Cekiny - jak nosić i z czym łączyć ubrania z cekinami?

Dnia: Publikacja: Mimoza Tkaniny

Ubrania z cekinami to niezawodny sposób na to jak zabłysnąć w towarzystwie. Choć niejednemu z nas kojarzą się głównie z karnawałem w praktyce mogą być wykorzystywane przez cały rok zarówno podczas przyjęć, jak i na co dzień.

Lubisz tkaniny cekinowe, lecz wciąż zadajesz sobie pytanie czy cekiny są modne? To duży błąd! Zamiast analizować współczesne trendy zastanów się jak nosić cekiny tak, aby prezentować się w nich obłędnie niezależnie od bieżącej mody, pory roku czy nawet dnia. Poniżej znajdziesz wskazówki jakie materiały z cekinami najlepiej wybrać, jak nosić odzież z cekinami i jak o nią dbać, aby bez względu na okoliczności prezentować się olśniewająco. Przyjemnej lektury!

Cekiny - co nieco historii

Cekiny, nazywane również pajetkami, to najczęściej okrągłe (choć nie zawsze), płaskie, błyszczące blaszki z dziurką o ogromnych walorach zdobniczych. Z uwagi na fakt, że występują w wielu kolorach, kształtach i rozmiarach, tkaniny zdobione cekinami są wyjątkowo uniwersalne i chętnie stosowane w przemyśle modowym.

Początków popularności cekinów wielu dopatruje się w XVI-wiecznej Wenecji, gdzie kupcy handlujący materiałami przyszywali monety do ubrań, aby ich nie zgubić. Z biegiem lat stały się one luksusową ozdobą dla królów i książąt, by w ostateczności osiągnąć szczyt swojej popularności w latach 20. XX w.

Obecnie cekiny najczęściej wykonuje się z plastiku i wykorzystuje nie tylko do zdobienia odzieży, lecz także torebek, biżuterii, butów i nie tylko. Rokrocznie po tkaniny cekinowe chętnie sięgają gwiazdy kina i muzyki wyznaczając trendy w danym sezonie. To ozdoba, która od lat gra pierwsze skrzypce na wybiegach znanych projektantów, warto więc znaleźć dla niej miejsce również w swojej szafie.

Jak wybrać odpowiedni materiał z cekinami w sklepie?

Aby ustalić jak nosić cekiny na co dzień omówmy wpierw kwestię podstawową, a mianowcie jak wybrać odpowiedni materiał z cekinami. Na rynku znajdziemy bowiem szeroki wybór tkanin zdobionych cekinami, jak zatem wybrać ten, który najtrafniej wpisze się w nasze oczekiwania?

Wybierając tkaninę z cekinami kierujmy się przede wszystkim swoją wizją, lecz nie bagatelizujemy przy tym jakości tkaniny. Nie ma bowiem nic gorszego niż materiał ozdobiony cekinami, które odpadają przy pierwszym wyjściu. Jedynie decydując się na tkaninę o wysokiej jakości możemy mieć pewność, że odzież z niej uszyta będzie komfortowa w noszeniu i zostanie z nami na dłużej niż jeden sezon.

Czy cekiny są modne? Jak nosić cekiny?

Jeśli wciąż zadajesz sobie pytanie czy cekiny są modne możesz odetchnąć z ulgą. Otóż tak, cekiny są modne. To jedna z najmodniejszych tkanin w niemal każdym sezonie, dzięki czemu śmiało możemy wyposażyć swoją szafę w ubrania z tkanin cekinowych bez obaw, że założymy je tylko w jednym sezonie. Warto jednak przy tym pamiętać, że cekiny to dość wymagający materiał, podczas noszenia którego należy przestrzegać kilku zasad. Miejmy przede wszystkim na uwadze, że cekiny same w sobie stanowią wyjątkową ozdobę i nie warto łączyć ich z dodatkowymi, błyszczącymi ozdobnikami. Sięgając po odzież z cekinami zrezygnujmy z biżuterii czy innych “udziwnień”. Ponadto, pamiętajmy, że ubrania uszyte z tkanin cekinowych obowiązkowo muszą być idealnie dopasowane. Błyszczące blaszki potrafią bowiem niestety zaburzyć proporcje sylwetki, dzięki czemu źle uszyte ubrania uwypuklą wszystkie nasze mankamenty.

Jak dbać o tkaniny cekinowe?

Aby ubrania uszyte z tkanin cekinowych prezentowały się okazale przez dłuższy czas ważna jest ich odpowiednia pielęgnacja. Zdecydowanie nie zaleca się prania materiałów zdobionych cekinami w pralce automatycznej. Nawet wybierając program bezpieczny dla delikatnych tkanin możemy bowiem zniszczyć fason ubrania. Tkaniny cekinowe najlepiej prać ręcznie w letniej wodzie z dodatkiem delikatnego środka piorącego, a po skończonym praniu, zamiast wyżymać, należy pozwolić im wyschnąć w pozycji leżącej, np. na grubym ręczniku.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December