Mechacenie ubrań – dlaczego tkaniny się mechacą?

Mimoza Tkaniny 7575
Mechacenie ubrań – dlaczego tkaniny się mechacą?

Zmechacenie ubrań – dlaczego tkaniny się mechacą?

Pewnie nie jeden raz wasza ulubiona bluzka lub płaszcz uległy zmechaceniu i nie wyglądały już tak zjawiskowo, jak w momencie zakupu. Nie da się zaprzeczyć, że odbiera to urokowi ubrań i jest bardzo denerwujące. Zapraszamy do naszego artykułu, w którym analizujemy jakie materiały się mechacą i dlaczego tak jest. Podzielimy się również wskazówkami jak zapobiec mechaceniu materiału. Przyjemnej lektury.

Zmechacenie ubrań – czym tak naprawdę jest?

Mechacenie materiału to naturalny proces powstający głównie ze względu na mechanikę. Nosząc ubranie, materiał cały czas pracuje, wprawiany w ruch naszym ciałem i jego przemieszczaniem się. Powstają wtedy różnego typu zagniecenia, materiał ociera się o siebie i rozciąga. Narusza to strukturę splotu włókien, z których wyplątują się małe niteczki i zaczynają się plątać pod wpływem wytwarzanego tarcia. Tak oto powstają znienawidzone przez nas kuleczki i zmechacenia na ubraniach. Jak sami możecie zaobserwować, najliczniej występują w miejscach najbardziej eksploatowanych, jak na przykład pod pachami, czy między nogami, gdzie materiał praktycznie nieustannie się o siebie ociera. Jednak, czy aby na pewno każda dostępna na rynku tkanina się mechaci? Czy można jakoś zapobiec mechaceniu się tkanin?

Jakie materiały się mechacą?

Przerywanie włókien niestety dotyczy każdego rodzaju materiału, jednak w przypadkach niektórych, nie powstają charakterystyczne kulki, które są największym problemem dla użytkowników odzieży.

 

Mitem jest, że naturalne materiały się nie mechacą. Najlepszym tego przykładem jest wełna (zarówno owcza, jak i z alpaki lub merynosa), która wykazuje duże właściwości mechacące. Jednak w przypadku wełny, zmechacone kuleczki można bez problemu oderwać, nie powodując zaciągnięcia w tkaninie.

 

Najbardziej mechacącym się materiałem jest zdecydowanie akryl. Spotkać go można w wielu sieciówkach, jako materiał dominujący w składzie praktycznie każdej odzieży. Jednak mimo oszałamiającego wyglądu nowych ciuchów z akrylu,  już po jednym założeniu, na takich ubraniach pojawiają się trudne do usunięcia zmechacenia. Powstałych kuleczek nie można usunąć tak jak w przypadku wełny – odrywając je – bo bardzo łatwo można doprowadzić do zaciągnięcia tkaniny i jej całkowitego uszkodzenia.

Jedynym sposobem na usunięcie zmechaceń z akrylu jest użycie golarki do tkanin.

Niemechacące się materiały

Zmechacenie ubrań w dużej mierze zależy od splotu, z jakiego wykonana jest dana tkanina lub dzianina oraz sprężystości jej włókien. Do materiałów, które się nie mechacą, należy na przykład jedwab. Jest to naturalna tkanina, która swoje właściwości w dużej mierze zawdzięcza bardzo sprężystym włóknom, które zapobiegają między innymi powstawaniu zmechaceń.

 

Wielu z Was pewnie zastanawia się, czy poliester się mechaci. Odpowiadamy – nie. Jest to tkanina odporną na szybkie powstawanie nieestetycznych kulek. Czy widzieliście kiedykolwiek zmechacone ubrania sportowe lub stroje kąpielowe?

Dobrej jakości jeans również tak szybko nie ulega procesowi zmechacenia. Mocny splot materiału i wytrzymałe, wysokiej jakości włókna są bardziej odporne na przerywanie i kulkowanie.

 

Len, zaliczany do jednych z najbardziej wytrzymałych naturalnych materiałów, również wykazuje o wiele mniejszą podatność na mechacenie się. Co więcej, im dłużej jest używany, tym lepiej wygląda. 

Jak zapobiec mechaceniu się ubrań

W przypadku wielu tkanin mechacenie się jest niestety procesem nieuniknionym, jednak odpowiednia pielęgnacja może go znacznie opóźnić i niego zmniejszyć skalę jego występowania. Aby zapobiec mechaceniu się tkanin, należy przede wszystkim zapewnić im delikatność. Długie i częste pranie oraz suszenie w suszarce bębnowej bardzo szybko nadwyręża tkaniny i przerywa ich sploty, przyczyniają się w ten sposób do powstawania zmechaceń. Ważne jest również używanie odpowiedniego detergentu – na rynku dostępne są dedykowane do tego delikatne płyny i żele, które dodaje się do prania. Zabezpieczają one tkaniny przed szkodliwymi czynnikami mechanicznymi. A gdy już wrzucamy ubrania do pralki, pamiętajmy o przewinięciu ich na drugą stronę i odpowiedniej segregacji – nie tylko kolorami, ale również tkaninami, ponieważ pranie delikatnych materiałów z na przykład odzieżą roboczą może wpłynąć niekorzystnie na te pierwsze. Jeśli posiadasz droższe ubrania i obawiasz się o ich zmechacenie, warto prać je ręcznie. Jednak należy pamiętać, że zbyt mocne ocieranie materiałów o siebie w celu wywabienia plam, jest również szkodliwe i może zaszkodzić materiałowi.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło