyków przez około 2000 lat. Przez cały ten okres czasu Chiny posiadały monopol na produkcję jedwabiu, a jego eksport odbywał się tak zwanym jedwabnym szlakiem. Wyjawienie tajemnicy było obarczone poważnymi konsekwencjami. Każdego, kto zdradziłby ją, czekała kara śmierci. Włókna tej tkaniny pozyskiwane są z kokonów owadów zwanych jedwabnikami. Jednymi z największych producentów tego materiału są Chiny, Indie, Brazylia a w Europie – Rumunia. Tkaniny jedwabne charakteryzują się wysokim połyskiem, gładkością, są miękkie i lekkie oraz przyjemne w dotyku. Występują w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej.

Włókno z lotosu

Mieszkańcy Myanmaru (Birma) od wieków z włókien pozyskiwanych z łodyg lotosu wyrabiają rzadkie, drogie tkaniny. Przygotowanie łodyg lotosu do przędzenie jest bardzo czasochłonnym zajęciem, wymagającym wiele wprawy. Jednak Birmańczycy czynią to z wielka swobodą, tworząc z tego niezwykłego kwiatu cieniutkie nici, które farbują na przepiękne kolory przy użyciu naturalnych barwników i suszą w świetle słonecznym. Ten proces kontroluje skurcz tkanin przed wysłaniem tkanin jako produktów gotowych na rynek. Aby utkać metr tkaniny, potrzeba 32 tysięcy łodyg lotosu. Od wieków tkaniny z lotosu wyrabiane są dla najwyższych rangą mnichów buddyjskich.

Tkaniny wytwarzane z wełny

Wełna jest bardzo popularnym surowcem, z którego wytwarza się zarówno dzianiny jak i tkaniny. Jest to włókno naturalne białkowe uzyskiwane z okrywy włosowej (sierści) owiec i jagniąt, a także sierść takich zwierząt jak lamy, wielbłądy, kozy, króliki i inne. Wełna należy do jednego z najstarszych surowców wykorzystywanych przez człowieka. W 100% naturalna i mimo wielu osiągnięć techniki wciąż jest nie do podrobienia w warunkach laboratoryjnych. Zalety wełny są znane wszystkim, doskonale izoluje, odprowadza wilgoć, nie brudzi się tak szybko jak bawełna, termoregulacja (latem chłodzi, zimą grzeje). W zależności od pochodzenia i stopnia trudności w pozyskiwaniu wełny jej cena jest bardzo zróżnicowana. Najdroższe rodzaje wełny to:

  • wełna wikunii - jest najmniejszym wielbłądem na świecie, zagrożonym wyginięciem. Cena surowego włókna sięga 400 dolarów za kilogram.
  • kaszmir - miękka tkanina z wełny kóz kaszmirskich o wyjątkowej puszystości. Pozyskanie wełny jest procesem niezwykle czasochłonnym. Wymaga ono ręcznego wyczesywania kóz kaszmirskich. Tkanina ta jest dość delikatna, dlatego często stosuje się ją jako dodatek do wełny.
  • qiviut - najcieplejszy rodzaj wełny pozyskiwanej z sierści wołów piżmowych. Wełna tych zwierząt jest ośmiokrotnie cieplejsza od wełny z merynosów, nie odkształca się i zachowuje swoje parametry cieplne nawet gdy jest wilgotna.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło