Koronki i ich zastosowanie

Dnia: Publikacja: Mimoza Tkaniny

Mogą być wykonane z nici lnianych, bawełnianych czy poliestrowych. Są niezwykle popularne jako ozdoba, a przy tym bardzo uniwersalne ponieważ stosuje się je praktycznie w każdej branży związanej z dekoracją. Koronki to materiał włókienniczy o ponadczasowej formie i wysokich walorach artystycznych. To właśnie im poświęcimy dzisiejszy wpis blogowy.

Co to są koronki odzieżowe?

Definicja koronki odzieżowej sprowadza się do katalogowania jej jako wyrobu włókienniczego wykonanego z plecionki w formie nici w której skład wchodzi bawełna, len czy poliester. Koronki w świecie mody są niezwykle popularne - co potwierdza ich szerokie spektrum zastosowania. Zanim jednak je omówimy warto uświadomić sobie, że współcześnie jest to materiał wykorzystywany na szeroką skalę w krawiectwie, florystyce czy aranżacji wnętrz.

Historia koronek - skąd się wzięły?

Koronki to materiał o stosunkowo długiej historii. Już w czasach starożytnego Egiptu, a konkretniej pochodzących z tego okresu grobowcach znaleziono ażurowe plecionki, które można zaliczyć jako koronki. Były to koronki siatkowe. W erze Cesarstwa Rzymskiego materiał ten był uważany za luksusowy zwłaszcza w Bizancjum.

Za czas rozwoju koronki powszechnie uważa się się czasy nowożytne, co wynikało z osobliwych przekonań społecznych. Koronka to dekoracja bardzo zmysłowa i intymna, a więc nie do końca pasująca do wstrzemięźliwych czasów średniowiecza, gdzie cnota była niezwykle ważna. W erze nowożytnej koronka wróciła do łask. Była bardzo widoczna w sukienkach, na rękawach, w mankietach. Stała się synonimem luksusu, ze względu na to, że była materiałem niezwykle drogim. Szczególną popularnością cieszyły się w tym czasie tzw. kryzy z koronką, które chętnie przyodziewały księżniczki i królowe na dworach monarchów.

Z czego mogą być wykonane koronki?

Koronki mogą być wykonane z wielu materiałów. Podstawowy podział koronek, ze względu na sposób wykonania, a także charakterystyczny wygląd obejmuje m.in:

  • koronki szydełkowe;
  • koronki igłowe;
  • koronki klockowe;
  • koronki siatkowe;
  • koronki frywolitkowe;
  • koronki teneryfowe;

Źródło: Podział koronek przedstawiony na stronie Wikipedia.org

Współczesne zastosowanie koronki

Jak można wykorzystać koronkę w XXI wieku? Jak się okazuje sposobów jest bardzo wiele, a tak de facto ogranicza nas tylko i wyłącznie kreatywność. Koronka ozdobna oczywiście najbardziej widoczna jest w branży odzieżowej, zwłaszcza intymnej. Seksowna bielizna to jej bastion, który rozbudza męskie żądze. Chyba nie ma innego materiału, który tak podkreśla kobiecą intymność, a zarazem budzi zainteresowanie i fascynację mężczyzn kobiecym ciałem. Koronkę w damskiej bieliźnie spotkać możemy w biustonoszach czy figlach.

Koronka ozdobna stosowana jest także na szeroką skalę we florystyce. Prostym przykładem może być tutaj przygotowanie ślubu. Koronka występuje nie tylko w ozdobach sukni ślubnej, ale np w butonierce, przy bukiecie czy chociażby jako ozdoba auta. Możliwości jej zastosowanie w przypadku branży ślubnej są naprawdę imponujące i wszystko zależy od kreatywności florystki.

Jednym z nietypowych zastosowań koronki jest branża wnętrzarska. Oczywiście od wielu lat projektanci wnętrz wykorzystują potencjał tego materiału dekoracyjnego. Koronka świetnie komponuje się ze stylem rustykalnym, glamour, czy boho. Ozdoby koronkowe mogą znaleźć się na stole, jak i na firankach. Koronka doskonale ozdobi wazony, pudełeczka do przechowywania rzeczy. Dla tego materiału nie ma ograniczeń!

Mamy nadzieję, że dogłębnie poruszyliśmy problematykę koronek w branży odzieżowej. To naprawdę fenomenalny i łatwo dostępny materiał, który można wykorzystać na wiele sposobów. Pamiętajmy jednak, że najważniejsze to nie przesadzać i stosować koronkę w sposób przemyślany, z wyczuciem, aby podkreślić jej elegancję i prestiż. W taki właśnie sposób należy traktować ten materiał. Koronka to bowiem królowa!

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December