Tkaniny sygnowane czyli jakie? Co z nich uszyć

Dnia: Publikacja: Mimoza Tkaniny

Tkaniny sygnowane, niosą możliwości bardzo trudne do osiągnięcia w inny sposób. Ich specyficzny wygląd i charakter kupił warsztaty wielu szwaczy i szwaczek. Czym charakteryzują się tkaniny sygnowane i co można z nich uszyć?

Czym są tkaniny sygnowane?

Tkaniny sygnowane powstają przez dodanie nadruku na dowolną tkaninę. Tym nadrukiem może być kwiatowy wzór, motyw zwierzęcy, wzorki lub cokolwiek innego. W języku potocznym przyjęło się, że tkanina sygnowana pochodzi od znanego producenta ubrań lub projektanta ubrań. Wtedy najczęściej tkaniny sygnowane są logiem producenta lub charakterystycznym, rozpoznawalnym wzorem stworzonym przez danego projektanta. Takie tkaniny zwykle są znacznie droższe niż ich odpowiedniki, identyczne pod względem materiałowym, ale bez nadruku.

Jaki wygląda proces sygnowania tkanin?

Sygnowanie tkanin może odbywać się dwoma metodami. Starsza z nich to technologia druku atramentowego. Podczas tego procesu wykorzystuje się tusz pigmentowy, który jest znacznie bardziej odporny na działanie czynników zewnętrznych niż tusz rozpuszczalnikowy. Tusz nakłada się w systemie Continuous -Ink-Jet, czyli ciągłego dawkowania. Taki system zapewnia swobodę odległości głowicy drukarki od tkaniny oraz jest znacznie bardziej efektywny w przypadku różnych rodzajów tkanin niż metoda kropelkowa (Drop-On-Demand). Niestety kosztem tego jest mniejsza dokładność wydruku, która jednak często nie sprawia problemu ze względu na nierównomierną powierzchnię większości tkanin.

Drugą metodą, nowocześniejszą, jest metoda druku cyfrowego. Druk cyfrowy niesie podobne możliwości co technologia CIJ (jedną z metod druku cyfrowego jest również Ink-Jet), a dodatkowo zapewnia wiele innych rozwiązań. Wydruki cyfrowe są zwykle wyższej jakości, o zwiększonym parametrze DPI, czyli Dots Per Inch, określających ilość kropek wydruku na daną jednostkę długości. Dzięki tej technologii otrzymuje się wydruki o większym kontraście, rozdzielczości i bardziej naturalnym wyglądzie. Ta technika ma też wiele zalet logistycznych. Nie trzeba przeprowadzać próbnych wydruków, można łatwiej stworzyć projekt, dokonywać modyfikacji i sam proces drukowania przechodzi sprawniej, z mniejszymi przestojami między partiami.

Jakie tkaniny poddaje się sygnowaniu?

Jedynym parametrem, który musi spełnić tkanina do sygnowania, to w miarę regularna powierzchnia. W przypadku struktur chropowatych ostateczny wygląd tkaniny może być inny od zamierzonego. Do tego znaczna nierównomierność tkaniny może negatywnie wpływać na pracę maszyn drukarskich. Sygnowanie na materiałach naturalnych jest trwalsze, a sama specyfika mikrostruktury takich tkanin dodatkowo maskuje ewentualne niedoskonałości wydruku.

Co szyć z tkanin sygnowanych?

Zwykle tkaniny sygnowane posiadają powtarzający się wzór. Dlatego trzeba uważać z szyciem długich ubrań. W przypadku ubioru schematyczne wzory mogą budzić negatywne efekty wizualne. Zupełnie odwrotnie wygląda sytuacja mebli, ozdób i innych przedmiotów codziennego użytku. Wszystko również zależy od rodzaju sygnatury. Z reguły tkaniny sygnowane idealnie nadają się na szycie koszulek. Szczególnie te z marką znanych producentów. Niewielkim kosztem (porównując do oryginalnych ubrań), możemy zaopatrzyć siebie lub znajomych w modnie wyglądające t-shirty, z logiem Louis Vuitton, Gucci czy Dior. Dzięki temu zyskamy oryginalny ubiór, który jednocześnie będzie budził podziw w towarzystwie zwracającym uwagę na markowe ubrania. W obecnym czasie dobrym pomysłem jest również szycie maseczek ochronnych z tkanin sygnowanych. Wielu producentów ubrań wypuszcza maseczki ze swoim logo, często są one w astronomicznych cenach. Uszycie ich własnoręcznie zdecydowanie oszczędzi nam wiele pieniędzy, a efekt wizualny będzie jednakowy do noszenia maseczek ze sklepu.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December