Czy odzież z krepy jest wytrzymała?

Mimoza Tkaniny 109
Czy odzież z krepy jest wytrzymała?

Krepa, chociaż nie tak popularna jak bawełna czy poliester, zdobywa coraz więcej zwolenników wśród miłośników mody. Nie bez powodu! Cechuje się ona doskonałymi właściwościami, a także uniwersalną estetyką. Czy zatem warto zainwestować w ubrania wykonane z tego materiału? Sprawdźmy, jak krepa sprawdza się pod względem wytrzymałości w odzieży oraz jakie inne zalety ma ten nieco zapomniany materiał.

Krepa – co to za materiał?

Krepa to rodzaj tkaniny, która charakteryzuje się specyficzną fakturą, przypominającą drobne zmarszczki lub plisy. Może być wykonana z różnych surowców, takich jak jedwab, wełna, bawełna czy wiskoza. W zależności od użytego materiału krepa może mieć też różne właściwości, ale ogólnie cechuje się lekkością, przewiewnością i elastycznością. Dzięki swojej strukturze świetnie układa się na sylwetce, co sprawia, że jest chętnie wykorzystywana w produkcji sukienek, spódnic czy bluzek.

Wytrzymałość krepy

Jednym z kluczowych aspektów przy wyborze odzieży jest jej wytrzymałość. Nikt nie chce inwestować w ubrania, które szybko się niszczą lub tracą swój pierwotny wygląd. Jak więc wypada krepa pod tym względem? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ wiele zależy od rodzaju użytego surowca oraz techniki produkcji tkaniny. Przykładowo krepa jedwabnauchodzi za jedną z najbardziej wytrzymałych i luksusowych tkanin. Dzięki swojej naturalnej elastyczności i gęstemu splotowi jest odporna na rozciąganie.

Co więcej, jedwab ma właściwości termoregulacyjne, dzięki czemu ubrania z krepy jedwabnej sprawdzą się zarówno latem, jak i zimą. Krepa wiskozowa to z kolei opcja dla osób szukających tańszych i bardziej praktycznych rozwiązań. Tkanina ta jest odporna na ścieranie, nie gniecie się i łatwo się pierze. Niestety, poliester nie jest tak oddychający jak naturalne materiały, co może być problemem szczególnie w upalne dni.

Pielęgnacja odzieży z krepy

Aby ubrania z krepy jak najdłużej zachowały swój atrakcyjny wygląd, warto zadbać o odpowiednią pielęgnację. Przede wszystkim należy czytać metki z instrukcjami dotyczącymi prania i prasowania. W przypadku krepy jedwabnej zaleca się raczej pranie ręczne, aby uniknąć uszkodzeń delikatnych włókien. Krepa poliestrowa jest natomiast bardzo łatwa w pielęgnacji – można ją prać i suszyć bez obaw o uszkodzenia.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło