Jak dbać o tkaniny tak, by długo wyglądały jak nowe?

Mimoza Tkaniny 344
Jak dbać o tkaniny tak, by długo wyglądały jak nowe?

Tkaniny naturalne cieszą się ogromną popularnością zarówno wśród pań, jak i panów. Ich duża higroskopijność, przewiewność i naturalny charakter sprawiają, że nie mają sobie równych. Zimą dobrze ogrzewają ciało, natomiast latem nie powodują nadmiernej potliwości. Raz kupione często zostają z nami na długo. Aby jednak nawet po latach wyglądały jak nowe ważna jest ich odpowiednia pielęgnacja.

Poniżej znajdziesz wskazówki jak dbać o cztery najpopularniejsze tkaniny naturalne, tj. bawełnę, wełnę, jedwab i len oraz o wiskozę. Przeczytaj, a dowiesz się jak prać, prasować i przechowywać materiały tak, aby na długo zachowały swoją świetność i zachwycały wyglądem nawet po latach. Przyjemnej lektury!

Bawełna

Bawełna to tkanina pochodzenia naturalnego produkowana z włókien pozyskiwanych z rośliny o tej samej nazwie - bawełny. Odzież bawełniana charakteryzuje się wysokim komfortem użytkowania, przewiewnością i delikatnością. Jest miła w dotyku i nie powoduje alergii.

Bawełna uważana jest za jeden z najbardziej higienicznych materiałów, ponieważ można ją prać i prasować nawet w wysokich temperaturach. Jest wytrzymała, dzięki czemu bez obaw można prać ją w pralkach automatycznych. Każdorazowo warto jednak przed wyborem parametrów prania bawełny skontrolować zalecenia producentów znajdujące się na metkach, ponieważ w niektórych przypadkach aplikacje lub wykończenie mogą wykluczyć wysokie temperatury.

Prasowanie bawełny nie należy do najłatwiejszych. Najlepiej robić to kiedy tkanina jest jeszcze wilgotna, żelazkiem ustawionym na wysoką temperaturę po lewej stronie.

Wełna

Wełna to tkanina naturalna pochodzenia zwierzęcego. Produkuje się ją z sierści różnych zwierząt, w tym owiec, królików, lam, kóz i wielbłądów. W zależności od pochodzenia może mieć różne nazwy. Wyróżniamy wełnę merynos, moher, kaszmir, angorę, kamel i inne.

Cechą wyróżniającą wełnę na tle innych tkanin jest jej odporność na zabrudzenia. Wszelkie zanieczyszczenia wełny są dość powierzchowne, przez co częste jej pranie jest absolutnie zbędne. Niekiedy wystarczy wystawić wełniany sweter na zewnątrz w mroźny dzień, aby odświeżyć tkaninę. Jeśli jednak pranie wełny jest niezbędne należy zrealizować je jak najdelikatniej, ręcznie w wodzie o temperaturze nie wyżej niż 30°C. Należy przy tym unikać silnych detergentów i stosować wyłącznie środki przeznaczone do prania wełny. Ponadto, po praniu nie należy wyżymać wełny, a jedynie zawinąć ją w ręcznik, lekko odcisnąć nadmiar wody i wysuszyć w pozycji poziomej z dala od słońca.

Prasowanie wełny wymaga dużej dozy delikatności. Najlepiej robić to na lewej stronie tkaniny dodatkowo wykorzystując ściereczkę z naturalnej tkaniny.

Jedwab

Jedwab, podobnie jak wełna, to tkanina naturalna pochodzenia zwierzęcego. Jest produkowany z włókien pozyskiwanych z kokonów jedwabników. To jedna z najbardziej ekskluzywnych tkanin na świecie. Charakteryzuje się dużą miękkością, delikatnością i wysokim komfortem użytkowania. Niestety, pod wpływem wody, włókna jedwabiu ulegają znacznemu osłabieniu, wskutek czego tkanina może ulec zniszczeniu, odbarwić się lub rozciągnąć. Dlatego też podczas pielęgnacji jedwabiu zleca się szczególną ostrożność. Odzieży wykonanej z tkanin jedwabnych nie należy prać w pralce automatycznej, a jedynie delikatnie i niezbyt długo płukać w wodzie o temperaturze ciała. Podobnie do wełny, jedwabiu nie należy wyżymać, a jedynie odsączyć nadmiar wody zawijając w ręcznik. Jedwabne rzeczy należy suszyć w pozycji leżącej lub wiszącej, lecz nigdy na cienkim sznurku.

Prasowanie jedwabiu powinno odbywać się wyłącznie na lewej stronie przez ściereczkę.

Len

Len to tkanina naturalna pochodzenia roślinnego idealna na lato. Charakteryzuje się dużą przewiewnością i higroskopijnością. Jest wyjątkowo wytrzymały, nawet w kontakcie z wodą, co sprawia, że jego pielęgnacja jest wyjątkowo prosta. Z uwagi na dość luźny splot zaleca się prać go ręcznie. Odciśnięte z wody tkaniny lniane najlepiej suszyć na wieszaku - wówczas prasowanie jest o wiele prostsze. Można również suszyć je w pozycji poziomej po wcześniejszym ich ukształtowaniu. Choć to najpewniej najbardziej gniotliwa z tkanin, len jest dość prosty w prasowaniu. W celu uzyskania optymalnych efektów jeszcze lekko wilgotną tkaninę najlepiej prasować żelazkiem rozgrzanym do 200°C na lewej stronie.

Wiskoza

Wiskoza, choć nie jest zaliczana do tkanin naturalnych, lecz sztucznych, ze względu na dużą przewiewność i trwałość zalicza się do najchętniej użytkowanych materiałów na rynku. Ze względu na drobną tendencję do kurczenia się nie powinna być prana w wysokich temperaturach. Należy także unikać suszenia w pozycji wiszącej, ponieważ może się lekko wyciągnąć. Dużo lepiej suszyć wiskozę w pozycji płaskiej.

Jeśli len jest najbardziej gniotliwym materiałem na świecie to drugie miejsce zajmuje wiskoza. Na szczęściej również w jej przypadku prasowanie to nie problem. Warto jednak uważać na szwy, aby nie odbiły się na materiale błyszczącą linią.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło