Jedwab wiskozowy - zalety i wady

Mimoza Tkaniny 9524
Jedwab wiskozowy - zalety i wady

Jedwab wiskozowy jest popularnym rozwiązaniem, zwłaszcza jeżeli chodzi o ubrania z sieciówek. Tani w produkcji materiał syntetyczny pochodzenia naturalnego sprawia, że wiele firm produkujących ubrania korzysta z niego, jednocześnie reklamując tą dzianinę jako doskonały zamiennik naturalnego jedwabiu. Jakie zalety ma jedwab wiskozowy, oraz czy warto kupować ubrania z tego materiału? W tym wpisie postaramy się przybliżyć Państwu czym jest wiskoza, a także jakie są jej właściwości.

Wiskoza - co to właściwie jest?

Wiskoza jest produktem syntetycznym pochodzenia naturalnego. Wiskoza produkowana jest z celulozy, która pozyskiwana jest z miazgi drzewnej. Produkcja polega na rozpuszczeniu celulozy w silnych kwasach i alkaliach, dzięki czemu wytwarzane są nici celulozowe. Użycie silnych substancji chemicznych w procesie produkcyjnym sprawia, że nici celulozowe zmieniają swoją postać z naturalnej na sztucznie wytworzoną. Dlatego, wiskoza jest sztucznym materiałem pochodzenia naturalnego. Pomimo bycia produktem sztucznym, wiskoza bije na głowę materiały takie jak polipropylen czy poliester. Wszystko to dzięki plastyczności tego materiału - wiskozę można kształtować na różne sposoby, dzięki czemu może imitować bawełnę, jedwab czy poliester. Stąd niesamowita popularność wiskozy w różnych typach odzieży.

Jedwab wiskozowy - zalety

Jedwab wiskozowy posiada wiele zalet. Najważniejszą z nich jest wysoka przewiewność materiału, która pozwala skórze oddychać. Wiskoza posiada również przewodnictwo włoskowate i osmotyczne, co oznacza, że materiał ten doskonale wchłania i odprowadza wilgoć. Ta właściwość fizykochemiczna pozwala na usunięcie dyskomfortu związanego z potem. Ponadto, usuwanie potu daje także wrażenie ochładzania skóry, co spowodowane jest zjawiskiem utraty ciepła przez skórę. Wysoka higroskopijność pozwala na utrzymanie odpowiedniego poziomu temperatury ciała nawet w największe upały. W tym miejscu należy nadmienić, że wiskoza jest także hipoalergiczna.

Dzięki połączeniu tych trzech cech otrzymujemy materiał, który nie podrażnia skóry, szybko odprowadza pot z organizmu a także pomaga w regulacji temperatury ciała. Higroskopijność w połączeniu z hipoalergicznością oznacza, że wchłonięty pot będzie wydzielał mniej swojego zapachu, który normalnie spowodowany jest bakterią rozkładającą nasz pot.

Jedwab wiskozowy jest niezwykle miły w dotyku, co zapewnia bardzo wysoki komfort noszenia. Oprócz tego, odpowiedni proces produkcyjny pozwala na osiągnięcie koloru z efektem matowym, co jest nieosiągalne na inne sposoby. Wiskoza doskonale sprawuje się także jako materiał uzupełniający. Połączenie z wełną, lnem, jedwabiem, poliestrem czy poliamidem powoduje, że dany materiał staje się delikatniejszy i bardziej przewiewny. Wiskoza jest więc bardzo uniwersalna.

Oczywiście, nazywanie wiskozy jedwabiem wiskozowym nie jest na wyrost. Materiał ten jest bardzo gładki, miękki i delikatny. Posiada wszelkie cechy jedwabiu, a także jest biodegradowalny.

Wady wiskozy

Wiskoza to nie tylko zalety. Materiał ten posiada kilka wad, które można częściowo zredukować poprzez tworzenie odpowiednich mieszanek. Jedną z wad wiskozy jest jej trwałość. Materiał ten wymaga, aby podnosić jego wytrzymałość za pomocą niewielkich domieszek z innych materiałów. Zastosowanie np. poliestru czy poliamidu jako szkieletu nośnego dla tkaniny powoduje, że materiał mocno zyskuje na wytrzymałości.

Jedwab wiskozowy posiada również inne wady, takie jak chociażby wrodzona łatwość do gniecenia się. Ubrania z tego materiału potrafią się naprawdę bardzo szybko zagniatać, co może powodować sytuacje, w których odzież po całym dniu używania będzie wyglądać fatalnie. Dzianina ta jest także bardzo wymagająca jeżeli chodzi o pranie i prasowanie.

Zastosowanie złej temperatury podczas prania czy prasowania może spowodować trwałe zniekształcenie ubrań, poprzez ich rozciągnięcie lub skurczenie. Ponadto, prasowanie w zbyt wysokiej temperaturze może doprowadzić do wyświeceń na materiale, co będzie wyglądać bardzo nieestetycznie. Materiał wiskozowy jest także elektrostatyczny. Stosowanie odpowiednich domieszek materiałowych może obniżyć elektrostatyczność, jednak nie wyeliminuje tego efektu w pełni. Ubrania z wiskozy warto prać w płynie posiadającym właściwości antystatyczne.

Czy warto kupować ubrania z wiskozy?

Ubrania wykonane z wiskozy to prawie zawsze dobry wybór. Warto jednak unikać wiskozy wymieszanej z poliestrem - ubranie tego typu jest trudne w recyklingu a także może powodować podrażnienia skóry u osób z wrażliwą skórą. Ubrania wiskozowe z domieszką poliamidu czy innych materiałów naturalnych jest jak najbardziej wskazane. Jeżeli posiadamy umiejętności, i sami sobie robimy ubrania, to wiskoza jest materiałem, którego na pewno trzeba spróbować.

Sklep z tkaninami mimoza-tkaniny.pl to szeroki wybór materiałów, tkanin i dzianin, które spełnią potrzeby wszystkich klientów. W razie pytań, zapraszamy do kontaktu - nasi pracownicy z chęcią pomogą dobrać odpowiedni materiał do Państwa projektu. Zapraszamy!

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło