Cosplay - tkaniny, które pozwolą stworzyć kostium z marzeń

Dnia: Publikacja: Mimoza Tkaniny

Mimo, że nazwa cosplay wywodzi się od słów costume playing, czyli zabawa w przebieranie, dla wielu cosplayerów zabawą nie jest, a swoje hobby traktują bardzo poważnie. Spędzają wiele godzin na przygotowaniu specjalnych kostiumów, dopracowanych w każdym szczególe. Aby strój wyglądał jak najbardziej przekonująco konieczne są odpowiednie materiały oraz charakteryzacja wymagająca dużych umiejętności.

Czym jest cosplay?

Cosplay polega on na przebieraniu się za postacie z anime, mangi, gier komputerowych oraz filmów. W cosplayu chodzi o to, by jak najwierniej oddać postać, w którą się wcielamy, nie tylko pod względem stroju, lecz także sposobie poruszania się, a także sposobu mówienia i ogólnego zachowania. W wielu krajach odbywają się konwenty fanów mangi oraz anime oraz festiwale z konkursami na cosplayowe kostiumy. Na wielu z nich biorące udział osoby lub grupy prezentują swoje stroje. Często obowiązkowe jest posiadanie stroju uszytego własnymi siłami. Podstawą cosplayu jest przygotowanie odpowiedniego stroju oraz charakteryzacji, które będą jak najwierniej odwzorowywać wybraną postać. Osoby bardziej ambitne swoje stroje szyto samodzielnie, z pietyzmem troszcząc się o szczegóły. Podobnie jak na innych konkursach, również na polskich konkursach strój musi być uszyty własnoręcznie.

Do rozpoczęcia przygody z cosplayem nie są konieczne szczególne umiejętności, wystarczy zaangażowanie, pasja i odrobina samozaparcia. Początkujący cosplayerzy często nie szyją swoich strojów sami, ale kompletują je z elementów znalezionych np. w second-handach, a nawet szafach rodziny i znajomych. Aby jednak rozwijać to hobby, warto przyswoić sobie przynajmniej podstaw szycia. Umiejętność ta nie tylko stwarza szersze możliwości, lecz także daje znacznie większą satysfakcję z osiągniętego efektu. Przed wykonaniem pierwszych kostiumów bardzo ważne jest rozeznanie się w cenach poszczególnych materiałów i dodatków, by móc ustalić budżet na dany strój. Dobrze też jest zorientować się, czy poszukiwany przez nas materiał nie ma tańszych odpowiedników, np. sztuczna skóra, czy jedwab bawełniany. Wiąże się to także z wykonaniem projektu. Osoby, które nie mają zbyt dużych umiejętności szycia, nie powinny na początku próbować realizować zbyt skomplikowane projekty. Łatwo bowiem się zniechęcić, zwłaszcza jeśli zainwestują spore środki i nie uzyskają zadowalającego efektu.

Jakie tkaniny będą przydatne przy stylizacji cosplay?

Początkujący cosplayerzy często kompletują swoje stroje z gotowych, dostępnych w sklepach ubrań czy dodatków. Osoby bardziej zaawansowane swoje stroje szyją samodzielnie, z ogromną dbałością o szczegóły. Dobór wszelkich materiałów, w tym również tkanin jest uzależniony od postaci jaką zamierzamy odtworzyć. Jest jednak kilka cech, które łączą wszystkie, niezależnie od tego gdzie i jak zostaną zastosowane.

Trwałość i bezpieczeństwo

Tkaniny zastosowane w przygotowywaniu strojów cospley muszą być trwałe, możliwie wygodne, pozwalające na komfortowy kontakt ze skórą. Gwarancje wymienionych cech dają tkaniny wysokiej jakości i posiadają odpowiednie certyfikaty świadczące o dopuszczeniu do bezpiecznego kontaktu ze skórą np. Oeko-Tex Standard 100. Ogromne znaczenie ma czy tkaniny użyte do uszycia kostiumu cosplay będą na tyle solidne, że wytrzymają pokaz, a czasem przedstawienie jakiejś scenki, czy będą dostatecznie grube, o wysokiej gramaturze, zdecydowanie wyższej niż ta, w której wykonane są standardowo ubrania lub zwykłe kostiumy teatralne. Wśród dostępnych tkanin za spełniające powyższe cechy uznaje się m.in wełnę, dzianinę, żakard, wiskozę z domieszką lycry, poliester, gruby len i jedwab.

Swoboda ruchu

Mimo, że często stroje cosplay przyjmują bardzo nietypowe kształty, to jednak zastosowane materiały muszą posiadać cech umożliwiający w miarę swobodne poruszanie. Równie często się zdarza, że cosplayer musi wykonywać szybkie lub nienaturalne ruchy. Najczęściej cosplayer spędza w nim co najmniej kilka godzin, dlatego powinien móc swobodnie w nim usiąść czy zjeść posiłek. Strój nie może również krępować ruchów. Tkanina kostiumowa musi posiadać możliwość dostatecznej wentylacji. Oczekiwania te spełnią tkaniny pochodzenia naturalnego jak bawełna, czy len.

Kolorystyka, wzory i faktura

Każdy, kto choć trochę miał styczność z tym szczególnym hobby jakim jest cosplay doskonale się orientuje, że kluczową rolę w tworzonych strojach odgrywa kolor. Bardzo ważnym elementem są także wzory jakie widnieją na tkaninach oraz ich faktura. Tkaniny, które znakomicie się sprawdzą w tej roli to acetat, powłóczysty szyfon, delikatna satyna jedwabna lub welur. Dostępne są w ogromnie szerokiej palecie kolorystycznej, również w bardzo poszukiwanym kolorze srebrnym lub złotym. Wspomniane tkaniny produkowane są także w różnym stopniu zmatowienia, czy połysku, co daje nieograniczone możliwości zastosowań.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December