Wełna i jej rodzaje

Mimoza Tkaniny 1932
Wełna i jej rodzaje

Wełna to włókno pochodzenia naturalnego zwierzęcego. Pozyskuje się ją poprzez strzyżenie (owiec), zbieranie sezonowo traconej okrywy włosowej (np. wielbłądów) lub wyczesywanie (np. królików angorskich). Tkaniny produkowane z włókien wełnianych należą do grona najbardziej pożądanych w przemyśle odzieżowym i są wyjątkowo cenione za wysoką jakość i naturalny charakter.

Jeśli chcesz bliżej poznać wełnę, jej zalety i rodzaje koniecznie przeczytaj poniższy tekst. Omówimy w nim poszczególne odmiany wełny, jej zastosowanie i cechy charakterystyczne. Podpowiemy Ci również jak sprawdzić jakość wełny tak, aby wybierać wyłącznie produkty najwyższej jakości. Przyjemnej lektury!

Za co kochamy wełnę? - zalety wełny

Do podstawowych zalet wełny bez dwóch zdań można zaliczyć fakt, że jest to tkanina o wyjątkowo dobrych właściwościach termoizolacyjnych. Znakomicie izoluje ciepło, dzięki czemu odzież z niej wykonana skutecznie chroni przed mrozami. Wełna to również materiał, który doskonale odprowadza wilgoć. Mimo pokaźnej grubości jest przewiewna i nie prowadzi do przegrzenia lub nadmiernego pocenia się ciała. Co więcej, cechą charakterystyczną wełny jest również jej zdolność do pochłaniania zapachów, w wyniku czego nie trzeba jej często oddawać do czyszczenia.

Niestety, wełna posiada również pewną istotną wadę, a mianowicie skłonność do filcowania się. Nieprawidłowo pielęgnowana kurczy się i odkształca. W przypadku ubrań z wełny konieczne jest więc bezwzględne przestrzeganie wskazówek dotyczących konserwacji znajdujących się na metkach.

Rodzaje wełny

Wełna wełnie nie równa. Jedna gryzie, inna jest przyjemna w dotyku. Jedna jest gruba, inna stosunkowo cienka. Jedną zaliczamy do tkanin ekskluzywnych, z kolei inną dostaniemy w dość przystępnych cenach.

Poniżej znajdziesz najpopularniejsze rodzaje wełny wraz z ich cechami charakterystycznymi. Oto one:

  • Wełna owcza - Merino, Szewlot, Szetland

Najpopularniejszym rodzajem wełny jest wełna owcza pozyskiwana poprzez strzyżenie żywych owiec. Włókna wełny owczej są wykorzystywane są do produkcji tkanin, dzianin i włóknin, które z kolei są używane jako materiał na odzież, zwłaszcza zimową.

Najwyższej jakości wełnę owczą o miękkich, puszystych włóknach długości 4-12 cm pozyskuje się od owiec rasy merynos żyjących w terenach górskich. Mimo niezwykłej cienkości i delikatności włókna wełny Merino skutecznie izolują ciepło i odprowadzają wilgoć z ciała zapewniając przy tym wysoki komfort użytkowania odzieży.

Do wysoko cenionych rodzajów wełny owczej zalicza się również wełnę szetlandzką pochodzącą od owiec żyjących na Wyspach Szetlandzkich oraz wełnę Szewlot pochodzącą od owiec żyjących na granicy Anglii i Szkocji.

  • Wełna kozia - kaszmir, moher

Wełnę kozią, czyli kaszmir uznaje się za jedną z najekskluzywniejszych tkanin dostępnych na rynku. Jest delikatna, lekka i przyjemna w dotyku, a przy tym grzeje znacznie lepiej niż wełna owcza. Dobrze odprowadza wilgoć z ciała, jest przewiewna, sprężysta i niegniotliwa. Nie straszny jej brud i nieprzyjemne zapachy. Pięknie się układa, dzięki czemu rzeczy z niej uszyte prezentują się elegancko i stylowo.

Odmianą wełny pozyskiwanej z futra kóz jest również moher. Tym co wyróżnia go na tle pozostałych rodzajów wełny jest brak zdolności do filcowania się. Ponadto, jest on również ciepły, higroskopijny i przewiewny, a odzież z niego wykonana cechuje się jedwabistym połyskiem i delikatnością.

  • Wełna wielbłądzia - camel

Wełna owcza jest najpowszechniejsza, wełna kozia najbardziej ekskluzywna, z kolei o wełnie wielbłądziej można powiedzieć, że jest najbardziej trwała. Wytrzymałość jej włókien aż o 70% przewyższa bowiem wytrzymałość włókien wełny merino, dzięki czemu jest ona jednocześnie bardzo ciepła i wyjątkowo mocna. W dodatku jej bezsprzeczną zaletą są jej właściwości prozdrowotne, a mianowicie odporność na chwytanie brudu, kurzu i alergenów.

  • Wełna z futer lam - alpaka

Wełna z futer lam, czyli alpaka cechuje się delikatnością, lekkością i atrakcyjnym połyskiem. Wyróżniają ją dobre właściwości termoizolacyjne i duża przewiewność. Alpakę można dostać w kolorze białym, szarym lub żółtawym, również w wersji szlachetnej, tzw. Baby Alpaka, powstałej z włókien pochodzących od młodych zwierząt.

  • Wełna królicza - angora

Angora to zarówno nazwa wełny króliczej, jak i rasy długowłosych królików hodowanych głównie w celu jej pozyskania. Angora ze względu na charakterystyczną lekkość, miękkość i trwałość uznawana jest za tkaninę luksusową. Grzeje nawet lepiej niż wełna Merino, dzięki czemu niektórzy zachęcają do noszenia ubrań z niej wykonanych osoby zmagające się z reumatyzmem.

Jak sprawdzić jakość wełny?

Produkty wełniane najwyżej jakości oznacza się symbolem woolmark. Jeśli na metce odzieży nie znajdziesz tego oznaczenia zapoznaj się ze składem ubrania oraz przyjrzyj się grubości tkaniny i gęstości splotu. Im jest on gęstszy tym lepiej.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło