Jak pielęgnować satynę, aby cieszyć się nią dłużej?

Mimoza Tkaniny 759
Jak pielęgnować satynę, aby cieszyć się nią dłużej?

Jak pielęgnować satynę, aby cieszyć się nią dłużej?

Tkanina satynowa to piękny materiał, pozwalający poczuć się wyjątkowo i elegancko. Dodatkowo ma szereg zastosowań w codziennym życiu - od szykownych bluzek czy sukienek przez zmysłową bieliznę nocną po stylową pościel. Ponadto jej właściwości prozdrowotne są nie do przecenienia. Nic dziwnego, że chcielibyśmy, by służyła nam jak najdłużej - wiemy jak ciężko rozstać się z ulubioną sukienką czy z tą najładniejszą pościelą. Jednak pielęgnacja, jakiej wymagają ubrania satynowe spędza sen z powiek wielu osobom. Prać ręcznie czy w pralce? Jakich użyć detergentów? Czy satynę można prasować? Jeśli ciebie też nurtują te pytania, dobrze trafiłeś - spieszymy z odpowiedziami!

Czym jest satyna?

Satyna znana jest już od średniowiecza, jednak jej szersze zastosowanie przypada dopiero na XIX wiek. Często myślimy o niej jako materiale, warto jednak wiedzieć, że jest to rodzaj atłasu - sposób splotu włókien w tkaninie nadaje jej połysk. Tkanina satynowa może więc być zrobiona z różnych materiałów, zarówno naturalnych, jak i sztucznych. Te drugie cechuje zdecydowanie niższa cena. Jednak decydując się na droższą opcję, otrzymujemy za to lepszą jakość. Niezależnie od materiału, z jakiego została wykonana, satyna zawsze odznacza się niecodzienną elegancją oraz wyjątkowym połyskiem na stronie prawej, pozostając przy tym matowa na lewej. Dodatkowo jest niezwykle lekka i zwiewna. 

Satyna - jaką tkaninę satynową wybrać?

Tkanina satynowa może być wykonana z różnych materiałów naturalnych lub sztucznych. Naturalne to przede wszystkim jedwab, bawełna i len, sztuczne - poliester i poliamid. Najwyższej jakości jest oczywiście satyna jedwabna dostępna w naszym sklepie z tkaninami w szerokiej gamie kolorystycznej i cenowej. Można z niej uszyć w zasadzie wszystko. Świetnie sprawdzi się jako materiał na wytworne suknie, śliczne koszule nocne czy powabne piżamki. Wyjątkowo miękka i delikatna dla skóry zapewnia wygodę użytkowania przez wiele godzin.

Na rynku dostępne są również satyny bawełniane lub lniane. Ta pierwsza jest bardziej popularna, a co za tym idzie szerzej dostępna, nie mniej lniane tkaniny wracają do łask, więc i takie możemy coraz częściej kupić. Obie doskonale sprawdzą się jako poszewki na pościel - są bardzo eleganckie, ich cena jest niższa od satyny jedwabnej i zapewniają niezwykły komfort snu. Szczególnie dobrze sprawdzą się w upalne dni, gdyż satyna nie nagrzewa się od ciała i pozostaje przyjemnie chłodna przez całą noc.

Satyna poliamidowa i poliestrowa mimo swej dużo niższej ceny jest równie odporna na rozciąganie, co satyny naturalne. Warto dać jej szansę, jeśli chcemy mieć elegancję za mniejsze pieniądze. Ponadto ubrania satynowe będą się mniej gniotły niż te powyższe.

Zalety ubrań satynowych

Satyna to piękna tkanina, która ma również wiele zalet. Jej wygląd od razu rzuca się w oczy - dzięki specjalnemu splotowi nici połyskuje przy każdym ruchu. Jest bardzo delikatna, wręcz spływa po ciele, dopasowuje się do niego, ale go nie opina - nic więc nie będzie nas uwierać podczas noszenia ubrań satynowych. Jednocześnie podkreśla wszystkie walory sylwetki. Do tego jest niezwykle przyjemna w dotyku - jest miękka i gładka, pozwalając nam poczuć się luksusowo. Nosząc więc ubrania satynowe unikniemy wszelkich podrażnień skóry. Jest delikatna i przewiewna, a co za tym idzie, świetnie nadaje się na lato - chłodzi nasze ciało, nie “klei” się do niego, a skóra może swobodnie oddychać. Rozważając zakup ubrań satynowych, często zapominamy, że są one doskonałe dla alergików - nie uczulają, a roztocza nie mają szansy się w nich zagnieździć.

Jak pielęgnować ubrania satynowe? - Pielęgnacja satyny w prostych krokach

Pielęgnacja satyny jest nieodzownym elementem jej posiadania, jeśli chcemy się nią długo cieszyć. Ubrania, o które właściwie dbamy, zachowają swoją jakość przez długi czas. Jednak wiele osób boi się kupować satynę, z obawy przed czasochłonnym i kłopotliwym pielęgnowaniem tkaniny. Dbanie o satynę opiera się tymczasem tylko o kilka prostych zasad. 

Przede wszystkim pierzmy w niskich temperaturach od 40 do 60 stopni, wybierając program do delikatnych materiałów. Wyższe temperatury mogą powodować kurczenie się materiału. Ubrania satynowe wkładajmy do specjalnych siateczkowych woreczków do prania, by uniknąć uszkodzeń mechanicznych - zaciągnięć, przetarć, mechacenia. Wybierajmy delikatne detergenty, a w przypadku satyny jedwabnej specjalne środki do prania jedwabiu. Stosujmy też chusteczki przeciw farbowaniu, by satyna nie uległa przebarwieniom. 

Nasze ubrania z satyny powinniśmy prasować na lewej stronie i jak najniższą temperaturą, w zbyt wysokiej włókna ulegną zniszczeniu. Najlepiej najpierw sprawdzić w mało widocznym miejscu czy tkanina nie “przykleja” się do żelazka. Jeśli tak, a nie mamy możliwości wyboru niższej temperatury, powinniśmy prasować przez lekko wilgotną ściereczkę.

Tkanina satynowa, często przyciąga kurz lub małe nitki z innych ubrań. Aby temu zapobiec, przechowujmy satynę razem z innymi śliskimi materiałami. Unikajmy też otwartych szaf.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło