Jak łączyć tekstury tkanin w stylizacjach?

Dnia: Publikacja: Mimoza Tkaniny

Moda to przede wszystkim wyobraźnia i odwaga. Można ubierać się zachowawczo w stonowane kolory, bez mieszania różnych tekstur tkanin. Można również zaszaleć i nadać stylizacji niepowtarzalnego charakteru i wyrazistości. We wcześniejszym artykule pisaliśmy jak łączyć ze sobą różne kolory, a dziś skupimy się na teksturach, jakie mają różne tkaniny. Zapraszamy do lektury, z której dowiecie się jak gustownie i bez modowej wpadki łączyć ze sobą tekstury tkanin w Waszych stylizacjach.

Łączenie tekstur różnych tkanin

Tekstura to charakterystyczna powierzchnia danego materiału. Może różnić się również w wyglądzie, ale przede wszystkim jej właściwości dotyczą dotyku. W przypadku tkaniny wystarczy nieco inny splot, inny skład materiału i tekstura tkaniny zupełnie się zmienia. 

Mimo sporych różnic materiałów między na przykład koronką a wełną  nie sprawia to problemu w swobodnym łączeniu różnych tekstur tkanin przez projektantów w stylizacjach.

Bardzo często dodatkowe wstawki w odzieży wykonane z innych materiałów dodają charakteru i podkreślają detale, czyniąc stylizację ciekawszą i przyciągającą uwagę. 

Jednak każda zabawa modą wymaga pewnego przestrzegania ogólnych zasad, żeby uniknąć efektu odwrotnego od pierwotnie zamierzonego. To samo tyczy się łączenia różnych tekstur tkanin.

Różne tekstury tkanin w modnych połączeniach 

Istnieje kilka ponadczasowych i zawsze modnych połączeń materiałów, w których różne tekstury tkanin nie gryzą się ze sobą, nie przytłaczają się wzajemnie, tylko współgrają ze sobą, dopełniając całą stylizację. 

Aksamit plus koronka

Aksamit, szczególnie czarny, jest tkaniną bardzo elegancką chętnie używaną do szycia sukienek. Z dodatkiem koronki zarówno przy dekolcie, jak i obszyciach sukienka staje się jeszcze bardziej elegancka, jednocześnie dodając nieco lekkości i powabności aksamitowi, który do zwiewnych tkanin nie należy. 

Tiul plus bawełna

Tiul jest bardzo lekkim, zwiewnym materiałem, który świetnie sprawdza się jako dodatek do stylizacji. Tak oto zwykła, prosta bawełniana bluzka, może zyskać zupełnie nowe oblicze, gdy zostanie przełamana tiulem. Wystarczy wstawka na rękawie lub proste przeszycie przy dekolcie. 

Eko skóra plus futro

Najbardziej klasyczne i ponadczasowe połączenie. Gładka eko skóra jest doskonałą bazą dla pufiastego futra, które użyte jako dodatek nie zdominuje stylizacji, tylko podkreśli jej charakter bez powstania niechcianego przeładowania i ciężkości. 

Moda to różne tkaniny w jednej stylizacji

Jak widać, tekstura tkaniny jest doskonałym elementem do zabawy modą i tworzenia niepowtarzalnych stylizacji. Jeśli nie jesteście na tyle odważni, żeby eksperymentować z kolorami, warto wziąć pod uwagę właśnie tkaniny o różnych teksturach, które można łączyć, pozostając przy jednolitym kolorze stylizacji. 

Różnego typu tkaniny o różnych splotach i grubościach można kupić w sklepie z tkaninami albo użyć do tego odzieży, którą aktualnie posiadamy w szafie. Pamiętajcie, że w modzie i tworzeniu stylizacji ogranicza nas tylko wyobraźnia!

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December