Jedwab
Tkaniny jedwabne
Sklep internetowy MIMOZA, to bogata oferta różnego rodzaju jedwabi, od delikatnego muślinu, przez krepe, aż po grube tkaniny o gramaturze do 300 g/m2. Mogą Państwo wybierać pośród mnóstwa wzorów i kolorów odpowiednich na każdą okazję i porę roku.
Pokaż więcej
Naturalne tkaniny jedwabne sukienki i bluzeczki
Naturalny jedwab posiada niezwykłe właściwości, które sprawiają, że latem daje uczucie chłodu, a zimą grzeje nasze zmarznięte ciała. Na zwiewne letnie sukienki i bluzki polecamy jedwabny muślin, satynę i żorżetę, które ze względu na delikatność i transparentność można użyć w warstwach. Delikatny muślin nadaje się również na oryginalne szale łączone z wełną merino podczas filcowania na mokro. Oferujemy bogactwo wzorów, kolorów, grubości i faktur jedwabiu by zadowolić każdego klienta.
Historia szyta jedwabiem
Jedwab, czyli włókno pochodzenia zwierzęcego jak i tkanina o tej samej nazwie pozyskiwana z tego włókna znany jest od ponad 5000 lat. Choć dziś możemy kupić tkaninę syntetyczną nazywaną sztucznym jedwabiem, o podobnych właściwościach ale tańszą, to jedwab naturalny nadal cieszy się dużą popularnością i chętnie wykorzystywany jest nie tylko do produkcji ubrań w wielu wzorach w przeróżnych kolorach.
Jedwab - włókno i tkanina
Jedwab, to włókno pochodzenia zwierzęcego (białkowe) uzyskiwane z kokonu jedwabnika morwowego lub jedwabnika dębowego. Światowa produkcja jedwabiu na poziomie ok. 50 000 ton rocznie stanowi 0,2% całej produkcji włókien. Największymi producentami są Chiny i Indie, Uzbekistan i Brazylia, a także Tajlandia, Wietnam, Korea Północna, Iran i Japonia. Największym producentem w Europie jest Rumunia.
Jedwab to również nazwa tkanin produkowanych z przędzy uzyskiwanej z tego włókna. Cenionymi właściwościami tkanin jedwabnych są połysk i gładkość. Ważne jest również, iż są one miękkie, lekkie, cienkie i bardzo przyjemne w dotyku, a przy tym mają duża wytrzymałość. Niegdyś stosowane jako podłoże malarskie, zwłaszcza w sztuce orientalnej. Z włókien jedwabnych produkowano sita służące w technice druku zwanej sitodrukiem.
Rodzaje tkanin jedwabnych
Jedwab jest doskonałym materiałem do szycia ubrań lekkich, letnich, przewiewnych. Zapewnia komfort termiczny, ale do tego ładnie wygląda w zestawieniu z ubraniami z bawełny czy lnu. O rodzaju tkaniny najczęściej decyduje splot i technologia tworzenia nici. Do najpopularniejszych tkanin jedwabnych należy:
- Satyna – gładka, miękka, z jednej strony matowa, z drugiej błyszcząca – idealna na pościel.
- Żorżeta – matowa, ziarnista powierzchnia, splot płócienny – preferowana na sukienki, bluzki, wyroby galanteryjne.
- Krepa – ziarnista powierzchnia, miękka, bardzo dobrze się układa (na sukienki, bluzki).
- Szantung – tkanina o charakterystycznym zgrubieniu w wątku (żakiety, marynarki).
- Szyfon – tkanina cienka, przeświecająca (na bluzki, bieliznę).
- Tafta – gęsta, sztywna, szeleszcząca, dająca efekt mieniącej się tkaniny (stroje wieczorowe).
Pielęgnacja jedwabiu
Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z szyfonem jedwabnem, czy muślinem jedwabnym, lepiej unikać pralki. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy pralka posiada program do delikatnego prania, który nie szkodzi ubraniom (choć prawda jest taka, że nigdy nie wiadomo, jak nasza pralka poradzi sobie z jedwabiem). Najbezpieczniejszym rozwiązaniem dla naturalnego jedwabiu jest pranie chemiczne w renomowanej pralni chemicznej, gdyż to wymaga delikatności na każdym etapie prania i absolutny brak silnych środków piorących.
Jeżeli jednak chcemy prać je w wodzie, to żeby nie zniszczyć ubrań z jedwabiu, najlepiej prać je ręcznie w wodzie ciepłej, ale nie gorącej. Pranie jedwabiu powinno trwać bardzo krótko, tkaniny nie należy namaczać. Do usunięcia plam oraz nieprzyjemnych zapachów przyda się delikatny płyn do prania, mydło albo szampon do włosów. Po lekkim odciśnięciu wody ubranie można suszyć rozłożone na płasko, nigdy nie należy rozkładać go jednak na słońcu.
Sztuczny jedwab
Jedwab to materiał o bogatej tradycji i niepodważalnej renomie. Niestety naturalny jedwab pochodzenia zwierzęcego, produkowany z przędzy jedwabników, osiąga bardzo wysokie ceny. Dlatego tak popularne są nowoczesne tkaniny jedwabne wykonane z włókien poliestrowych o delikatnej strukturze i subtelnym połysku. Nitki tworzy wiązka ciągłych włókien sztucznych otrzymywanych z celulozy drzewnej, zwykle skręconych. Na pierwszy rzut oka bardzo trudno odróżnić dobrej jakości sztuczne tkaniny jedwabne od ich organicznego pierwowzoru - są tak samo miękkie, lejące, przyjemne w dotyku, znakomicie się układają, a ich użytkowanie jest niezwykle komfortowe.
Cienka tkanina z sztucznego jedwabiu doskonale nadaje się na szale, zwiewne, kobiece bluzki, elegancką bieliznę, a przede wszystkim na piękne, lejące i efektowne suknie. Sztuczna tkanina jedwabna ma wiele zalet, a nawet pod wieloma względami przewyższa naturalny odpowiednik - mniej się gniecie, jest łatwiejsza w utrzymaniu w czystości, wygodniej się ją pierze, bezpiecznie prasuje i co ważne jest kilka razy tańsza. Z takiego jedwabiu wyczarujesz oryginalną stylizację na wieczór lub na co dzień, nietuzinkową, zachwycającą i zapewniającą prawdziwą przyjemność podczas noszenia.
Dlaczego warto wybrać nasz jedwab sukienkowy?
Jedwab sukienkowy, który znajdziesz w naszej hurtowni, charakteryzuje się doskonałą przewiewnością, dzięki czemu pozwala skórze oddychać nawet podczas upalnych dni. Jest to szczególnie istotne dla osób o wrażliwej skórze, które mogą odczuwać dyskomfort związany z noszeniem syntetycznych tkanin. Jednocześnie jedwab doskonale izoluje ciepło, sprawiając, że sukienki z tego materiału są odpowiednie również na chłodniejsze dni.
Kolejną zaletą jedwabiu sukienkowego jest jego wyjątkowa miękkość i delikatność w dotyku. Ponadto ta naturalna tkanina wyróżnia się eleganckim połyskiem, który dodaje szyku oraz ponadczasowej estetyki każdej kreacji. Co istotne, w naszej ofercie znajdziesz nie tylko duży wybór tradycyjnego jedwabiu, ale też dzianin jedwabnych i innych tkanin wykorzystujących te włókna.
Czy jedwab jest polecany dla alergików?
Inną z największych zalet naturalnego jedwabiu jest jego hipoalergiczność, co oznacza, że może być on noszony przez osoby cierpiące na alergie skórne czy astmę. W przeciwieństwie do niektórych syntetycznych tkanin jedwabne włókna nie powodują podrażnień ani uczuleń, a wręcz przeciwnie – działają kojąco na skórę. Nasz jedwab sukienkowy posiada naturalne właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne, dzięki czemu zapobiega również rozwojowi drobnoustrojów, które mogą wywoływać alergie.