Jak dobrać tkaninę do rodzaju ubrania?

Dnia: Publikacja: Mimoza Tkaniny

Typ tkaniny ma niebagatelny wpływ na wygląd ubrania. Dlatego należy mu się dokładnie przyjrzeć i ocenić jak się układa, jaką ma fakturę, czy posiada interesujące nas cechy jak połysk, intensywność koloru itd. Należy również wziąć pod uwagę stronę techniczną, właściwości i parametry materiału takie jak: przepuszczalność powietrze, gniotliwość itd. Równie ważne jest, jakich zabiegów pielęgnacyjnych wymagać będzie ubranie wykonane z konkretnego materiału.

Co decyduje, że wybór materiału jest tak ważny?

Tkanina, na którą się zdecydujemy z znacznej mierze odpowiadać będzie nie tylko za wygląd stroju, ale również za jego trwałość i komfort użytkowania. Od rodzaju tkaniny zależeć będzie również jakim wymaganiom będziemy musieli sprostać w procesie pielęgnacji. Wybrana tkanina powinna podnosić estetykę uszytego ubrania. Zadanie to wydaje się na początku dość skomplikowane, ale po pewnym czasie, kiedy zdobywa się już pewną wprawę w szyciu z łatwością możemy oceniać skład i rodzaj włókien materiału, splot tkacki i wykończenia. Nie wolno zapominać, że nawet najlepszy projekt nie spełni naszych oczekiwań, jeśli nie dobierzemy do jego realizacji właściwych tkanin.

Wykrój do tkaniny, czy tkanina do wykroju?

W tej kwestii zdania wśród projektantów i krawcowych są podzielone. Niektórzy najpierw wizualizują sobie w głowie pomysł na wykrój i dopiero wtedy zastanawiają się jak zrealizować go stosując piękną tkaninę. Inni zaś preferują odwrotną kolejność. W momencie przyglądania się tkaninie w ich głowie powstają inspiracje, co może z niej powstać. Często o doborze takiej, a nie innej tkaniny decyduje rodzaj ubrania na konkretną okazję. Czy materiały dedykowane są konkretnym strojom? Wśród dostępnych na rynku jest bardzo szeroka oferta różnych ciekawych tkanin, która stwarza nieograniczone wręcz możliwości na tworzenie projektów i szycie wszelakich kreacji.

Jakimi kryteriami zatem się kierować planując uszycie ubrania na konkretną okazję?

Przy wyborze materiału oprócz rodzaju tkaniny kierujemy się oczywiście jej kolorem, zdobieniami, fakturą i co bardzo często ważne ceną. Po wyborze właściwej tkaniny pod względem kolorystycznym i technicznym, warto sprawdzić, czy nie ma ona skaz splotu lub niedoskonałości koloru lub faktury.

Ubrania do użytku codziennego

Do uszycia swobodnej odzieży na co dzień, czy to będzie sukienka, bluza dresowa, spodnie lub spódnica, doskonale sprawdzi się 100% tkanina bawełniana. Zwykle jest to materiał średniej grubości, typu sztruks, dżins czy popelina marszczona. Zapewniają one bardzo dobrą cyrkulację powietrza pozwalając skórze oddychać. Również pielęgnacja ich nie przysparza żadnych problemów, gdyż świetnie nadają się do prania w pralce. Jedyne na co trzeba zwrócić uwagę, to aby nie przekraczać dopuszczalnej temperatury, gdyż mogą ulec skurczeniu. Bardzo dobrym materiałem zwłaszcza dla początkujących krawcowych są średniej grubości tkaniny bawełniane lub poliester, czy takie tkaniny jak wełna i flanela. Nadają się do zwykłego prania w pralce, nie kurczą się i można je z łatwością wybielać. Należy tylko pamiętać, że tkaniny tego typu należy prasować przy użyciu pary.

Tkaniny na odzież rekreacyjną i sportową

Na ubrania sportowy, czy do noszenia w czasie relaksu doskonale sprawdzą się tkaniny typu spandeks i lycra. Z powodzeniem można z nich uszyć strój do biegania, kąpielowy, czy do ćwiczeń jogi. Dużą ich zaletą jest możliwość prania w pralce oraz szybkiego suszenia w niskiej temperaturze. Prasować należy je niezbyt nagrzanym żelazkiem.

Wygodne są również mieszanki bawełny z poliestrem, które można prać w pralce, nie kurczą się i bardzo szybko wysychają. Takich tkanin lepiej nie prasować.

Cięższe ubrania na chłodniejsze dni

W okresie jesienno-zimowo-wiosennym bardziej przydatne będą grubsze tkaniny. Chcąc uszyć marynarkę na miarę, płaszcz czy cały garnitur, warto do tego zastosować grube włosianki, takie jak wełna, wełnisty tweed czy kaszmir.  Jedynym mankamentem jest fakt, że podobnie jak skórę prać je można tylko chemicznie. Inne grube tkaniny bawełniane typu dżins czy drelich z powodzeniem nadają się do prania w pralce. Ubrania uszyte z nylonu lub pikowanego nylonu z wewnętrzną warstwą puchu bądź poliestrowym wypełnieniem można prać zarówno w pralce jak i chemicznie. Tej odzieży nie trzeba go prasować.

Ubrania ozdobne

Bielizna nocna i osobista, bluzki lub stylowe sukienki często wymagają tkanin z czystej bawełny, batystu lub woalu. Podczas pielęgnacji trzeba pamiętać, że nadają się do bezpiecznego prania w pralce, jednak czasem ulegają kurczeniu się i marszczeniu. Prasuje się je niezbyt gorącym żelazkiem na mokro z użyciem pary. Nieco inaczej należy obchodzić się ze stuprocentowym poliestrem. Takie tkaniny jak żorżeta, szyfon, poliestrowy sztuczny jedwab, z powodzeniem można prać w pralce, a poza tym nie wymagają prasowania. Najwięcej troski wymagają cienkie tkaniny typu jedwab i satyna, które można prać tylko chemicznie.

Stroje wyjściowe i wieczorowe

Aby uszyć elegancką suknię wieczorową należy użyć cienkich tkanin, jak satyna, tafta, brokat lub aksamit. Natomiast do szycia marynarek i oficjalnych strojów wyjściowych wykorzystać możemy flanelę lub dżersej. Oczywiście należy pamiętać, że prać je będziesz tylko chemicznie.

Piękna kreacja wieczorowa powstanie również z szyfonu, przezroczystej bawełny lub tkaniny ozdobionej koralikami, czy cekinami.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December