Jak dbać o jedwab? Pranie i przechowywanie jedwabiu

Mimoza Tkaniny 1351
Jak dbać o jedwab? Pranie i przechowywanie jedwabiu

Jedwab to delikatna tkanina, którą niezwykle łatwo można zniszczyć. Chwila nieuwagi i materiał, uważany za jeden z najbardziej ekskluzywnych i luksusowych na świecie, może ulec odbarwieniu lub odkształceniu. Biorąc pod uwagę wysoką cenę tkaniny dla wielu byłaby to nieodżałowana strata. Aby uniknąć przykrych niespodzianek tego typu, warto zapoznać się ze sposobami dbania o jedwab już w chwili jego zakupu.

W poniższym tekście znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na temat dbania o jedwab. Przeczytaj, a dowiesz się jak prać, wybielać, suszyć, prasować i przechowywać jedwab, aby zachował swoje pierwotne właściwości na długo. Przyjemnej lektury!

Charakterystyka jedwabiu

Nim przejdziemy do opisu jak dbać jedwab poświęćmy chwile jego charakterystyce. Otóż jedwab to wyjątkowo ekskluzywna tkanina naturalna produkowana z włókien pochodzenia zwierzęcego pozyskiwanych z kokonów jedwabników. Tkaniny jedwabne wyróżniają się wyjątkową miękkością, gładkością i blaskiem. Są wiotkie, śliskie i niezwykle przyjemne w dotyku. Mimo swej niesłychanej delikatności są również wybitnie trwałe, a odpowiednio pielęgnowane potrafią zachować swoją świetność na długo. Z drugiej jednak strony niewłaściwe użycie detergentu, zbyt wysoka temperatura prania czy choćby pranie jedwabiu w pralce może doszczętnie zniszczyć tkaninę. Co zrobić, aby uniknąć tego nieprzyjemnego zdarzenia?

Jak prać jedwab?

Pranie jedwabiu to jedna z najważniejszych kwestii dotyczących jego pielęgnacji. Niewłaściwe pranie, zbyt wysokie temperatury lub agresywne środki chemiczne mogą bowiem go nieodwracalnie uszkodzić, w wyniku czemu zatraci on swój atrakcyjny wygląd i przyjemny dotyk. Choć duża część pralek automatycznych jest wyposażona w program przeznaczony do prania jedwabiu warto z niego zrezygnować. Naturalny jedwab najlepiej bowiem prać ręcznie w niezbyt wysokich temperaturach. Zamiast tradycyjnych środków piorących warto postawić na specjalistyczne środki do pielęgnacji jedwabiu. Jako detergent dobrze sprawdzi się również szampon do włosów lub szare mydło. Dobrym pomysłem jest również korzystanie ze środków zmiękczających wodę. Wystarczy przed włożeniem jedwabnej tkaniny do wody rozpuścić w niej odrobinę środka zmiękczającego, np. boraksu.

Jedwab należy prać delikatnie w wodzie o temperaturze nie wyższej niż 30°C. Należy unikać zbyt długiego moczenia go w wodzie, ponieważ zwiększa ona jego rozciągliwość, w wyniku czego odzież może się odkształcić. Ponadto, należy pamiętać, by pod żadnym pozorem nie szorować, że trzeć, nie wykręcać i nie wyżymać jedwabiu. Jedynie delikatne moczenie i płukanie tkanin jedwabnych w wodzie z odpowiednim detergentem może oczyścić go jednocześnie przy tym nie niszcząc.

Czy jedwab można wybielać?

Kwestią, która często budzi wiele pytań jest również wybielanie jedwabiu. Z biegiem czasu jedwab niestety żółknie i traci swój oryginalny wygląd. Stosowanie się do zaleceń zamieszczonych na metkach odzieży jedwabnej można znacząco opóźnić ten proces. Niektórzy w celu profilaktyki zalecają również moczenie jedwabiu w mleku przez godzinę przed praniem, co jednak zrobić, gdy jest już za późno? Najlepszym sposobem na wybielenie pożółkłego jedwabiu jest płukanie go w wodzie utlenionej wymieszanej z wodą w proporcjach 1:4. Jedwab silnie pożółkły można również spróbować delikatnie wyprać w wodzie z płatkami mydlanymi.

W jaki sposób suszyć jedwab?

Podczas suszenia jedwabiu można zapomnieć o suszarkach automatycznych. Najlepiej nie robić tego również w ostrym słońcu, ponieważ mógłby on wówczas ulec odbarwieniu. Najlepiej tuż po wypraniu odsączyć nadmiar wody z jedwabiu za pomocą ręcznika (absolutnie nie wolno wyżymać jedwabnej odzieży!), a następnie wysuszyć w pozycji leżącej. W niektórych przypadkach dozwolone jest również suszenie w pozycji wiszącej, jednak warto wówczas pamiętać, że mokry jedwab jest dużo bardziej delikatny i podatny na zniszczenie niż suchy. Najlepiej więc unikać cienkich sznurków, a odzież jedwabną w pozycji wiszącej suszyć jedynie na wieszakach.

Prasowanie jedwabiu

Prasowanie jedwabiu może skutkować pojawieniem się na jego powierzchni błyszczących śladów, dlatego pod żadnym pozorem nie należy przykładać gorącego żelazka bezpośrednio do tkaniny. Jedwab najlepiej prasować na lewej stronie, a w sytuacjach kiedy konieczne jest prasowanie na prawej stronie najlepiej użyć ściereczki z naturalnej tkaniny w roli podkładu.

Jak należy przechowywać jedwab?

Biorąc pod uwagę fakt, że jedwab ma tendencję do blaknięcia pod wpływem promieniowania słonecznego, najlepiej przechowywać go w pokrowcu w pozycji wiszącej. Pomocne mogą okazać się również specjalne tasiemki przeznaczone do podwieszania odzieży. Przechowując jedwabną odzież w pozycji złożonej na półkach możemy bowiem przyczynić się do powstania zagnieceń trudnych do wyprasowania.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło