Tkaniny koszulowe - z czego uszyć bluzkę koszulową?

Dnia: Publikacja: Mimoza Tkaniny

Koszulka lub elegancka bluzka koszulowa to część garderoby, której nie może zabraknąć w szafie żadnego z nas. Świetnie sprawdza się zarówno podczas oficjalnych wyjść i spotkań biznesowych, jak również podczas nieformalnych okazji. Zakładając ją można prezentować się stylowo i gustownie niezależnie od bieżących trendów modowych.

Aby koszula prezentowała się nienagannie i była komfortowa w noszeniu ważne, aby była wykonana z odpowiedniego materiału. Na rynku znajdziemy szeroki wybór tkanin koszulowych różniących się gramaturą, kolorem, splotem i rodzajem włókien, jak zatem wybrać odpowiednią? Jeśli i Ty zadajesz sobie to pytanie, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Znajdziesz w nim wiele cennych informacji dotyczących tkanin koszulowych. Przyjemnej lektury!

Tkaniny koszulowe - naturalne czy syntetyczne?

Tkaniny koszulowe są powszechnie produkowane zarówno z tkanin naturalnych, jak również syntetycznych i sztucznych. Różnią się one jednak między sobą wytrzymałością, komfortem użytkowania i wymaganiami.

Naturalne tkaniny koszulowe, np. bawełna lub len, charakteryzują się duża przewiewnością, wysoką higroskopijnością i dobrymi właściwościami termoregulacyjnymi. Zimą pomagają zatrzymać ciepło, z kolei latem zapewniają dobrą wentylację i odprowadzanie potu z ciała. Z drugiej jednak strony naturalne tkaniny koszulowe często są bardzo gniotliwe, a ich wytrzymałość jest niższa niż ma to miejsce, np. w przypadku tkanin syntetycznych.

Syntetyczne tkaniny koszulowe to takie, których włókna powstały w procesie obróbki polimerów syntetycznych. Zaliczamy do nich m.in. poliester, poliamid i elastan. Ich cechą charakterystyczną jest wysoka wytrzymałość i niska gniotliwość, są one jednak nisko higroskopijne i słabo przepuszczają powietrze, w efekcie czego ciało szybko się poci.

Trzecią grupą włókien, z których produkuje się tkaniny koszulowe są włókna sztuczne. W tej grupie na szczególną uwagę zasługują m.in. wiskoza i tencel. Powstają one w procesie obróbki chemicznej włókien naturalnych (np. celulozowych) i łączą w sobie zalety włókien naturalnych i syntetycznych, tj. wysoką przewiewność, higroskopijność, wytrzymałość i komfort noszenia. Często są jednak bardzo gniotliwe.

W celu uzyskania tkaniny koszulowej o konkretnych właściwościach producenci często mieszają różnorakie włókna, np. bawełnę z elastanem lub len z poliestrem.

Najpopularniejsze eleganckie tkaniny koszulowe według splotu

Rodzaj włókien wykorzystanych do produkcji bluzki koszulowej jest niezwykle ważny, ogromne znaczenie ma jednak także rodzaj splotu. Dwie tkaniny koszulowe o jednakowym składzie mogą bowiem mieć zupełnie odmienny wygląd właśnie ze względu na zastosowany splot. Do najpopularniejszych tkanin na eleganckie bluzki koszulowe można zaliczyć:

  • popelinę - to tkanina koszulowa o prostym splocie i gładkiej strukturze. Zapewnia dobrą wentylację, a koszule z niej uszyte świetnie prezentują się podczas formalnych spotkań.
  • twill (diagonal) - to tkanina koszulowa tkana na skos o większej grubości i mniejszej skłonności do zagnieceń niż popelina.
  • oksford - to tkanina koszulowa o splocie koszykowym. W jej przypadku często wykorzystuje się nici w dwóch kolorach, które razem tworzą mikrowzór widoczny jedynie z bardzo bliska.
  • satyna - to tkanina koszulowa o prawdopodobnie najbardziej eleganckim splocie z tutaj wymienionych. Nie gniecie się zbyt łatwo i ładnie się mieni. Tkaniny koszulowe o splocie satynowym świetnie sprawdzają się w roli materiałów na koszule wieczorowe.

Z czego uszyć koszulę casualową?

Wyżej wymienione rodzaje materiałów koszulowych świetnie sprawdzają się jako tkaniny na koszule wizytowe, formalne i wieczorowe. Koszula to jednak wyjątkowo uniwersalny element garderoby, który wielu z nas chętnie wybiera również na co dzień. Dlatego warto również poznać kilka typów tkanin koszulowych idealnych na koszule casualowe. Oto one:

  • dżins - to tkanina dobrze znana nam wszystkim. Choć najczęściej kojarzona ze spodniami, lżejsze rodzaje dżinsu pięknie prezentują się również w roli tkanin koszulowych. Ze względu na modny charakter i różnoraką formę dają duże możliwości zarówno jeśli chodzi o modę męską, jak i damską.
  • flanela - to gruba, ciepła i przyjemna w dotyku tkanina koszulowa często występująca w wersji z charakterystyczną, grubą kratą. Doskonale sprawdza się jako tkanina na koszule zimowe i jesienne.
  • kora - przez niektórych kojarzona głównie z pościelą, kora to również tkanina koszulowa, z której (zwłaszcza za oceanem) produkowane są lekkie, przewiewne koszule męskie.

Tkaniny koszulowe a gramatura

Obok rodzaju włókien i typu splotu, wybierając tkaninę na koszulę warto również zwrócić uwagę na gramaturę materiału, czyli jego gęstość. Generalnie przyjęło się, że tkaniny o wyższej gramaturze uznaje się za lepsze, nie zawsze musi to jednak być prawda. Zwłaszcza w sezonie letnim cienkie koszule znajdą wielu fanów i mogą być wyjątkowym elementem niejednego eleganckiego outfitu.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December