Tkaniny łatwe w pielęgnacji

Dnia: Publikacja: Mimoza Tkaniny

W przestrzeni naszego domu, tkaniny możemy znaleźć wszędzie. Od obicia sofy, przez zasłony i firany, po poduszki dekoracyjne, pościel i oczywiście nasze ciuchy. Chociaż moda zmienia się co jakiś czas i królują różne wzory i kolory, tak same tkaniny nie zmieniają się aż tak często. Jakie materiały są najmniej wymagające w pielęgnacji? W poniższym artykule przedstawiamy polecenia, jakie przygotował nasz sklep z materiałami. Miłego czytania! 

Dobór tkanin w zależności od przeznaczenia 

Jak zdefiniować niewymagającą tkaninę? To wszystko zależy od tego, do czego jest przeznaczona. Inaczej zachowują się tkaniny obiciowe, nieco innych właściwości wymagamy od firanek czy zasłon, a to, z czym zmagają się obrusy podczas codziennego używania, to jeszcze inna historia. Jak sami widzicie, każda tkanina narażona jest na nieco inne czynniki, więc i ich właściwości oraz wytrzymałość będzie nieco inna. Niemniej wspólnym mianownikiem niewymagającej tkaniny, bez względu na jej przeznaczenie, jest dobra prezencja oraz możliwie jak najdłuższe zachowanie właściwej formy. A gdyby jeszcze można je prać w pralce, a po wysuszeniu nie musieć prasować, to już byłoby idealnie. Sklep z materiałami mimoza, posiada w swojej ofercie duży wybór tkanin, w tym także tkaniny niewymagające prasowania oraz takie, które sprawdzą się idealnie w różnych rolach w przestrzeni mieszkania. 

Tkaniny niewymagające prasowania 

Wyprana tkanina, która po pewnym czasie pobytu na dnie szafy znów zostaje wyciągnięta na wierzch…wymaga gruntowego, długiego prasowania powstałych zagnieceń i co gorsza, nie zawsze udaje się uzyskać jednolity, idealnie gładki materiał.  Odpowiedzią na ten problem jest tkanina niewymagająca prasowania. Nie ma co prawda jednej, uniwersalnej niemnącej się tkaniny, ale w zależności od jej przeznaczenia, można znaleźć propozycje materiałów, które są mniej podatne na zagniecenia od pozostałych.. 

  • W przypadku firan najbardziej popularną opcją jest żakard.  Ta ponadczasowa tkanina skutecznie blokuje wpadanie zbyt dużej ilości promieni słonecznych do mieszkania. Jej największą jej zaletą jest właśnie odpornośc na zagniecenia- jeśli po praniu zawiesimy ją zaraz na karniszu, to tkanina sama się ułoży i nie będzie śladów po zagnieceniu.
  • Tkaniny na zasłony, w zależności od potrzeb (czy mają pełnić funkcję dekoracyjną, czy również zaciemniać wnętrze) powinny być różnej grubości. Jednak, jeśli zależy nam, żeby taka zasłon była zrobiona z tkaniny niewymagającej prasowania, powinniśmy pomyśleć o zasłonie z poliestru lub ewentualnie z bawełny- właśnie te materiały świetnie sprawdzają się jako zasłony oraz mają niską podatność na zagniecenia.
  • Pościel najlepiej, kiedy jest naturalna. Tylko takie tkaniny, jak len, bawełna, wełna czy jedwab zapewniają prawidłową wentylację dla naszego ciała podczas snu. Niemniej taki len jest niezwykle podatny na zagniecenia. Chcąc mieć pościel z tkaniny niewymagającej prasowania, warto rozglądnąć się za bawełnianymi tkaninami. W przypadku dorosłych osób, które nie są podatne na alergie, można pokusić się o syntetyczne domieszki, które uodparniają tkaniny na zagniecenia. 

No products at this time.

Odzież z niemnącej się tkaniny 

Niemnąca tkanina to spore ułatwienie dla osób zmęczonych nieustanną troską o swój dobry wygląd, mimo wielu godzin spędzonych w danej odzieży. Chcąc mieć pewność, że nawet po całym dniu pracy lub spotkań nasze ubrania nie będą pomięte, wystarczy zwracać uwagę na ich skład na metkach podczas kupowania. Poniżej przygotowaliśmy dla Was małe ułatwienie. Lista niemnących się tkanin dostępnych w naszym sklepie z materiałami, z których można uszyć odzież odporną na zagniecenia. 

  • Poliester jest zarówno najbardziej znaną, jak i najbardziej kontrowersyjną tkaniną. Wykonany w 100% ze sztucznych materiałów, jednak dzięki swoim właściwościom jest on wykorzystywany do produkcji wielu różnych niemnących się tkanin. Tiul, falbany, koronki czy błyszczące materiały z cekinami mają właściwości niemnące i bez obaw wytrzymają cały dzień, nie tworząc wstydliwych zagnieceń na ciuchach. 
  • Jedwab - jeden z najdłużej znanych materiałów, z których wytwarzane są niemnące się tkaniny. Jedwab nie należy do najtańszych materiałów, jednak jako naturalny materiał posiada szereg swoich zalet. Przepuszcza powietrze, przez co skóra bez problemu może oddychać, jest antyalergiczny i to, co dla nas najważniejsze- nie mnie się. 
  • Wełna naturalna, wszystkim dobrze znana tkanina naturalna, która nie tylko nas grzeje w zimowe dni, ale również wykazuje właściwości antymnące. 

Jak widać, wybór niemnących się tkanin nie jest wcale aż taki mały i nasz sklep z materiałami jest bogaty w ofertę tkanin, które nie wymagają prasowania. Inne popularne sieciówki odzieżowe również posiadają swojej ofercie niemnącą się odzież. Tak jak już wspominaliśmy, najważniejsze jest czytanie metek.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December