Slow fashion, czyli eko ubrania

Dnia: Publikacja: Mimoza Tkaniny

Ekologiczna moda to niestety nie jest kupowanie odzieży z metką eko. Odzieżowe koncerny stosują tak zwany zabieg greenwashing, który polega na podkreślaniu zalet eko czegoś, co nie do końca jest ekologiczne, wykorzystując do tego niewiedzę klientów. Czas skończyć z gigantami fast fashion i w pełni wprowadzić slow fashion do swojej szafy. Jak zaopatrzyć się w eko ubrania jako świadomy konsument? Zapraszamy do lektury  i wdrażania w życie naszych wskazówek.

Trend slow fashion, czyli ekologiczna moda

W czasach rozpędzającego się kryzysu klimatycznego, konsumenci stają się coraz bardziej wyedukowani i dokonują świadomych, bliższych naturze wyborów. Niestety, nadal wiele firm działa w duchu fast fashion oferując sztuczne ubrania kiepskiej jakości, które po jednym sezonie nadają się tylko do wyrzucenia. Przemysł modowy jest jednym z najbardziej śmieciogennych przemysłów na świecie. Ruch slow fashion powstał w kontrze do destrukcyjnej, masowej produkcji ubrań. Eko ubrania to nie tylko te, kupione w sklepach przestrzegających ekologicznych standardów i posiadających certyfikaty. Ekologiczna moda to przede wszystkim ta na lata oraz to, co mamy już w szafie. Unikajmy kupowania rzeczy, które założymy parę razy i wylądują na śmietniku. Nie wspierajmy globalnego przemysłu produkcji śmieci - często za bardzo wysoką cenę. 

Szycie ubrań jest eko! 

Jeśli zastanawiasz się jak ubierać się modnie i jednocześnie ekologicznie - polecamy szycie ubrań! Można wykonać to samemu lub zlecić w lokalnym zakładzie krawieckim, wspierając przy okazji małe przedsiębiorstwo. Potrzebne materiały można nabyć w sklepie z tkaninami, kupując tyle metrów ile potrzeba, bez marnotrawienia. Decydując się na szycie ubrań, można wybrać idealny fason ubrania dla siebie i dopasować go pod swoje rozmiary. Nic nie będzie odstawało ani upinało. W dodatku będziemy mieli poczucie posiadania jednej jedynej sztuki, która została uszyta jedynie dla nas lub może i nawet według naszego projektu.

Drugim krokiem do ekologicznej mody jest przeróbka posiadanych już w szafie ubrań. Niejednokrotnie w szafie zalegają nam rzeczy, które są jeszcze w dobrym stanie, ale nie chcemy ich już nosić, bo mają niemodny fason lub nam się już opatrzyły. Wystarczy zanieść taki ciuch do krawcowej, a ona zrobi z nim cuda, dając mu drugą młodość a nam nowe ubranie. 

Ekologiczna moda w sklepach

Oczywiście, w sklepach również można spotkać eko ubrania. Przede wszystkim wybierając fasony uniwersalne, które posłużą nam na lata, minimalizujemy modowy wyścig i pęd, za co sezonową zmianą zawartości szafy. Kupując tak zwane modele basic, mamy pewność, że dane ciuchy będą pasowały do większości stylizacji, bez konieczności ich wymiany wraz z nowym sezonem i nowymi trendami. 

W dodatku warto śledzić różne małe marki i manufaktury, które szyją ubrania w całości w polsce w duchu slow fashion z uwzględnieniem ekologii i troski o środowisko. Zazwyczaj takie ubrania są dobrej jakości i mogą nam służyć przez wiele sezonów. Materiały, z jakich powstają kolekcje takich małych, ekologicznych marek, pochodzą najczęściej ze zrównoważonych źródeł, z pominięciem wyzysku pracowników i długiego łańcucha dostaw, który generuje ogrom zanieczyszczeń na naszej planecie. 

Szafa kapsułowa 

Jeśli chcesz dołączyć do nurtu slow fashion, twoja szafa powinna spełniać zasady tak zwanej szafy kapsułowej. Co to znaczy? Najprościej mówiąc, że z ubrań, które znajdują się w garderobie, można stworzyć jak najwięcej różnych stylizacji. 

Co w takim razie warto posiadać w takiej szafie?

Z pewnością jednokolorowe, proste spodnie - czy to czarne, czy zwykłe jeansy, które nigdy nie wychodzą z mody. Bez większego problemu można zestawić je z bluzką typu basic, którą już wspominaliśmy wcześniej. Tak oto można uzyskać idealny, prosty w doborze outfit do pracy czy na spacer.  Pamiętaj, że minimalistyczna garderoba wcale nie musi być nudna, wzory są jak najbardziej akceptowane oraz dopełnianie stylizacji dodatkami jak biżuteria czy torebki.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December