Wygodna bielizna - jak dobrać tkaniny na bieliznę

Dnia: Publikacja: Mimoza Tkaniny

2W bieliźnie, poza jej wyglądem, cenimy przede wszystkim komfort jej noszenia. Tkaniny na bieliznę muszą sprostać ciężkiemu zadaniu bycia delikatnymi przy jednoczesnym zachowaniu dużej wytrzymałości na odkształcenia i częste prania. Jakie tkaniny brać pod uwagę przy wybieraniu bielizny, by mieć pewność zakupu w pełni wygodnej bielizny? W tym artykule bierzemy pod lupę popularne tkaniny, analizując ich wady i zalety jako materiałów, z których wykonywana jest bielizna damska. Zapraszamy do lektury. 

Tkaniny na bieliznę - z czego wykonana jest bielizna damska?

Bielizna to element naszej garderoby, który ma najbliższy kontakt z naszym ciałem, wraz z miejscami intymnymi, które są szczególnie wrażliwe i wymagają specjalnego, delikatnego traktowania. Dlatego tak ważnym jest, żeby bielizna damska przede wszystkim była wykonana z wysokiej jakości materiałów, które nie podrażniają ciała i dają nam poczucie komfortu podczas noszenia. Najlepiej, jeśli bielizna jest tak dopasowana i wygodna, że zapominamy, że ją mamy na sobie. Jakie tkaniny na bieliznę sprawdzą się najlepiej w tej roli? Najprościej i skrótowo mówiąc to te naturalne. Jednak należy pamiętać, że każdy materiał ma inne właściwości, które dla jednych będą wadą, dla drugich zaletą. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę najpopularniejszych materiałów używanych do produkcji bielizny damskiej. 

  • Bawełna - bawełna jest jedną z najbardziej przyjaznych dla skóry tkanin. Dzięki swoim właściwościom odprowadza wilgoć, pozwala skórze oddychać i unikać przegrzania. Bielizna damska wykonana z bawełny jest wytrzymała i niestraszne jej częste prania w wysokich temperaturach. 
  • Bambus- tkanina bambusowa staje się ostatnio coraz chętniej wykorzystywana do produkcji bielizny. Do zalet tkaniny bambusowej należy przede wszystkim miękkość i delikatność dla skóry. Ogromną zaletą są właściwości antybakteryjne i eliminowanie nieprzyjemnego zapachu. Swoją wytrzymałością tkanina bambusowa nie pozostaje w tyle, a jej właściwości termoregulacyjne pozwalają na noszenie wygodnej bielizny z tkaniny bambusowej przez cały rok. 
  • Len - jak wiadomo, len jest przewiewny i hipoalergiczny. Jego właściwości pozwalają zapobiec infekcji miejsc intymnych. Len jest wytrzymały, więc bez obaw zniesie częste prania. Bielizna damska wykonywana z lnianej tkaniny powoli wraca do łask i ponownie zyskuje popularność. 
  • Koronki- bielizna koronkowa jest niezaprzeczalnie symbolem kobiecości. Nieskończoność pięknych wzorów, różnorodność kolorów, czynią z kornki jeden z bardziej pożądanych materiałów bieliźnianych. Wysokiej jakości koronka jest delikatna i przede wszystkim wygodna podczas codziennego noszenia. 

Syntetyczne tkaniny na bieliznę 

Stojąc przed wyborem tkaniny na bieliznę, szczególną uwagę zwracamy na materiały pochodzenia naturalnego. Jednak materiały syntetyczne wcale nie zostają w tyle, jeśli chodzi o ich właściwości. Większość syntetycznych włókien jest przyjazna dla skóry. Co więcej, niektóre w roli tkaniny na bieliznę damską sprawdzą się nawet lepiej, niż materiały naturalne. Wybierając bieliznę, warto zwrócić uwagę na takie materiały syntetyczne jak:

  • elastan – dzięki swojej dużej wytrzymałości na odkształcenia, najczęściej znajdziemy go w składzie bielizny modelującej oraz w domieszkach. Dodanie go do naturalnej tkaniny zapobiega odkształceniom i gnieceniu się materiału. 
  • poliamid – jego właściwości są bardzo podobne do tych, które posiada bawełna. Tkanina wykonana z poliamidu zapobiega rozwojowi bakterii i grzybów, co ma duże znaczenie w przypadku bielizny.
  • poliester – delikatny materiał, który nie podrażni miejsc intymnych. Z jego użyciem można stworzyć naprawdę wygodną bieliznę. 

Jak widać, syntetyczne tkaniny, wbrew pozorom, nie przynoszą szkody naszej skórze, a jako tkaniny na bieliznę sprawdzają się równie dobrze co materiały naturalne. 

Domieszki tkanin - małe ulepszenie natury 

Jeśli kierujemy się wyborem bielizny, patrząc na skład tkanin z jakich jest zrobiona, bardzo często możemy napotkać informację o domieszkach. Jest to w zasadzie małe ulepszenie naturalnych tkanin, które sprawia, że materiał staje się prawie idealny. 

Wybierając bieliznę damską wykonaną z naturalnej tkaniny, posiadającą niewielką domieszkę tkaniny syntetyczne, dokonujemy wyboru, który prawdopodobnie posłuży nam na lata. Jednak należy pamiętać o tym, że w składzie powinien dominować składnik naturalny. Domieszki włókien syntetycznych do naturalnych tkanin sprawiają, że materiał jest bardziej wytrzymały i nie odkształca się aż tak. Dzięki temu nasza ulubiona bielizna będzie miała niezmienny kształt mimo częstego noszenia oraz prania.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December