Jak łączyć kolory ubrań?

Dnia: Publikacja: Mimoza Tkaniny

Podobają Ci się kolorowe stylizacje, ale nie czujesz się na tyle pewny, żeby samemu łączyć różne kolory ubrań ze sobą? Bardzo łatwo można popełnić tutaj błąd i zepsuć całą stylizację. Jednak stosując się do paru prostych zasad jak łączyć kolory ubrań, można stworzyć stylizacje eksplodujące energią barw, a nabierając praktyki każdego dnia, po pewnym czasie swobodnie bawić się połączeniami kolorów. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi wskazówkami.

Łączenie kolorów a moda

Zacznijmy od początku, czyli od tak zwanej zasady złotej trójki, stosowanej i polecanej przez stylistów i ludzi związanych z modą. Chcąc w swoich stylizacjach stosować połączenie kolorów, wybierajmy maksymalnie trzy różne i łączmy je ze sobą. Większa liczba kolorów może wprowadzić chaos oraz większe prawdopodobieństwo, że coś z tego połączenia kolorów nie będzie ze sobą współgrało i doznamy modowej wpadki. Stosując się do tej zasady, o wiele łatwiej skompletować swoją szafę na zakupach, unikając przy tym kupna niepotrzebnych rzeczy, których nigdy nie założymy. Dla osób, które dopiero zaczynają zabawę z kolorami w modzie, połączenie kolorów o stonowanej podstawie (na przykład szary lub beżowy) oraz dwóch pozostałych będących eksplozją barw sprawdzi się idealnie. 

Najważniejszą rzeczą w dobieraniu kolorowej stylizacji, jest pamiętanie o stonowanym kolorze bazowym, który podkreśli eleganckość stylizacji i będzie bezpiecznym punktem w naszej stylizacji. Zaczynając zabawę z łączeniem kolorów bardzo łatwo przesadzić i zamiast wyglądać elegancko, będziemy wyglądać jak kanarek. 

Połączenie kolorów w stylizacji - jak dobrać kolory?

Gdy mamy już kolor bazowy, czas dobrać pozostałe dwa, zdecydowanie odważniejsze. Jednak nadal pamiętamy o zasadzie złotej trójki. Jak dobrać do siebie pasujące kolory? Czy poza zasadą złotej trójki są inne wskazówki jak łączyć kolory ubrań

Tutaj podstawą, na której będziemy opierać każdą swoją stylizację, jest paleta barw, zwana również kołem kolorów. Szukając idealnego połączenia kolorów, powinniśmy brać pod uwagę dwa leżące obok siebie na palecie kolory. Tak oto do zielonej marynarki bez problemu możemy dobrać żółtą torebkę i nie zaliczyć modowej wpadki. 

Drugą możliwością połączenia kolorów z wykorzystaniem palety barw, jest dobieranie idealnie przeciwstawnych kolorów. Uzyskamy dzięki temu mocno kontrastowe kreacje, które polecane są głównie dla odważnych ludzi.

Trzecią możliwością, najbardziej zachowawczą, jest łączenie różnych odcieni jednego koloru, tworząc tak zwane zestawy monochromatyczne. Wtedy mamy największą pewność, że unikniemy modowej wpadki, stosując połączenie kolorów, które ze sobą nie współgra. 

Kolorowa stylizacja - temperatura kolorów 

Gdy stworzymy już naszą kolorową stylizację z zastosowaniem powyższych zasad, warto poznać kolejną regułę odnoszącą się do doboru kolorów, która będzie przydatna dla nieco bardziej zaawansowanych użytkowników mody. Bardzo często wspominają o niej styliści. Mianowicie chodzi o połączenie kolorów z uwzględnieniem ich temperatury. 

Odcienie ciepłe, są żywe, radosne i zawierają w sobie więcej czerwieni. Znów te chłodne, są stonowane z dominacją niebieskiego. Dobór temperatury kolorów do stylizacji dobrze sprawdza się w przypadku tworzenia stylizacji pod karnacje osoby noszącej. Zachęcamy do poznania swojej palety kolorystycznej (w jej skład wchodzi nasza cera, kolor oczu a nawet i włosów) i dalszych eksperymentów modowych z dobieraniem kolorów stylizacji najpierw pod swoje kolory, a później pod kolory współgrające w odzieży. 

Jak widać, stworzenie kolorowej stylizacji nie jest wcale trudne i wystarczy odrobina szaleństwa z kołem barw i będziemy zachwycać połączeniami kolorów na ulicy, w biurze i na spotkaniu ze znajomymi - a kolorowe tkaniny znajdziecie w naszym sklepie z tkaninami w Warszawie.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December