Czym jest tkanina bawełniana i jak dbać o bawełnę?

Dnia: Publikacja: Mimoza Tkaniny

Bawełna jest jednym z popularniejszych materiałów naturalnych wykorzystywanych od wielu lat w różnych gałęziach przemysłu. Bawełna zastosowanie znalazła chociażby przy produkcji  papieru, opatrunków i oczywiście, najczęściej do produkcji tkanin, z których powstają ubrania. Popularność bawełny jest ogromna, każdy z nas w swojej garderobie posiada kilka, jak nie kilkanaście sztuk odzieży wykonanej z tego naturalnego surowca. Czy mimo jej popularności, wiemy jak dbać o bawełnę, by służyła nam przez lata? W tym artykule przybliżymy Wam temat pielęgnacji tkaniny bawełnianej. Zapraszamy do lektury!

Tkanina bawełniana- czym jest i jak powstaje 

Bawełna to tkanina naturalna, wytwarzana z włókien otaczających nasiona rośliny o tej samej nazwie. Właściwości tej niesamowitej rośliny odkryto już wiele tysięcy lat temu. Najpierw wykorzystywano ją głównie na obszarach tropikalnych, gdzie występowała naturalnie, dając ludziom przewiewne odzienie. Później jej uprawa sięgała coraz to dalej i dalej. Dziś tkanina bawełniana dostępna jest bez większego problemu na całym świecie. Swoją popularność zyskała dzięki relatywnie łatwiej uprawie surowca i wydajności jego włókien. Od dziesiątek lat zbiór i obróbka bawełny odbywa się maszynowo, przez co łatwość produkcji tkaniny bawełnianej przyczynia się do jej rozpowszechnienia na cały świat. Niestety, przemysłowe wykorzystywanie bawełny na światową skalę doprowadziło również do zwiększenia wykorzystania środków chemicznych do uprawy tego surowca. Zmniejszyło to ekologiczność procesu powstawania tkaniny bawełnianej, jednak ostatnie lata pokazują, że można również produkować bardziej zrównoważoną bawełnę, bez tak dużej ilości nieprzyjaznej środowisku chemii. 

Bawełna - wady i zalety 

Swoją popularność bawełna zawdzięcza nie tylko dzięki łatwości jej  uprawy, ale również szeregiem zalet, jakie mają tkaniny bawełniane. 

Po pierwsze, jako naturalny materiał jest przewiewna i przepuszczająca powietrze, pozwala naszej skórze swobodnie oddychać. Tkanina bawełniana jest bardzo przyjemna w dotyku i jednocześnie bardzo wytrzymała, co jest ogromną zaletą materiałów wykorzystywanych do produkcji odzieży. 

Jej higroskopijność docenia każdy, kto upalnym latem założył na siebie przewiewny, bawełniany ciuch, na którym nie było aż tak widać plam potu. 

Jednak, żeby nie było tak różowo, bawełna to wady i zalety

Czysta tkanina bawełniana bez żadnych domieszek  jest dość podatna na zagniecenia i rozciągnięcia. Jednak bardzo łatwo temu zapobiec, stosując domieszki różnej gramatury. 

Jak można się domyślić, bawełna o niższej gramaturze jest cieńsza i świetnie się sprawdza latem, grubsze włókna wykorzystywane są do ciepłych ubrań na chłodne dni. 

Jak dbać o bawełnę 

Popularność tkaniny bawełnianej nie jest niestety równoznaczna z upowszechnieniem wiedzy o tym, jak dbać o bawełnę. Dzięki temu, że bez problemu, w każdej chwili możemy wzbogacić naszą garderobę o nowe sztuki odzieży 100% bawełna, to warto znać podstawy pielęgnacji tej tkaniny, żeby móc dłużej cieszyć się naszym ulubionym ciuchem. Jednak odpowiedź na pytanie, jak dbać o bawełnę, nie jest aż taka prosta. Z racji tego, że istnieje wiele różnych rodzajów bawełny, pielęgnacja każdego z nich wymaga nieco innych kroków. . Niektóre tkaniny bawełniane posiadają domieszki poliestru lub elastanu. To również ma wpływ na pielęgnację danego materiału. 

Warto jednak znać podstawowe zasady prania bawełnianych ubrań, a po niuanse pielęgnacyjne danej odzieży odsyłamy do metki - tam zawsze znajdują się najpewniejsze informacje. 

  • Po pierwsze, pierzmy oddzielnie  ciemne i  jasne ubrania. W ten sposób zapobiegniemy przebarwieniom. 
  • Ubrania z nadrukami dobrze jest przewrócić do prania na lewą stronę- zapobiegnie to zbyt szybkiemu zniszczeniu nadrukowanych elementów. 
  • Pralkę ustawmy na dedykowany bawełnie program lub wybierzmy opcję eco. 
  • Wybierzmy temperaturę prania z przedziału 30- 40 stopni. 

Pranie jest najważniejszą częścią pielęgnacyjną, ponieważ wtedy najłatwiej można niechcący uszkodzić tkaninę. Postępowanie z bawełną po praniu jest bardzo proste i nie wymaga dodatkowej pielęgnacji. Susząc bawełniane ubrania, warto je strzepnąć- wtedy nie powstaną zagniecenia i unikniemy potrzeby prasowania materiału. 

Jak widać, dbanie o bawełnę nie jest wcale tak skomplikowane, a inwestycja w odzież bawełnianą jest bardzo dobrym wyborem (i co warto podkreślić, nie aż tak bardzo kosztownym jak w przypadku innych tkanin naturalnych). Bawełna wady i zalety ma, jednak ze zdecydowaną przewagą tych drugich. Jest bezpieczna dla skóry, delikatna, nie elektryzuje się, łatwo o utrzymanie czystości tej tkaniny i, co najważniejsze i już pewnie zauważyliście, nie jest wymagająca w pielęgnacji. Teraz nie pozostało nic innego jak znaleźć swój ulubiony rodzaj bawełny i ciuch, który stanie się naszym faworytem na lata.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December