Jakie tkaniny na firany? Podpowiadamy!

Mimoza Tkaniny 2026
Jakie tkaniny na firany? Podpowiadamy!

Firanka powinna dobrze komponować się z aranżacją wnętrza, uatrakcyjniać okno oraz być praktyczna. Mogą być szyte z różnych gatunków materiału. Rodzaj tego materiału odpowiada nie tylko za to, jak ułożą się one na oknie. Od niego zależy też, ile światła wpadnie do pomieszczenia, a także jak wiele czasu i energii poświęcimy aby nasze firany wyglądały dobrze i jak długo utrzymają ten wygląd.

Jaki materiał na firany sprawdzi się najlepiej?

Zarówno w zakresie estetyki, jak i funkcjonalności, nie bez znaczenia pozostaje rodzaj tkaniny, z jakich firana jest wykonana. Od tego, jaki materiał wybierzemy, będzie zależała ilość i efekt światła wpadającego do pomieszczenia, sposób układania firany, a także komfort jej użytkowania. Poszczególne rodzaje materiałów na firany różnią się swoimi cechami, takimi jak: grubość(a tym samym przejrzystość), skłonność do gniecenia się, łatwość w układaniu, przepuszczalność światła. Oczywiście decydując się na zawieszenie firan w oknie, nie musimy ograniczać się jedynie do klasycznych odcieni bieli i beżu. Możemy wybrać materiały o bogatej gamie wzorów i kolorów, które doskonale sprawdzą się w różnych pomieszczeniach domu.

Subtelny woal

Woal to bardzo delikatna, lejąca się i miękko opadająca, dobrze układająca się tkanina. Dość dobrze przepuszcza sporą ilość światła choć nie jest przejrzysta, dzięki czemu zapewnia zarówno delikatną ochronę przed nadmiarem słońca, jak i intymność zabezpieczając przed spojrzeniami z zewnątrz. Firany z woalu łatwo poddają się układaniu, dzięki czemu znakomicie sprawdzają się w finezyjnych upięciach. Z chwostami i opaskami lub też bogatymi drapowaniami i gustownymi marszczeniami z taśmą marszczącą. To doskonałe propozycje dla eleganckich, stylowych wnętrz, chociaż woal jako klasyczna firana na całą szerokość okna, będzie rozwiązaniem, które sprawdzi się w niemal każdej aranżacji.

Do wykonania firan z woalu zwykle stosuje się wersję gładką lub haftowanej. Najczęstszymi kolorami jest biel, ecru lub beż, choć w bardziej ekstrawaganckich zestawieniach można spotkać także woal w wydaniu kolorowym lub wzorzystym.

Klasyczny żakard

Żakard to materiał tradycyjnie stosowany w produkcji firan i od wielu już lat cieszący się niesłabnącą popularnością. Duży wpływ na to ma fakt, że materiały żakardowe są trwałe i wytrzymałe, a do tego dostępne w przeróżnych wzorach o rozmaitych gęstościach splotów. Bez trudu można znaleźć firany żakardowe z intensywnym deseniem o gęstym splocie, które zapewnią większą intymność we wnętrzu. Równie łatwo dostępne są mniej wzorzyste o luźnym splocie, które przepuszczają sporą ilość światła. Żakard jest doskonałym rozwiązaniem w niedoświetlonych pomieszczeniach, w których światło dzienne jest dość skąpe.

Najczęściej spotkać można firanki żakardowe w kolorze białym. Często delikatnie połyskują, dlatego idealnie sprawdzające się w eleganckich, klasycznych aranżacjach.

Praktyczna i efektowna markizeta

Firana markizeta wykonana jest z tkaniny przypominającej siatkę. Jej oczka mogą być mniejsze lub większe w zależności od gęstości splotu. Wybór rozwiązania zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać. Gęsty splot sprawdzi się doskonale w pomieszczeniach bardzo dobrze oświetlonych światłem zewnętrznym lub w takich, w których zależy nam na utrzymaniu intymnej atmosfery, np. w sypialni, czy w pokoju dziecięcym. Firany z markizety to także bardzo praktyczne rozwiązanie gdyż po wypraniu wystarczy mokre powiesić w oknie. Materiał sam wyschnie i „wyprasuje się” pod wpływem własnego ciężaru bez używania żelazka.

Miękki i delikatny tiul

Tiul jest ażurową, bardzo delikatną tkaniną wykonaną z jedwabiu lub bawełny. Dzięki swej przejrzystości doskonale nadaje się do wnętrz wymagających lepszego doświetlenia. Pamiętać należy, że tiul nie zapewni mocnego zasłonienia. Firany z tiulu mogą być gładkie lub malowane, z gipiurą lub haftowane. Doskonale sprawdza się zarówno w nowoczesnych aranżacjach (tiul gładki), jak i bardziej klasycznych wystrojach wnętrz (np. tiul z haftem).

Firany z tiulu, dzięki swej miękkości i subtelnej zwiewności, idealnie nadają się do fantazyjnego upinania, np. przy użyciu opasek, czy chwostów, a także do drapowania, marszczenia oraz innych pomysłowych dekoracji okiennych.

Niestety pewną niedogodnością tiulowych firan jest konieczność prania ręcznego oraz prasowania (w niskiej temperaturze).

Rzucająca refleksy świetlne organtyna

Organtyna (lub organza) to błyszcząca, przejrzysta, doskonale przepuszczająca światło tkanina prezentująca się niezwykle efektownie. Wykonuje się ją z jedwabiu, nylonu, poliestru lub bawełny. Dostępne są modele gładkie, kreszowane, flokowane, a także haftowane, w przeróżnych kolorach i wzorach.

Organza to materiał, który świetnie rozprasza światło, nie ograniczając jego ilości wpadającej do pomieszczenia. Firany z organtyny nie są zbyt trudne w utrzymaniu. Należy jedynie unikać wirowania i wysokich temperatur.

Elegancka i błyszcząca satyna

Satyna to tkanina produkowana najczęściej z włókien poliestrowych albo bawełnianych bądź z droższego jedwabiu. Firany satynowe, błyszczące i pięknie odbijające światło, nie są przejrzyste, dzięki czemu sprawdzą się w pomieszczeniach wymagających intymności i nastrojowego klimatu.

Wybór tkanin na firany jest naprawdę spory. Dostępna jest bardzo szeroka paleta kolorystyczna. Co prawda białe są najbardziej uniwersalne i pięknie rozświetlają wnętrze, ale czasem warto pokusić się na kolorowe i wzorzyste, które nadadzą pomieszczeniu bardziej niepowtarzalnego charakteru.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło