Futra naturalne i sztuczne, cechy i zalety

Dnia: Publikacja: Mimoza Tkaniny

Futro jest tym elementem ubrania, który ma specjalne zadanie - wskazuje na status i smak jego właściciela. O ile w dawniejszych czasach istniał stereotyp, że tylko bardzo zamożna osoba może sobie pozwolić na coś takiego jak futro, to teraz, również dzięki futrom sztucznym, prawie każdy może kupić taki element garderoby. Ale aby wybrać odpowiedni wyrób futrzarski, najpierw warto dowiedzieć się, jakie to jest futro.

Podział futer ze względu na cenę

Wszystkie dostępne futra należą do jednej z dwóch dużych kategorii - są sztuczne lub naturalne. Z tego względu różnią się ceną. Również istotne różnice w cenie zależą od rodzaju zwierzęcia, z którego wykonany jest produkt.

Wpływ rodzaju zwierzęcia na cenę wyrobu futrzarskiego:

  1. Najdroższe - norki, wydry, sobole, lisy, srebrne i czarne, a także szynszyle.
  2. Średnie ceny uzyskują futra wiewiórki, desmana, lisa rudego, fretki i rosomaka.
  3. Najtańsze futra z zająca, królika, norki rosyjskie lub chińskie.

Należy zauważyć, że pomimo niezwykłego piękna produktów naturalnych, w ostatnim czasie pojawiła się silna tendencja do zastępowania wszystkich rodzajów futra naturalnego sztucznym. Oczywiście zdania są podzielone, ale niezależnie od tego, jaki rodzaj futra wybierzemy, doskonale będzie się prezentować w naszej szafie i stanie się ważnym atrybutem prawdziwej stylowej damy.

Futra naturalne, czy sztuczne?

Naturalne futra od zawsze były dumą każdej kobiety. Nie tylko wyglądają wspaniale, ale także doskonale spełniają swoją główną funkcją, czyli ochroną przed zimnem. Pomimo wszystkich zalet, niezależnie od rodzaj futra, każde jest dość drogi. Jest to znacząca przeszkoda w posiadaniu takiej odzieży. Również ze względów etycznych jakie podkreślają obrońcy zwierząt osoby decydujące się na zakup futra wybierają futra sztuczne. Oprócz faktu, iż tego rodzaju futra są tańsze, nie ustępują jakością naturalnym. Co więcej są niekiedy bardziej odporne na zużycie i mniej podatne na negatywne oddziaływanie wilgoci.

Kilka rodzajów sztucznych futer stało się nie tylko doskonałą alternatywą dla naturalnych, ale są również z powodzeniem używane przez uznanych projektantów w swoich kolekcjach i szybko zyskują na popularności. Płaszcze z barwionego sztucznego futra w kolorze czerwonym, żółtym, niebieskim itp. idealnie pasują do garderoby zarówno pod względem stylu i humanitarnej mody.

Skóry o różnych kolorach i fakturach

Rodzaje futer używanych do szycia płaszczy i kurtek jest ok. 100, od znanych norek lub lisa arktycznego po bardzo egzotyczne futro ze skóry fok czy jenota.

Wszystkie z nich są ciągle dostępne, ale przy zakupie lepiej kierować się bardziej racjonalnymi względami i dokładnym rozeznaniem, które rodzaje futra potrafią ogrzać, a które są przeznaczone wyłącznie dla salonów mody.

Aby wybrać dla siebie idealny produkt, który nie tylko ogrzeje w zimie, ale także podkreśla status, warto najpierw dowiedzieć się, z jakich zwierząt futerkowych pochodzą, jakie są ich różnice i w jakich sytuacjach się sprawdzą.

Najcieplejsze płaszcze wykonane są z futra: foki, wydry, szopa pracza i bobra. Produkty uważane za mniej ciepłe to: sobole, piżmaki, karakuły, norki, nutria i kuna. W strefach klimatycznych, gdzie nie ma zbyt wiele mroźnych zim, z powodzeniem sprawdzą się lżejsze, przewiewne płaszcze z zająca, świstaka, kozy itd. Przy wysokiej wilgotności wskazane jest noszenie futra z bobra, nutrii lub wydry z tego powodu, iż są najbardziej wodoodporne.

Futra z norek na

Pomimo zmieniających się trendów mody, niektóre rzeczy pozostają niezastąpionymi standardami i stanowią swoisty papierek lakmusowy definiującymi prawdziwą stylową damę. Jedną z tych rzeczy jest niewątpliwie płaszcz z norek. Lejące, lekkie i puszyste futro norki sprawiła, że ​​produkty z niego uszyte znalazły się stałe miejsce wśród najbardziej popularnych. Ciekawą cechą tego zwierzęcia jest fakt, że norka jako gatunek ma niesamowitą różnorodność kolorów.

Płaszcz z norek - niezmienny klasyk, który ze względu na duże zainteresowanie odmiennymi formami kolorystycznymi poddawany jest sztucznie tworzeniu nowych odmian norek, których futro wyróżnia się odmiennymi cechami jakościowymi. Najsłynniejsze z nich to:

  • → Norka rosyjska - gatunek, którego futro jest najczęściej używane. Zwierzę hodowane jest w Rosji, dlatego w zależności od warunków pogodowych jego futro jest najcieplejsze lub jaśniejsze. Jedną z zalet jest odporność na wodę.
  • → Norka skandynawska - rodzaj uważany obecnie za najbardziej popularny. Wielkość produkcji stanowi ok. 80% całkowitego światowego rynku produktów z norek. Cechą wyróżniającą jest średnia wysokość kosmków, pod którymi leży gruba warstwa podpalenia. Futro jest niezwykle ciepłe.
  • → Norka północnoamerykańska - to ekskluzywny elitarny wygląd z krótkim podszyciem i wełną, dzięki czemu tekstura skóry przypomina najlepszy aksamit. Futro z norek amerykańskich dobrze chroni przed zimnem.

Wymienione rodzaje futra z norek należą do najczęściej kupowanych, a koszt produktów zależy od ubarwienia, technologii szycia oraz jakości produkcji futra.

Odmiany futra z norek

Istnieje wiele odmian kolorystycznych futra z norek, od śnieżnobiałych po ciemne, czarne odcienie. W sumie istnieją 350 odcieni, wśród których wyróżnia się 11 grup kolorów.

Futra z królika

Produkty z futra królika są często niedoceniane. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do zwiększania popularności produktów króliczych. Jest na to kilka wyjaśnień:

  • → Skóra królika jest lekka, ale gęste, dlatego produkty futrzane posiadają jednocześnie dwie takie cechy jak lekkość i ciepło.
  • → Liczba gatunków królików doprowadziły do ​​dużej różnorodności kolorów i faktur, które są wykorzystywane w produkcji wyrobów futrzarskich.
  • → Ceny za futra królika są dość przystępne. Możemy sobie pozwolić na aktualizację swojej garderoby co kilka lat, podążając za trendami w modzie.
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December