Tkaniny kostiumowe - właściwości i zastosowanie

Dnia: Publikacja: Mimoza Tkaniny

Jest taka grupa tkanin, która doskonale się do szycia pod kostiumy. Charakteryzuje się zazwyczaj nieco lepszymi parametrami, jak wyższa gramatura, ale także poprzez zastosowanie nieco większej domieszki lycry czy elastanu. Tkaniny kostiumowe to grupa bardzo specyficznych materiałów, która charakteryzuje się bogatym wzornictwem i trwałością. Bez wątpienia warto poznać ją bliżej.

Tkaniny kostiumowe czyli właściwie jakie?

Czym są właściwie tkaniny kostiumowe? Wbrew pozorom to dobre pytanie, ponieważ możemy wyróżnić wiele rodzajów kostiumów, w zależności od zapotrzebowania. Łączy je jednak wspólny mianownik - wytrzymałość. Nie bez powodu przyjęło się, że tkaniny kostiumowe powinny być trwałe, wytrzymałe, grube, o wysokiej gramaturze, zdecydowanie wyższej niż ta, w której wykonane są standardowo dostępne na rynku materiały. W branży krawieckiej czy odzieżowej za materiały spełniające powyższe cechy uznaje się m.in wełnę, dzianinę, żakard, wiskozę z domieszką lycry, poliester, gruby len i jedwab.

Jakie cechy powinny wyróżniać materiały do produkcji kostiumów

Materiały kostiumowe powinny spełniać szereg istotnych wymagań, aby spełnić wymagania zleceniodawcy. Niezależnie od tego czy będą wykorzystywane podczas kręcenia filmu, w teatrze, czy gdziekolwiek indziej muszą spełniać określone warunki. Jakie zatem powinny być tkaniny materiałowe?

Wytrzymałe i trwałe

Cechą, która wyróżnia każdą tkaninę wykorzystywaną do produkcji materiału jest jej wytrzymałość. Kostiumy często są narażone na uszkodzenia mechaniczne, powstałe w wyniku szarpnięć, ciągnięć. Warto wyobrazić sobie, że kostiumy to nie tylko filmy i teatr. Tkanina na kostium może oznaczać równie dobrze strój sportowy, kąpielowy. Powinny być one elastyczne, posiadać funkcję stretchu, odporne na rozciąganie.

Trwałość jest tutaj dodatkowym atutem. Kostiumy nie są zazwyczaj produktem jednorazowym. Produkowane często na zamówienie w dużych lub mniejszych partiach, wykorzystywane są wielokrotnie. Tkanina kostiumowa niezależnie od tego czy jest zbudowana z włókien naturalnych czy sztucznych powinna być zatem trwała.

Powinny się odpowiednio układać

Często tkaniny kostiumowe wykorzystywane są w filmach historycznych. Niezwykle ważną cechą jest to, aby odpowiednio “wyglądały”. Ich odpowiednie ułożenie jest niezwykle ważne, zwłaszcza w eleganckich strojach. Zwróćmy uwagę jak prezentowani są królowie, królewny czy książęta. Kostiumy historyczne są pełne przepychu i elegancji, doskonale dopasowane do figury osoby. Niedbalstwo może powstać w wyniku doboru nieodpowiednich materiałów kostiumowych. Warto mieć to na uwadze.

Powinny mieć różnorodne wzory i odpowiednią kolorystykę

Wizualność jest dziś wszechobecna. Kupujemy określony materiał, bo nam się podoba. Nie inaczej jest w przypadku tkanin kostiumowych. Tkanina jest uznana przez kupującego za ciekawą pod warunkiem, że posiada atrakcyjne wzory. Różnorodność jest zatem bardzo istotną cechą, która daje nam paletę możliwości do wyboru.

Drugą ważną cechą jak kolorystyka. Im większa do wyboru tym lepiej. Warto przy tym pamiętać, że stroje kostiumowe mogą mieć swoje specjalne wymagania. Doskonałym przykładem będą tutaj kostiumy karnawałowe czy też przebrania na bal z maskami. W takim przypadku warto posiadać w swojej ofercie materiały o dużej intensywności barw. Dlaczego? Ponieważ wyróżnia nas one z tłumu. Oczywiście w ofercie dobrze jest mieć także nieco subtelniejsze kolory przeznaczone na nieco inne okazje.

Wybierając tkaninę kostiumową musimy przede wszystkim wiedzieć do czego będzie nam ona potrzebna. To jej cel determinuje wybór odpowiedniej tkaniny o określonych parametrach materiałowych. W takim wypadku zawsze warto skonsultować zakup określonego materiału kostiumowego z doradcą.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December