Jak wybrać tkaninę na podszewkę?

Mimoza Tkaniny 224
Jak wybrać tkaninę na podszewkę?

Podszewka jest bardzo istotnym i niestety jednocześnie niedocenianym elementem odzieży. Większość producentów oraz klientów sklepów zwraca uwagę na skład materiału głównego, doceniając jego właściwości, zapominając przy tym o podszewce. Wbrew pozorom wybór tkaniny na podszewkę, jest bardzo ważny i dobrze dobrany materiał potrafi z ubraniem zdziałać cuda, nie zabierając przy tym właściwości tkaniny właściwej. Jakie materiały na podszewkę sprawdzają się najlepiej? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym pochylamy się nad podszewką od podszewki. Przyjemnej lektury. 

Dobór tkaniny na podszewkę 

Podszewka jest ukrytym bohaterem większości naszych ubrań. To dzięki niej nasze sukienki, płaszcze czy marynarki dobrze układają się na ciele a ich zakładanie i ściąganie jest możliwe bez większych przeszkód. Zazwyczaj tkanina na podszewkę jest materiałem o śliskiej, lekkiej strukturze, która umożliwia płynne osuwanie się po ciele oraz innych materiałach. Podszewka do płaszcza i sukienki chroni również główny materiał przed powstawaniem śladów potu, odkształcaniem się i innymi wewnętrznymi zabrudzeniami, przedłużając tym samym żywotność naszego ubrania. 

Niestety, bardzo często dobór tkaniny na podszewkę jest bagatelizowany i używane są najtańsze materiały, które bardzo często robią więcej szkody niż pożytku zarówno użytkownikom ubrań, jak i samym ubraniom. 

Źle dobrany materiał na podszewkę 

Jakie mogą być skutki źle dobranego materiału na podszewkę? Przecież to tylko dodatkowa warstwa ubrania, która jako śliski materiał pomaga w założeniu płaszcza lub marynarki i chroni wewnętrzną stronę przed zabrudzeniami. Wszystko się zgadza, jednak nie jest to tylko dodatkowa warstwa, a aż dodatkowa warstwa. Obie tkaniny powinny ze sobą współgrać i dopełniać swoje właściwości. Wtedy stworzymy ubranie praktycznie idealne. 

Jakie szkody może wyrządzić źle dobrany materiał na podszewkę

Przede wszystkim odbiera właściwości głównej tkaniny lub dzianiny, z jakiej wykonane jest ubranie. Gdy kupujemy wełniany płaszcz lub marynarkę, to z nadzieją, że będzie nas grzać w zimowe dni. Poliestrowa podszewka do płaszcza w tym wypadku ograniczy właściwości, jakie ma wełna i w zimowe dni będzie nam zimno. Podobnie z letnimi sukienkami. Najbardziej przewiewny materiał, który zostanie podszyty nieprzepuszczalnym materiałem, sprawi, że będzie nam gorąco i zamiast czuć się dobrze, będziemy się pocić. 

Źle dobrana podszewka do spódnicy sprawi, że ubranie traci kształt i podczas chodzenia będzie się podnosić - nic dobrego, a wystarczyłoby jedynie dobrze dobrać materiał podszewki w spódnicy. 

Tkanina na podszewkę - co wybrać

Stojąc przed wyborem podszewki do sukienek, płaszczy lub marynarek, należy kierować się przede wszystkim właściwościami materiału podszewki. Kolor i wzory materiału zdecydowanie schodzą na drugi plan - tu liczy się głównie praktyczność zastosowanego rozwiązania. 

Dokonując wyboru podszewki do płaszcza, który ma nas grzać w zimowe dni i wykonany jest z naturalnych  materiałów, warto wybrać również naturalny materiał na podszewkę. Mamy wtedy pewność, że obie tkaniny będą ze sobą współgrały w swoich właściwościach. Przepuszczalność podszewki pozwoli na swobodną wymianę powietrza i sprawi, że wełna nie zatraci swoich właściwości i w zimowe dni będzie nas przyjemnie grzać. Zastosowanie podszewki bawełnianej lub wiskozowej będzie jednym z lepszych wyborów do tego rodzaju projektu. 

W przypadku podszewki do sukienek, spódnic oraz innych ubrań, które bezpośrednio przylegają do naszego ciała, poza przepuszczalnością warto postawić na materiał, cechujący się delikatnością i lekkością. Jedwab lub delikatna bawełna sprawdzą się doskonale. 

Pozostałe cechy tkaniny na podszewkę 

Sama przepuszczalność tkaniny na podszewkę to nie wszystko. Poza zasadą, że do odzieży wykonanej z naturalnych tkanin dobieramy jak najbardziej naturalne podszewki to podstawa  zachowania właściwości głównego materiału, z jakiego zrobiona jest odzież. Jednak jak już wspominaliśmy na początku, podszewka ma niekiedy za zadanie usztywnić odzież oraz nadać jej odpowiedniego kształtu. W takim wypadku należy również zwrócić uwagę na gramaturę materiału, który ma służyć jako podszewka. Letnia sukienka nie potrzebuje tak grubej i sztywnej podszewki jak marynarka na zimę. Tak oto dochodzimy też do drugiej zasady wyboru materiału na podszewkę -  powinien być on cieńszy niż materiał, z którego wykonane jest ubranie. 

Jeżeli projekt ubrania zakłada jego elastyczność, podszewka również powinna taka być, żeby nie ograniczać właściwości tkaniny docelowej. 

Jak widać, dobór tkaniny na podszewkę nie jest najprostszy, jednak przy zastosowaniu opisanych wyżej zasad i znajomości właściwości materiałów, bez problemu można dokonać właściwego wyboru i stworzyć projekt ubrania, które będzie idealnie odpowiadało potrzebom użytkownika i posłuży mu na wiele lat. A jeśli podszewka się zużyje, ogromnym plusem jest możliwość jej wymiany i dalsze użytkowanie ciucha. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło