Jakie tkaniny do haftu płaskiego wybrać?

Dnia: Publikacja: Mimoza Tkaniny

Jakie tkaniny do haftu płaskiego wybrać?

Historia haftu płaskiego sięga praktycznie starożytności. Już wtedy nićmi ozdabiano ubrania tworząc, fantazyjne wzory. Z biegiem lat sztuka wyszywania na płótnie stała się jeszcze bardziej popularna. Obecnie to hobby wraca do łask po długiej przerwie. Na duży plus zasługuje jego prostota, do wyszywania wystarczy nam w zasadzie igła, mulina i kawałek tkaniny. Jest to zajęcie, które możemy w każdej chwili wolnego wykonywać, jaki i w dowolnym momencie przerwać i powrócić do niego, kiedy będziemy mieli na to czas i energię. W dodatku bardzo łatwo można połączyć je z innymi aktywnościami i wyszywać podczas oglądania ulubionego serialu czy słuchając najnowszego audiobooka ulubionego autora. Jaki materiał do haftowania wybrać na początek? Co oprócz tkanin będzie nam potrzebne? Już podpowiadamy!

Tkanina do haftu płaskiego - jaką wybrać?

Dobre płótno do wyszywania muliną będzie przede wszystkim nierozciągliwe. Do wyszywania doskonale zatem sprawdzi się bawełna lub len. Te materiały mają odpowiednią sztywność, dzięki czemu nie będą się przesuwać lub marszczyć podczas wykonywania haftu. Jeśli wybierzemy już odpowiedni dla nas materiał do wyszywania, zostaje nam do wybrania kolor. Jednolity czy może ze wzorem? To kwestia, która zdecydowanie zależy od wzoru, który mamy w planie wykonać i naszego gustu. Tkaniny jednokolorowe, jednolite będą idealne, jeśli chcemy wykonać skomplikowany, wielokolorowy wzór, który wymaga użycia wielu odcieni mulin lub nici. W ten sposób to właśnie nasze dzieło będzie na pierwszy miejscu, a tkanina będzie jego idealnym dopełnieniem. Możemy postawić na klasyczne biele i czernie lub solidny kolor. Jeśli nasz wzór będzie prostymi liniami, na przykład będzie to nieskomplikowany napis lub minimalistyczny wzór geometryczny — możemy pokusić się o tkaninę do haftu płaskiego z nadrukowanym już wzorem. Taki zabieg pozwoli nam na uzyskanie oryginalnego i nietypowego wyglądu naszego skończonego dzieła.

Materiał do wyszywania - czy to wszystko?

Jeśli to twoje pierwsze spotkanie z haftem płaskim z pewnością zastanawiasz się co jeszcze, oprócz materiału do wyszywania będzie potrzebne do wykonywania tego hobby. Śpieszymy z odpowiedzią! Po pierwsze — igły. Bez problemu możesz zacząć z tymi, które znajdziesz w swoim domu. Doskonale sprawdzą się do pierwszych prób z wyszywaniem. Z biegiem czasu z pewnością zauważysz, że potrzebne ci będą dłuższe igły (do wykonania bardziej skomplikowanych i przestrzennych ściegów) oraz takich z szerokim oczkiem, gdzie będziesz w stanie zmieścić pełną (sześcionitkową) mulinę, a nawet jej wielokrotność bez żadnego problemu.
Nici lub muliny to kolejna niezbędna rzecz do wykonywania haftu płaskiego. Tutaj zdecydowanie polecamy polskie marki. Ze względu na ich jakość i wykonanie. Korzystanie z chińskich zamienników może spowodować naszą frustrację, zrywanie się nici w niepożądanych momentach i szybkie porzucenie tego zajęcia, z powodu frustracji i niepowodzeń podczas pracy, którą chcieliśmy wykonać, a nie było to możliwe z powodu nieodpowiednich nici.


Kolejną bardzo ważną rzeczą jest tamborek. To bardzo praktyczne narzędzie pozwoli na odpowiednie rozciągnięcie tkaniny do haftu i utrzymanie jej w ryzach, podczas wykonywania haftów. Obecnie tamborki dostępne są w większości popularnych sklepów z materiałami DIY — np. tamborki bambusowe czy drewniane w różnych rozmiarach, a dodatkowo w internecie znajdziemy duży wybór tamborków wykonanych z tworzywa sztucznego w różnych kształtach. Warto pamiętać, aby w momencie, w którym nie pracujemy nad wzorem, ściągnąć materiał z tamborka. Pozwolimy w ten sposób tkaninie odpocząć i uzyskamy lepszy efekt skończonej pracy.


Dodatkowymi produktami, które przydadzą nam się do wyszywania na materiale do haftu płaskiego, będzie flizelina (do przenoszenia wzorów i precyzyjnego wyszywania), najlepiej wybrać tę, którą można rozpuścić w wodzie i długopis/ołówek, którymi przeniesiemy wzór.
Wzory możemy stworzyć sami — z głowy, a jeśli chcemy zacząć od czegoś prostego, możemy skorzystać z darmowych wzorów, które są do znalezienia na stronach internetowych lub pintereście.

Materiały do haftu - co możemy zrobić?

Mamy już wybrane płótno do wyszywania muliną. Znamy podstawowe narzędzie. Pozostaje pytanie - co możemy wykonać z tkanin? Gdzie wykorzystać haft płaski? Z zakupionych u nas tkanin do haftu możemy wykonać torby, koszulki, sukienki, obrusy, a nawet patchworkowe koce! Możemy pokusić się również o wykonanie haftowanych obrazów! W takim przypadku wystarczy kawałek materiału do wyszywania ozdobić wybranym przez nas wzorem i zawiesić na ścianie wraz z tamborkiem! Możemy wyszyć inicjały naszego dziecka na kurtce czy stroju do wf, aby nie doszło do pomyłki w przedszkolu czy szkole. Wszystkie te produkty możemy ozdobić mniej lub bardziej skomplikowanymi wzorami haftu płaskiego. Nosić samemu lub wykorzystać jako wspaniałe, personalizowane prezenty dla przyjaciół i rodziny. Haft płaski to hobby, które pozwoli nam zrelaksować się po ciężkim dniu w pracy. Przy okazji możemy stworzyć produkt, który będzie ozdabiał nasze mieszkanie, lub będzie prezentem, który przekażemy naszym bliskim lub na aukcje charytatywne.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December