Najpopularniejsze tkaniny na odzież sportową i turystyczną

Dnia: Publikacja: Mimoza Tkaniny

Zadaniem odzieży sportowej jest zapewnienie przede wszystkim właściwego komfortu podczas wysiłku fizycznego. Tkaniny używane w produkcji ubrań sportowych różnią się między sobą właściwościami, gdyż rodzaj materiału użytego do produkcji takich ubrań jest ściśle związany z jego przeznaczeniem - intensywnością i rodzajem uprawianego sportu. Warto poznać te właściwości, aby wybierane przez nas ubrania były funkcjonalne.

Odzież sportowa z nowoczesnych tkanin

Producenci zarówno profesjonalnej odzieży sportowej jak i tej dla osób uprawiających sport amatorsko, czy rekreacyjnie nieustannie pracują nad wprowadzaniem coraz to nowszych rozwiązań i technologii w produkcji tkanin i krojach, aby zapewnić sportowcom jak największy komfort podczas treningów. Materiały te skutecznie regulują temperaturę ciała, szybciej schną i odprowadzają pot. Tkaniny wykorzystywany w odzieży do sportów uprawianych na zewnątrz, chronią sportowca przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, jak chłód czy deszcz. 

Specjalistyczne tkaniny na stroje sportowe są wodoszczelne, a jednocześnie oddychające, w przeciwieństwie do zwykłych tkanin na ubrania codzienne, które chronią przed deszczem, ale nie zawsze przepuszczają powietrze.

W pocie kumulującym się w nieodpowiednim stroju powstają bakterie, które nie tylko powodują nieprzyjemny zapach, ale odbierają również sportowcowi komfort treningu. Wielu producentów odzieży sportowej aby uniknąć tego efektu dodaje do materiałów jony srebra, które w znacznym stopniu hamują rozwój bakterii, a co za tym idzie niwelują brzydki zapach potu. Oczywiście zaawansowana, specjalistyczna produkcja wiąże się z wyższym kosztem, ale też lepszą jakością i trwałością. Wysokiej jakości odzież sportowa będzie elastyczna, dopasowana i wykończona szwami, które w żaden sposób nie nie wpływają na komfort użytkowania.

Materiały pochodzenia naturalnego

Do materiałów naturalnych zaliczyć można pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego, np. bawełna, len, wełna, kaszmir, jedwab czy skóra. W produkcji odzieży sportowej rzadko wykorzystuje się dzianiny, tkaniny i inne materiały pochodzenia naturalnego. Są to zazwyczaj bawełna oraz wełna merino.

Bawełna

Bawełna jest wykorzystywana do szycia strojów sportowych od niepamiętnych czasów. Odzież uszyta z niej jest miękka i wygodna. Tkanina bawełniana jest stosunkowo tania i uniwersalna. Wykorzystuje się ją praktycznie do każdego elementu stroju. Niestety nie zawsze sprawdza się w praktyce zwłaszcza jeśli chcemy uprawiać sport wymagający dużego wysiłku. Bawełniane koszulki sportowe szybko chłoną pot, przez co stają się ciężkie, utrudniają trening i mogą powodować otarcia. Bardziej sprawdzają się w zastosowaniach rekreacyjnych i sportach mniej energetycznych.

Wełna Merino

To wełna pozyskiwana od szczególnej rasy owiec, merynos australijski, która wbrew swojej nazwie jest hodowana na terenie Nowej Zelandii. Jej włókna różnią się od wełny innych rodzajów owiec. Jest miła w dotyku, nie powoduje zadrapań i otarć, oraz jest niewiarygodnie ciepła. Tkanina tworzona z tej wełny jest przewiewna i pozwala skórze oddychać. Wełnę merino wykorzystuje się zazwyczaj przy produkcji zimowej odzieży sportowej. Jest także doskonałym rozwiązaniem dla osób, które lubią biegać zimą.

Materiały syntetyczne

Materiałami wykorzystywanymi do produkcji strojów sportowych są między innymi poliester, poliamid, nylon, akryl i elastan. Mimo, iż materiały syntetyczne nie cieszą się najlepszą sławą i dość często są krytykowane ze względu na negatywny wpływ na środowisko, to zalety jakie posiadają raczej nie prędko wykluczą je z powszechnego użytku. Materiały te są stosunkowo niedrogie, a poza tym cechuje je duża wytrzymałość, co sprawia, że są najczęściej wykorzystywanymi w produkcji odzieży sportowej tkaninami.

Poliester

Poliester jest jednym z najpopularniejszych tkanin stosowanych przez producentów ubrań sportowych. O jego atrakcyjności decydują bardzo pożądane dla strojów sportowych właściwości. Jest bardzo wytrzymały, odporny na rozciąganie i uszkodzenia mechaniczne. Niewątpliwą zaletą jest niski wskaźnik chłonięcia wilgoci, przez co doskonale sprawdza się podczas intensywnych treningów.  Niestety dość uciążliwą cechą, zwłaszcza dla osób z długimi włosami, jest zjawisko elektryzowania się. Osoby te zwykle preferują koszulki sportowe z innych materiałów. 

Elastan

Jedną z najważniejszych cech wykorzystywaną w produkcji odzieży sportowej z tkaniny syntetycznej o nazwie elasta jest jego rozciągliwość. Zwykle nie stosuje się go samodzielnie do uszycia kompletnego stroju, ale znajdziemy go w składzie bardzo wielu ubrań sportowych. To właśnie dzięki elastanowi legginsy zakładane na trening w siłowni idealnie dopasowują się do ciała, a ubrania są sprężyste i elastyczne.

Polipropylen

Wyjątkową cechą polipropylenu jest jego lekkość. Posiada także właściwości podobne do poliestru: świetnie odprowadza wilgoć, dzięki czemu podczas treningu skóra pozostaje sucha. Aby zapobiec rozwojowi bakterii, przy produkcji odzieży sportowej z polipropylenu często stosuje się domieszkę jonów srebra, które w znaczny sposób ograniczają zapach potu. Odzież sportowa z tego materiału jest bardzo uniwersalna i doskonale sprawdzi się zarówno podczas treningu na siłowni, jak i na świeżym powietrzu. Dodatkową zaletą tej tkaniny jest fakt, że strój sportowy z polipropylenu można prać w wysokich temperaturach.

Poliamid

Cechą wyróżniającą poliamid jest jego niezwykła wytrzymałość. Dzięki niej materiał jest dużo trwalszy niż poliester. Ponieważ w czystej postaci jest dość sztywny, producenci odzieży sportowej zazwyczaj stosują do niego domieszki z innych materiałów. Poliamid znajdziemy zwykle w składzie strojów kąpielowych, a także wysokiej klasy sportowej odzieży wierzchniej. Jest to doskonała tkanina na strój do biegania jesienią. Kurtka z poliamidem będzie stanowić skuteczną ochronę przed czynnikami atmosferycznymi. Należy jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do innych tkanin syntetycznych, poliamid należy prać w niskich temperaturach.

Membrana sportowa

Pod nazwą membrana sportowa kryje się tkanina posiadająca mikroskopijne pory. Nie przepuszczają one wody, ale pozwalają skórze oddychać. To cienka i bardzo wygodna tkanina, którą cechuje wiatro- i wodoodporność. Membrana sportowa świetnie sprawdza się w trudnych warunkach. Bardzo chętnie wykorzystywana jest w produkcji funkcjonalnych ubrań sportowych, butów i kurtek.

Materiały sztuczne

Tkaniny wytwarzane z przetworzonej chemicznie celulozy, np. wiskoza, modal, czy tencel nazywane są materiałami sztucznymi. Ubrania wykonane z tych tkanin są przewiewne i oddychające, niestety często się mną.  W produkcji odzieży sportowej nie są używane tak powszechne, jak tkaniny syntetyczne. 

Bambus

Cieszący się coraz większą popularnością materiał, który ze względu na biodegradowalność wykorzystywany jest przez producentów strojów sportowych. Bambus jest higroskopijny i podobnie jak tkaniny syntetyczne, skutecznie odprowadza wilgoć. Zwykle szyje się z niego oddychającą bieliznę, ale również legginsy sportowe.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December