Co zrobić z resztek materiałów?

Mimoza Tkaniny 318
Co zrobić z resztek materiałów?

Szycie na maszynie to nie tylko zdolności manualne, ale również umiejętność obliczenia ilości potrzebnej tkaniny na uszycie danej rzeczy. Jednak zawsze, nawet mimo najdokładniejszych wyliczeń, pozostaną jakieś resztki materiałów po skończonym projekcie. Zdecydowanie odradzamy wyrzucania ich, bo mogą się przydać do zrobienia wielu ciekawych rzeczy, a nasz świat i tak już tonie w śmieciach. Zapraszamy do lektury, co można stworzyć z użyciem resztki materiałów. Wszystko bez konieczności wizyty w sklepie z tkaninami!

Pomysły na wykorzystanie resztek tkanin

Mamy projekt, maszyna do szycia idzie w ruch, tkaniny przyjmują nowe, nadane przez nas formy i gotowe! Projekt nowego ubrania zakończony sukcesem… i stosikiem składającym się z resztek materiałów leżącym przy naszym stanowisku pracy. Zdecydowanie nie warto ich wyrzucać - niezależnie czy są to duże kawałki materiału, czy też małe skrawki. Wszystko to można będzie użyć ponownie, redukując przy tym ilość produkowanych śmieci. 

Wbrew pozorom, tworzenie z różnokolorowych i  na pierwszy rzut oka niepasujących do siebie resztek tkanin, wnosi do wnętrza lub stylizacji wiele ożywienia i radości. Sztuka, w której łączy się resztki materiałów, nosi nazwę patchwork. Kiedyś produkt ubóstwa, dziś ograniczenie konsumpcjonizmu i przejaw troski o środowisko. 

Patchwork, czyli nowe życie resztek materiałów 

Wydawałoby się, że patchwork nie ma zbytnio zasad i należy jedynie łączyć ze sobą różnego typu tkaniny. Nic bardziej mylnego. W tym całym szaleństwie są zasady. 

Między innymi należy stosować geometryczne formy tkaniny. Dla początkujących zalecane jest używanie czworokątów. Nabierając doświadczenia, można używać innych form geometrycznych i łączyć je ze sobą. Stosowanie takiego zabiegu daje poczucie spójności, jednocześnie nie tracąc idei patchworku i wykorzystywania resztek materiałów.  

Patchworku można z powodzeniem użyć do wykonania poszewek na poduszki, toreb czy nawet odzieży, dla tych bardziej odważnych, którzy lubią kolory i szaleństwo w stylizacjach.

Wąskie resztki materiałów - stwórzmy włóczkę!

Często podczas szycia pozostają bardzo wąskie resztki tkaniny. Ciężko zrobić z nich coś z wykorzystaniem metody patchworkowej, jednak to nie oznacza, że mamy je wyrzucać. Wąskie ścinki można wykorzystać do zrobienia gumek do włosów, sznurków, którymi przewiążemy spodnie czy też sukienkę w pasie lub…wykonamy swoją własną włóczkę spaghetti. Jest to rozwiązanie dla tych, którzy lubią pracę na drutach. Końcówki wąskich pasów resztek materiałów ścinamy pod skosem i możemy zaczynać przygodę z robótkami! Szydełko lub druty w dłoń i można zacząć dzierganie czegoś w pełni wyjątkowego i kolorowego. W ten sposób można stworzyć dosłownie wszystko co tylko potrafimy wydziergać, a niepowtarzalny wzór i zestawienie kolorystyczne z pewnością zaskoczy każdego.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło