Jak dbać o koronki i gipiury?

Dnia: Publikacja: Mimoza Tkaniny

Koronka to piękny, kobiecy materiał świetnie sprawdzający się w wielu sytuacjach. W zależności od okoliczności odzież z niej uszyta może prezentować się subtelnie i niewinnie, elegancko i wytwornie lub zmysłowo i uwodzicielsko. Dawniej uważana za symbol luksusu i bogactwa, obecnie koronka jest wyjątkowo popularna i wysoko ceniona za swoje walory estetyczne i dużą uniwersalność.

Koronka, choć wyjątkowo atrakcyjna wizualnie, niestety jest dość wymagająca w pielęgnacji. Aby zachowała swój pierwotny wygląd na długo musi być prawidłowo prana, suszona i prasowana. Poniżej znajdziesz wszystkie niezbędne wskazówki jak dbać o koronkę tak, aby prezentowała się nieskazitelnie przez wiele lat. Przyjemnej lektury!

Koronka - rodzaje materiału

Koronka to wyrób włókienniczy produkowany z włókien bawełnianych, lnianych lub poliestrowych. Jej cechą charakterystyczną jest ażurowa struktura i wysokie właściwości dekoracyjne. Tkaniny koronkowe produkowane na skalę przemysłową wykonywane są maszynowo, choć w niektórych częściach świata nadal wykonuje się je ręcznie zgodnie z obowiązującą tradycją.

Ze względu na wygląd i sposób wykonania wyróżnia się wiele rodzajów koronki, w tym m.in. bardzo popularną koronkę gipiurową znaną również pod nazwą gipiury. Jej cechą charakterystyczną są grube, wypukłe zdobienia przypominające nieco haft. Innym popularnym rodzajem koronekkoronki francuskie z charakterystycznym siatkowym tłem, na którym wyszywane są wypukłe, sznurowe wzory, często ozdabiane koralikami. Często wykorzystywanym w przemyśle odzieżowym rodzajem koronki jest także koder. To koronka z charakterystycznie obrobionymi zewnętrznymi krawędziami, które często wykorzystuje się np. jako wykończenie dekoltu sukni.

Jak dbać o koronkę? - podstawowe zasady

Właściwa pielęgnacja materiałów koronkowych obejmuje zarówno ich prawidłowe pranie, suszenie i prasowanie, jak i przechowywanie. Jeśli chcesz, aby ubrania z koronki znajdujące się w Twojej szafie na długo zachowały swoją pierwotną świetność pamiętaj, aby:

  • nie przechowywać koronek w szafie w pobliżu zamków, haczyków, rzepów ani innych haczących materiałów. Kontakt z nimi może bowiem trwale uszkodzić materiał.
  • podczas pielęgnacji gotowych ubrań z koronki zakupionych w sklepie należy bezwzględnie przestrzegać wskazówek znajdujących się na metce.
  • koronki należy suszyć w pozycji leżącej, np. na grubym ręczniku, lub rozwieszone na wieszaku.
  • nie składać koronek przed włożeniem do szafy, ponieważ mogą pojawić się na nich trwałe zagniecenia trudne do rozprasowania.

Jak prać koronkę?

Tkaniny koronkowe to jedne z najdelikatniejszych tkanin dostępnych na rynku. Podczas ich odświeżania najlepiej zrezygnować z pralek automatycznych i wyprać je ręcznie w letniej wodzie z dodatkiem delikatnego płynu piorącego. Wypranej koronki nie należy wyżymać, a jedynie delikatnie odcisnąć nadmiar wody ręcznikiem i pozostawić do wyschnięcia.

Jeśli opcja prania ręcznego zbytnio do Ciebie nie przemawia możesz wyprać koronkę w pralce w bawełnianym woreczku. Należy wówczas ustawić specjalny program do prania tkanin delikatnych i skorzystać z delikatnego środka piorącego.

Pamiętaj również, że w przypadku drobnych plam nie ma sensu prać całego ubrania. Wystarczy wówczas nieco zwilżyć brudne miejsce, nanieść na nie delikatny detergent do prania tkanin i wyczyścić go wacikiem.

W przypadku wyjątkowo dla nas cennych sztuk odzieży warto rozważyć oddanie koronki do profesjonalnej pralni.

Prasowanie koronki

Z uwagi na wysokie ryzyko uszkodzenia koronki za pomocą żelazka zaleca się prasowanie koronki w pozycji wiszącej za pomocą steamera do ubrań. W ten sposób nie tylko można mieć pewność, że koronka nie ulegnie spłaszczeniu czy wyświeceniu, lecz także w prosty sposób dotrzeć do trudno dostępnych miejsc i nadać ubraniom odpowiedni kształt.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December