Skąd pochodzi kaszmir?

Mimoza Tkaniny 106
Skąd pochodzi kaszmir?

Kaszmir to luksusowy materiał, który od wieków zachwyca swoją delikatnością, ciepłem i elegancją. Jego pochodzenie oraz proces pozyskiwania sprawiają, że jest to surowiec wyjątkowy i ceniony na całym świecie. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej tajemnicom tego niezwykłego surowca, odkrywając jego pochodzenie oraz wyjątkowe właściwości, dlatego serdecznie zapraszamy do lektury.

Historia i pochodzenie kaszmiru

Kaszmir to włókno naturalne pozyskiwane z wełny kozy kaszmirskiej, zwanej również kozą szanghajską. Te niezwykłe zwierzęta zamieszkują wyżyny Azji Centralnej, w szczególności regiony Kaszmiru, Mongolii oraz Tybetu. Pierwsze wzmianki o kaszmirze pojawiły się już w starożytności, a w średniowieczu materiał ten zdobył uznanie na dworach europejskich. Wówczas to włókno było cenione za swoje unikalne właściwości, które do dziś przyciągają uwagę miłośników luksusu i wygody.

Proces pozyskiwania i produkcji kaszmiru

Pozyskiwanie kaszmiru to proces pracochłonny i czasochłonny, co przekłada się na wartość tego surowca. Kozy kaszmirskie są szczególnie cenione za swoje delikatne, ciepłe i puszyste włosie, które jest pozyskiwane podczas naturalnego linienia zwierząt. Włókna są następnie czesane ręcznie, a uzyskana wełna jest sortowana według kolorów i długości włókien. Następnie surowiec jest myty, suszony i przerabiany na przędzę, z której wytwarza się różnego rodzaju wyroby.

Właściwości kaszmiru

Kaszmir to materiał o niezwykłych właściwościach, które sprawiają, że jest on ceniony na całym świecie. Przede wszystkim charakteryzuje się on niezwykłą miękkością i delikatnością, dzięki czemu ubrania wykonane z kaszmiru są niezwykle przyjemne w noszeniu. Ponadto kaszmir ma doskonałe właściwości termiczne – jest cieplejszy niż wełna owcza, a jednocześnie lżejszy.

Materiał ten dobrze oddycha i pochłania wilgoć, co sprawia, że ubrania z kaszmiru nadają się zarówno na chłodniejsze, jak i cieplejsze dni. Dlatego też cechuje się szerokim spektrum zastosowań. Najbardziej znane są jednak swetry kaszmirowe, które cieszą się ogromną popularnością ze względu na swoją miękkość, wygodę i elegancję.

 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło