Welur / Aksamit

Welur i aksamit to dwa popularne materiały pluszowe wykonywane z włókien bawełnianych, jedwabnych lub syntetycznych. Szczególnie chętnie wykorzystuje się je w tapicerstwie do obijania mebli, takich jak sofy, fotele, pufy, itp. Ostatnimi czasy cieszą się one popularnością również w modzie. Welurowe i aksamitne bluzy, marynarki, sukienki i T-shirty przykuwają wzrok oryginalnością, elegancją i stylem.

W Mimoza-tkaniny.pl znajdziesz wysokogatunkowy welur i aksamit w wielu atrakcyjnych kolorach. Wysoka jakość oferowanych przez nas produktów i ich konkurencyjna cena sprawiają, że od lat niezmiennie cieszymy się zaufaniem klientów zarówno w Polsce, jak i za granicą. Przekonaj się o tym i Ty! Serdecznie zapraszamy do skorzystania z oferty naszego sklepu!

Pokaż więcej

Czym jest aksamit?

Aksamit to gruba, bawełniana, jedwabna lub syntetyczna tkanina pokryta charakterystycznym meszkiem o długości nieprzekraczającej 3 mm. Powstaje on w procesie wplatania między wątek i osnowę pętelek z rozciętych lub nierozciętych nitek.

Dawniej, w czasach gdy wykonywano go wyłącznie z jedwabiu, był on symbolem luksusu, dobrostanu i majętności. Refleksy światła odbijające się w nitkach aksamitu sprawiały, że prezentował się on iście po królewsku. Obecnie rozwój techniki sprawił, że aksamit jedwabny został w dużej mierze wyparty przez tańsze odpowiedniki, tj. aksamit bawełniany i syntetyczny.

Czym jest welur?

Cieńszym materiałem o budowie i właściwościach zbliżonych do aksamitu jest welur. Charakteryzuje go krótsza okrywa włosowa niż w przypadku aksamitu, a także większa elastyczność i mniejsza połyskliwość. Podobnie do aksamitu welur prezentuje się niezwykle szykownie, a uszyte z niego ubrania i meble nim obite przywodzą na myśl elegancję i szykowność.

Jak widać aksamit i welur to dwa różne materiały, dlatego zamiennie stosowanie ich nazw jako określenia na tkaniny pluszowe jest błędem.

Welur i aksamit - zastosowanie

Welur i aksamit to materiały popularnie wykorzystywane w tapicerstwie. Zwłaszcza ostatnimi czasy dużym zainteresowaniem cieszą się barwne pufy, fotele i kanapy obite tkaninami pluszowymi. Coraz częściej w mieszkaniach widzi się również akcesoria, takie jak abażury, poduszki, pledy i koce wykonane z aksamitu lub weluru.

Welur i aksamit chętnie wykorzystywany jest również w krawiectwie. Marynarki, bluzy, dresy i sukienki z nich uszyte przyciągają spojrzenia, zachwycają elegancją i oryginalnością.

Czyszczenie aksamitu

Welur i aksamit należą do tkanin łatwych w utrzymaniu w czystości. Meble i akcesoria z nich uszyte wystarczy raz na jakiś czas przetrzeć wilgotną ściereczką, aby usunąć z nich kurz i zabrudzenia. Z kolei odzież wykonaną z weluru lub aksamitu bez obaw można prać w pralce z wykorzystaniem delikatnego środka piorącego. Warto jednak przed podjęciem jakichkolwiek działań zapoznać się z instrukcją znajdującą się na metce, ponieważ tkaniny pluszowe z domieszką innych materiałów mogą wymagać odmiennej pielęgnacji.

Aktywne filtry

  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło