Jaka tkanina na koszule?

Mimoza Tkaniny 1678
Jaka tkanina na koszule?

O tym jakie znaczenie w modzie męskiej czy żeńskiej odgrywa elegancka koszula nie trzeba chyba nikogo specjalnie przekonywać. Zastanawialiście się jednak Państwo kiedyś jakie rodzaje materiałów są najlepsze w przypadku koszul? W czym czujemy się najlepiej? Wybór tkaniny koszulowej wbrew pozorom nie jest wcale tak oczywisty, a wszystko dlatego, że stoimy przed problemem bogactwa wyboru.

Parę słów o tym jaka (nie)powinna być tkanina na koszulę?

Każdy typ garderoby powinien posiadać określone cechy. Wiedzą o tym doskonale projektanci odzieży. Ta wiedza prowadzi ich do sukcesywnego udoskonalania asortymentu poprzez co klient otrzymuje produkt dopasowany do swoich potrzeb.

Jeśli chcemy odpowiedzieć sobie na wyżej postawione pytanie, łatwiej będzie chyba wskazać cechy, których nie powinna posiadać koszula męska. Co najbardziej przeszkadza nam podczas noszenia koszuli? Jedną z takich wad może być “gryzący materiał”, nieprzyjemny, czasem wręcz szorstki w dotyku. Kolejną, niezwykle często spotykaną wadą dotyczącą tkanin koszulowych jest to, że skóra nie potrafi w nich oddychać, co wiąże się z utratą swobody, komfortu użytkowania i ogólnie negatywnie wpływa na nasze samopoczucie.

Tkaniny koszulowe i ich podział

Oferta tkanin do produkcji koszul dostępnych czy to na rynku krajowym czy zagranicznych jest tak bardzo obszerna, że na potrzeby tego artykułu postanowiliśmy się skoncentrować tylko na tych najważniejszych pozycjach. Na wstępie naszych rozważań przede wszystkim powinniśmy wskazać klarowny podział tkanin wykorzystywanych do produkcji koszuli.

Najprostszy z nich obejmuje podział tkanin ze względu na zastosowany w nich splot. I tutaj mamy kilka wariantów splotu do wyboru:

  • splot prosty;
  • splot diagonalny “na skos”;
  • splot koszykowy.

W drugi podziale tkanin mamy po prostu do wyboru tkaniny naturalne i sztuczne (syntetyczne). Jeżeli chodzi o tkaniny naturalne to są to wszystkie, te wykonane z włókien pochodzenia roślinnego, włosia, wełny. Koszule wykonane z tego typu materiałów charakteryzuje to, że pochłaniają wilgoć, a ponadto wyróżnia, je bardzo dobra przepuszczalność powietrza.

Z drugiej strony mamy tkaniny syntetyczne, wytwarzane najczęściej z polimerów takich jak poliester, nylon czy akryl. Zaletą koszul wykonanych z syntetyków jest to, że się nie gniotą, są łatwe w utrzymaniu, zaś wadą to, że nie przepuszczają powietrza i szybko się mechacą. Ich noszenie niestety jest bardzo niekomfortowe.

Jakie tkaniny koszulowe będą najlepszym rozwiązaniem?

Jeśli chcemy udzielić profesjonalnej i przemyślanej odpowiedzi na to pytanie, powinniśmy zapytać o to w jakim celu będzie wykorzystywana koszula. Skład materiałowy koszuli powinien być dostosowany do okazji.

Bawełna

Zacznijmy więc od bawełny, która świetnie sprawdzi się w okresie letnim, zwłaszcza podczas wysokich temperatur. Bawełna zapewnia duży komfort użytkowania, nie gniecie, nie gryzie. Co więcej jest tkaniną uniwersalną, którą można wykorzystać przez cały rok, przez co doskonale pasuje do formalnych okazji.

Len

Koszule z lnu to także świetny wybór - co potwierdza się w sprzedaży tego włókna, którego popularność z roku na rok wzrasta. Len to rozwiązanie na upalne dni, ponieważ materiał jest przewiewny. Do zalet lnu należy zaliczyć to, że nie rozciąga się, nie mechaci i nie gryzie. Podobnie jak bawełna len jest włóknem naturalnym, który świetnie sprawdzi się w stylizacjach casualowych, ale też podczas wytwornych bankietów.

Poliester

Poliester jest materiałem najbardziej popularnym ze względu na stosunek koszt/efekt. Poliester jest syntetykiem dodawanym powszechnie do wszystkich typów odzieży. Dlaczego? Posiada on niewątpliwie swoje zalety takie jak sprężystość, odporność na plamy. W dodatku poliester nie pochłania wody, ale też niestety nie przepuszcza zbyt dobrze powietrza. Dlatego noszenie koszul z poliestru nie jest zbyt komfortowe. Producenci więc często dodają do tego typu koszul domieszkę wełny, aby odprowadzały one pot na zewnątrz i zapewniały lepszą cyrkulację powietrza na linii ciało-koszula.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło