Przewodnik po tkaninach odzieżowych

Dnia: Publikacja: Mimoza Tkaniny

Jeśli chodzi o tkaniny odzieżowe lista pytań, jakie można o nie zadać jest co najmniej tak długa jak liczne są rodzaje dostępnych na rynku tkanin. Dlaczego dwie w 100% bawełniane sukienki wyglądają inaczej i są różne w dotyku? Dlaczego w niektórych ubraniach skóra się poci, a w innych nie? Co to są dzianiny odzieżowe i czym różnią się od tkanin? Jaka jest różnica między tkaninami syntetycznymi a sztucznymi? Pytania dotyczące tkanin ubraniowych można wyliczać w nieskończoność. W niniejszym artykule odpowiemy na choć niektóre z nich tak, abyś następnym razem podczas wyboru tkanin odzieżowych czuł się swobodnie i mógł podjąć w pełni świadomą decyzję. Przyjemnej lektury!

Tkanina a dzianina - czym się różnią?

Jednym z najczęściej pojawiających się pytań dotyczących wyrobów włókienniczych dostępnych na rynku odzieżowym jest pytanie o różnicę między tkaniną a dzianiną. Niby wszyscy podświadomie jesteśmy w stanie określić czy materiał, z którym mamy do czynienia jest tkaniną czy dzianiną, jak jednak zdefiniować ową różnicę? Otóż jest to bardzo proste i wynika wyłącznie ze sposobu wytwarzania danego materiału. Tkaniny odzieżowe produkuje się bowiem poprzez tkaninie nitek, czyli przeplatanie ich na krzyż, z kolei dzianiny ubraniowe są wytwarzane w procesie dziania, czyli tworzenia wzajemnie ze sobą połączonych rzędów i kolumn oczek. Z tych pierwszych zwykle szyje się np. sukienki, bluzki, spodnie i T-shirty, z kolei te drugie są przeznaczone do produkcji swetrów, szalików, itp.

Włókna naturalne, syntetyczne i sztuczne - z czego robi się tkaniny?

Kolejnymi często zadawanymi pytaniami o tkaniny odzieżowe są pytania czym różnią się tkaniny naturalne od syntetycznych i czym są tkaniny sztuczne. Otóż naturalne tkaniny odzieżowe wykonuje się z włókien pochodzenia naturalnego, takich jak bawełna, wełna, len czy jedwab. Wyróżniają się one naturalnym charakterem, dobrą przewiewnością, hiroskopijnością i właściwościami termoregularyjnymi.

Syntetyczne tkaniny ubraniowe są produkowane z włókien powstałych w procesach chemicznych. Zaliczamy do nich m.in. poliester, poliamid, elastan i akryl. Są niestety nieprzewiewne, dzięki czemu potęgują pocenie się ciała, co zwłaszcza latem jest dość nieprzyjemne, a w dodatku nie wchłaniają wody. Z drugiej jednak strony są dość wytrzymałe, przez co włókna syntetyczne stosuje się w roli domieszek do włókien naturalnych, aby zwiększyć ich trwałość.

No products at this time.

Sztuczne tkaniny odzieżowe, choć nie wskazuje na to ich nazwa, produkowane są w procesie obróbki chemicznej materiałów pochodzenia naturalnego, np. włókien celulozowych. Możemy do nich zaliczyć np. wiskozę, lyocell/tencel, modal i acetat. Sztuczne tkaniny ubraniowe są oddychające, higroskopijne i przyjemne dla skóry, dzięki czemu śmiało możemy po nie sięgać kompletując własną garderobę.

Najpopularniejsze rodzaje splotów

Wiesz już, że na rynku znajdziesz tkaniny odzieżowe wykonane z różnego rodzaju włókien. Nie tłumaczy to jednak dlaczego niektóre materiały ubraniowe wyglądają inaczej mimo, że ich składy są identyczne. Na wygląd tkaniny ma bowiem wpływ jeszcze jeden ważny czynnik, a mianowicie jej splot.

Wyróżniamy sploty dwustronne, w przypadku zastosowania których tkanina odzieżowa wygląda identycznie z obu jej stron oraz sploty jednostronne, gdzie materiał prezentuje się inaczej z prawej i lewej strony.

Do splotów dwustronnych można zaliczyć:

  • splot płócienny - stosowany w przypadku tkanin odzieżowych lnianych i bawełnianych. Gwarantuje dużą wytrzymałość materiału. Jest charakterystyczny np. dla flaneli i szyfonu;
  • splot panamowy - stosowany w przypadku grubych tkanin. Tkaniny ubraniowe o tym splocie cechuje duża przewiewność i miękkość. Jest on stosowany w przypadku odzieży sportowej, garniturów i koszul;
  • splot rypsowy - splot o charakterystycznej, prążkowanej fakturze. Materiały odzieżowe o splocie rypsowym wykorzystuje się np. na odzież wierzchnią i krawaty;
  • splot skośny dwustronny - splot czteronitkowy. Na powierzchni tkanin o tym splocie widać wyraźne, skośne prążki, jodełkę lub literę “s”.

Z kolei do splotów jednostronnych zalicza się:

  • splot skośny jednostronny - splot podobny do splotu skośnego dwustronnego, z tą różnicą, że prążki widoczne są jedynie po jednej stronie materiału. Tkaniny odzieżowe o splocie skośnym jednostronnych charakteryzują się dużą wytrzymałością, przez co jest z nich produkowana np. odzież wierzchnia lub robocza;
  • splot atłasowy - tkaniny odzieżowe o tym splocie charakteryzują się dużą miękkością, połyskiem i elastycznością. Produkuje się z nich eleganckie suknie wieczorowe, apaszki, koszule nocne, itp.

Jak czytać metki ubrań, czyli kilka słów na temat składu materiałów

Wybierając tkaninę odzieżową warto zwrócić uwagę na jej skład, ponieważ ma on przeogromny wpływ na komfort noszenia uszytego z niej ubrania. Zamiast decydować się na akrylowy sweterek wybierzmy więc ten wełniany, a zamiast poliestrowej sukienki na lato, tę wykonaną z wiskozy. Nie zapominajmy jednak, że dodatek włókien sztucznych może mieć również korzystny wpływ na wytrzymałość produktów i nie rezygnujemy z zakupu jeansów tylko dlatego, że w ich składzie znajdziemy 3% dodatek elastanu.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December