Sploty tkackie - rodzaje splotów tkanin

Dnia: Publikacja: Mimoza Tkaniny

Organza, tiul, szyfon, dżins, żorżeta, atłas… Rodzaje tkanin można wyliczać bez końca. Czym jednak różnią się znane nam wszystkim tkaniny i skąd wynika ich odmienność? Odpowiedzią na to pytanie są sploty tkackie. To one wpływają na wygląd i właściwości tkanin i dzianin odzieżowych sprawiając, że jedne są sztywne i grube, inne lekkie i przewiewne, a jeszcze inne puszyste i miłe w dotyku.

Poniżej znajdziesz informacje na temat najpopularniejszych rodzajów splotów tkanin. Przeczytaj a poznasz najczęściej wykorzystywane sploty tkackie wraz z przykładowymi rodzajami tkanin produkowanych w oparciu o nie. Poznasz również odpowiedź na pytanie czym różni się tkanina od dzianiny. Przyjemnej lektury!

Tkanina a dzianina - różnica

Wyroby włókiennicze ze względu na sposób produkcji dzieli się na dwie kategorie - tkaniny i dzianiny. Te pierwsze z uwagi na większą sztywność i odporność na zniekształcenia uważane są za bardziej uniwersalne, przez co produkuje się z nich zarówno odzież (sukienki, bluzki, spódnice, spodnie, T-shirty, płaszcze, itp.), jak i tekstylia domowe (obrusy, zasłony, ścierki, pościele). Z kolei dzianiny są znacznie bardziej elastyczne, w związku z czym są z nich produkowane takie elementy garderoby jak swetry, kardigany, szale, czapki, rękawiczki, skarpety i rajstopy oraz koce i narzuty. Z czego jednak wynika różnica ich właściwości?

Podstawowa różnica między tkaniną a dzianiną wynika ze sposobu ich produkcji - dzianina jest dziana, a tkanina jest tkana. Co to znaczy? Otóż tkaniny są wytwarzane z dwóch  prostopadle względem siebie ułożonych, przeplatanych nitek, z kolei dzianiny produkuje się przy użyciu wyłącznie jednej nici poprzez formowanie z niej oczek układających się w rzędy. Biorąc pod uwagę powyższe prawdopodobnie nikt nie będzie zaskoczony, że materiały te tak diametralnie różnią się między sobą.

Sploty tkackie

Wiesz już czym różni się tkanina od dzianiny. Bez dwóch zdań zauważyłeś jednak także, że różnice są widoczne również między różnorakimi tkaninami, nawet jeśli zostały one wykonane z tej samej przędzy. Z czego one wynikają? Otóż źródeł owych różnic możemy doszukiwać się w splocie tkackim, tj. sposobie wzajemnego przeplatania się nitek osnowy i wątku przez krosna. To od niego zależy bowiem charakter tkaniny, jego wytrzymałość, żywotność, rozciągliwość, a co za tym idzie również przeznaczenie materiału.

Wyróżniamy sploty tkackie jedno- i dwustronne. Sploty jednostronne charakteryzują się przewagą okryć osnowowych lub wątkowych, w wyniku czego tkanina prezentuje się inaczej po prawej i lewej jej stronie. Z kolei sploty dwustronne posiadają jednakową ilość okryć osnowych i wątkowych, w związku z czym tkanina wygląda identycznie z obu stron.

Jednostronne sploty tkanin

Do najpopularniejszych splotów tkackich jednostronnych można zaliczyć:

 • splot skośny jednostronny - ze względu na większą liczbę nitek wątkowych lub osnowowych wygląda inaczej po obu stronach materiału. Cechują go charakterystyczne, widoczne na materiale, skośne prążki.
  Przykłady tkanin: dżins, tweed, gabardyna;
 • splot atłasowy - splot ten wykorzystywane w przypadku materiałów przeznaczonych na elegancką odzież i bieliznę. Tkaniny o splocie atłasowym wyróżnia miękkość, powłóczystość i połysk widoczny z jednej ze stron materiału.
  Przykłady tkanin: satyna, atłas.

Dwustronne sploty tkanin

Do najpopularniejszych splotów tkackich dwustronnych można zaliczyć:

 • splot płócienny - splot o dużej wytrzymałości i regularnej fakturze.
  Przykłady tkanin: batyst, flanela, szyfon, popelina, muślin, organza, żorżeta, aksamit;
 • splot panamowy - rodzaj splotu płóciennego wykorzystywany do grubych, miękkich tkanin.
  Przykłady tkanin: oxford, natte;
 • splot rypsowy - rodzaj splotu płóciennego o prążkowanej strukturze i dużej wytrzymałości.
  Przykłady tkanin: szantung, fresko;
 • splot skośny dwustronny - splot przeznaczony do grubych tkanin. Cechuje go widoczny wzór (jodełka, skośne prążki, wzór litery “s” lub “z”.
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December