Maseczka ochronna uszyta w domu

Mimoza Tkaniny 449
Maseczka ochronna uszyta w domu

Nakaz zakrywania ust i nosa spowodował zwiększone zapotrzebowanie na maseczki. Wiele osób zdecydowało się na używanie maseczek wielorazowego użytku. Tego typu maseczkę ochronną możemy uszyć samodzielnie w domu. Na takie rozwiązanie zdecydowała się duża część społeczeństwa. Wśród szyjących, ale również użytkowników pojawia się jednak pytanie - jaki materiał będzie najbardziej odpowiedni?

Z jakich materiałów można uszyć maseczkę ochronną?

Przygotowując się do własnoręcznego uszycia maseczki na twarz należałoby zacząć od wyboru materiału. Potrzebny będzie materiał, który możliwie skutecznie zabezpieczy przed wszelkimi drobnoustrojami, a z drugiej strony zapewni optymalną wentylację i swobodne oddychanie. Oczywiście do naszych potrzeb nie jest wymagane spełnienie wyśrubowanych norm jakie posiadają maseczki medyczne. Niemniej warto zadbać, aby nasza maseczka stanowiła możliwie skuteczną barierę rozprzestrzenianiu się wirusów. Ważne jest również, aby zastosowane materiały posiadały certyfikat STANDARD 100 OEKO-TEX świadczący o jakości produktów tekstylnych i włókienniczych, które mają bezpośrednią styczność ze skórą człowieka, a także były odporne na działanie temperatur powyżej 60 st. C, w której dokonuje się dezynfekcji maseczek.

Materiały bawełniane

Bawełna to materiał bardzo popularny i chętnie wybierany ze względu na swoje właściwości. 100% bawełna odznacza się wysoką wytrzymałością i trwałością podczas użytkowania przez bardzo długi okres czasu. Jest to materiał całkowicie naturalny, a jego trwałość przewyższa znacznie materiały sztuczne, zachowując przy tym swoje właściwości. Jest to zatem ważny argument, dla którego warto sięgnąć po bawełna przy szyciu maseczki wielokrotnego użytku.

Jednym z najbardziej odpowiednich materiałów jest bawełna antybakteryjna. Zawarty w niej środek chemiczny skutecznie hamuje rozwój i namnażanie bakterii, grzybów i innych drobnoustrojów. Stężenie środka jest całkowicie bezpieczne dla skóry. W efekcie tkanina zachowuje higieniczną świeżość przez długi czas.

Dobrym rozwiązaniem będzie również zastosowanie innych dostępnych tkanin bawełnianych, takich jak tkanina bawełniana biała lub kolorowa, muślin bawełniany (dzięki strukturze materiału uzyskamy maseczkę dwuwarstwową), perkal, surówka bawełniana, satyna czy flanela bawełniana.

Hybrydy materiałowe

Podczas badań jakie przeprowadzono w celu sprawdzenia skuteczności najróżniejszych materiałów w filtrowaniu wdychanego powietrza poddano je testom na przepuszczalność cząstek o różnej wielkości. Kontroli poddano najpopularniejsze materiały takie jak bawełna, jedwab, szyfon, flanela oraz tkaniny syntetyczne oraz poliestrowe.

Wyniki eksperymentu wskazują na fakt, iż najlepszym rozwiązaniem na maseczkę wielorazowego użytku jest nie jedna konkretna tkanina, ale połączenie kilku z nich. Różne materiały ze względu na swoją strukturę charakteryzują się mniejszą lub większą przepuszczalnością, a co za tym idzie połączenie ich jest w stanie skuteczniej chronić nas przed niepożądanymi cząstkami znajdującymi się we wdychanym przez nas powietrzu.

Najlepszymi połączeniami, które były w stanie odfiltrować aż do 80 % (dla cząstek mniejszych niż 300 nanometrów), i nawet 90 % (dla cząstek większych niż 300 nanometrów), okazały się:

  1. bawełna z jedwabiem;
  2. bawełna z szyfonem;
  3. bawełna z flanelą.

Inne materiały nadające się na maseczkę ochronną

Oprócz materiałów wspomnianych wyżej do uszycia maseczki wielokrotnego użytku możemy zastosować z powodzeniem np. tkaninę lnianą. Jest to materiał w 100 % pochodzenia naturalnego. Ważnymi jego cechami są hipoalergiczność, trwałość oraz odporność na wysokie temperatury jakim są poddawane maseczki w czasie dezynfekcji.

Innym bardzo popularny materiałem, z którego można wykonać maseczkę jest flizelina bez kleju, a zwłaszcza flizelina medyczna. Jest to elastyczne, a jednocześnie niezwykle wytrzymałe włókno syntetyczne popularne między innymi w branży medycznej jako materiał wykorzystywany do produkcji sprzętu medycznego i odzieży ochronnej. Znakomicie sprawdzi się jako zewnętrzna warstwa maseczki ochronnej (np. bawełnianej). Flizelina nadaje się również do prania.Najmniej korzystnie wypada czysty jedwab, gdyż ma dość dużą przepuszczalność. Znacznie jednak zyskuje, gdy zastosuje się go w połączeniu z bawełną.

Z czego jeszcze można wykonać maseczkę?

Podczas badań nad możliwym zastosowaniem w produkcji maseczek ochronnych różnych materiałów poddano kontroli kilkadziesiąt z nich. Wśród testowanych materiałów znalazły się między innymi: wkładki do biustonosza, filtry do kawy, poszewki na poduszki, tkaniny elektrostatyczne, bawełna, wełna, prześcieradła, poliester i inne. Każdą sprawdzono pod kątem skuteczności w filtrowaniu mikrocząstek, które mają wielkość koronawirusa (cząstki koronawirusa mają wielkość 0,06-0,14 mikrona, ale 5-10 mikronów w kroplach), a także przewiewność ułatwiającą oddychanie. Niestety niewiele z nich spełniało oba kryteria. Niektóre jednak całkiem nieźle wypadły w przydatności do wykonania z nich maseczki ochronnej. Oprócz bawełnianego jeansu był to popularny worek do odkurzacza. Świetnie w tej próbie wypadł również papierowy ręcznik. Niestety jest to materiał jednorazowego użytku.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło