Tkaniny ekologiczne - jakie materiały wybrać w trosce o nasze środowisko?

Dnia: Publikacja: Mimoza Tkaniny

Jesteśmy konsumentami z coraz większą świadomością tego, co i ile kupujemy. Żyjemy w czasach, w których priorytetem jest dbanie o środowisko, a moda jest niestety jednym z sektorów przemysłu, który najbardziej zanieczyszcza naszą planetę. Fast fashion coraz śmielej zastępowane jest przez tak zwane slow fashion. Królują materiały z recyklingu, odzież z drugiej ręki, materiały ekologiczne oraz naturalne tkaniny. Które materiały tak naprawdę są przyjazne środowisku i mogą nosić zaszczytne miano tkaniny ekologicznej? Przygotowaliśmy charakterystykę materiałów i tkanin, które są najbardziej przyjazne środowisku. Miłej lektury! 

Naturalne tkaniny

Wydawałoby się, że naturalne tkaniny są jednocześnie tymi najbardziej ekologicznymi. Jednak nie jest to aż tak prosty temat, jak się wydaje. Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym naturalnym tkaninom- temu, z jakiego surowca pochodzą, jak jest on pozyskiwany i który rodzaj materiału z danego surowca wybrać, żeby bez obaw móc go przypisać do kategorii  tkaniny ekologiczne.

Bawełna - bez wątpienia jest to jeden z najpopularniejszych surowców naturalnych, z którego wyrabiane są materiały. Bardzo łatwo jest znaleźć koszulkę, której skład to 100% bawełna. Jednak, czy jest ona w pełni  ekologiczna? Może część z Was zna już odpowiedź, część się zdziwi, ale- niestety nie. Uprawa bawełny wiąże się z wykorzystaniem dużej ilości środków chemicznych, które mają ogromny, negatywny wpływ na środowisko. Natomiast ekologiczna bawełna z certyfikatem Fairtrade czy też po prostu bawełna organiczna, jest przyjazna środowisku i bez obaw taki rodzaj bawełny można przypisać do kategorii tkaniny ekologiczne.

Len - jest najdłużej wykorzystywanym surowcem do produkcji materiału. Ubrania z lnu mają szereg zalet, jak na przykład przewiewność oraz wytrzymałość. Czy można do nich również zaliczyć ekologiczność? Jak najbardziej tak! Uprawa lnu pochłania o wiele mniejsze ilości wody niż uprawa bawełny oraz użyźnia gleby, na których rośnie ta roślina. Myśląc naturalne tkaniny, od razu powinniśmy myśleć właśnie o lnie, z którego powstają tkaniny ekologiczne

Jedwab - wyrabiany z włókien jedwabników, jest zaliczany do materiałów pochodzenia zwierzęcego. Większość z nas kojarzy jedwab jako przyjemny w dotyku materiał i nierzadko symbol luksusu. Jego pozyskiwanie nie jest łatwym procesem i często budzi wątpliwości na tle etycznym. Niemniej, jedwab jest naturalną tkaniną, która dzięki swojej delikatności nie może zostać poddana mocnej obróbce chemicznej. Dzięki temu przypisać mu można miano tkaniny ekologicznej

Wełna - dobrze nam znana wełna owcza oraz zyskujące coraz większą popularność wełny z alpaki oraz merynosa są naturalnymi materiałami, które w surowej postaci są w pełni biodegradowalne i ekologiczne. Każde farbowanie czy inna obróbka chemiczna oddala wełnę (oraz każdy inny surowiec) od jego ekologiczności, zostawiając nieodwracalny ślad w naszym środowisku. 

Sztuczne materiały 

Aktualnie, większość ubrań dostępnych w sieciówkach (zarówno tych mniej, jak i bardziej popularnych, tańszych i droższych) wykonana jest ze sztucznych materiałów. Sporo z nich jest również kiepskiej jakości, co za tym idzie, nosimy dane ubranie krótko, po czym ląduje w koszu na śmieci, niezdatne do dalszego noszenia. Aktualnie około 5% zawartości wysypisk to są tekstylia- sztuczne materiały, które wykonane są z plastiku. 

Czy to możliwe, żeby sztuczne materiały były materiałami ekologicznymi? 

Jak najbardziej tak. Ostatnimi czasy materiał z recyklingu bije rekordy popularności. Można spotkać go zarówno w sieciówkach, jak i w mniejszych sklepach specjalistycznych. Nasz ciuch zrobiony z materiału z recyklingu składa się w ogromnym skrócie z innych ubrań i plastikowych odpadów, które zamiast leżeć na wysypiskach i rozkładać się latami, dostają kolejne życie. 

Ekologia w modzie to nie tylko materiały ekologiczne 

Chcąc cieszyć się modą, jednocześnie troszcząc się o naszą planetę, wybór tkaniny ekologicznej oraz sprawdzanie metek ubrań celem weryfikacji  składu materiału jest czymś, co powinno być na porządku dziennym. Jednak nie jest to jedyna rzecz, którą możemy zrobić, żeby nasza zabawa modą była bardziej przyjazna dla środowiska. Kupując sprawdzone tkaniny i własnoręcznie szyjąc sobie ciuchy, nie dość, że fundujemy sobie unikalne ubranie, to jeszcze skracamy łańcuch, jaki musi przejść surowiec od jego powstania (lub wyhodowania) do zmiany na tkaninę i dotarcia w nasze ręce w postaci ciucha ze sklepowej półki. Odwiedziny w Second Handach i zakup ubrań z drugiej ręki czynią każdy materiał, materiałem z recyklingu i zmniejszają ilość niezdatnych do użycie tekstyliów leżących na wysypiskach, które emitują szkodliwy mikroplastik do ziemi.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December