Tekstylia a aranżacja mieszkania

Mimoza Tkaniny 284
Tekstylia a aranżacja mieszkania

Tekstylia są niezwykle ważnym elementem aranżacji mieszkania. Sprawiają, że wnętrza prezentują się swojsko, przytulnie i ciepło. Odpowiednio dobrane podkreślają charakter pomieszczeń i uwypuklają gust domowników. Co więcej, często posiadają również szereg praktycznych funkcji. Zasłony są niezastąpione podczas zaciemniania pomieszczeń, natomiast obrusy chronią stół przed zniszczeniem w trakcie biesiady.

W niniejszym artykule znajdziesz wskazówki jak dobrać tekstylia do aranżacji mieszkania. Podpowiemy Ci w jakie tkaniny warto zainwestować urządzając wnętrza w sześciu obecnie najpopularniejszych stylach aranżacyjnych - skandynawskim, glamour, nowoczesnym, klasycznym, industrialnym i eklektycznym. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki będą dla Ciebie pomocne!

Skandynawska prostota

Styl skandynawski chwycił za serca wielu z nas. Naturalne barwy, prostota formy i wyraźny związek z naturą sprawiają, że wnętrza urządzone w tym stylu prezentują się bezpretensjonalnie, ciepło i przytulnie. Na aranżacje w stylu skandynawskim często decydują się osoby romantyczne i wrażliwe, które czerpią radość z przebywania na łonie przyrody.

Znakomitym dopełnieniem pomieszczeń urządzonych w stylu skandynawskim są naturalne, ubogo zdobione tkaniny. Poduszki uszyte z jasnej tkaniny bawełnianej lub miękkiej dzianiny wełnianej będą strzałem w dziesiątkę. W pokojach urządzonych w stylu skandynawskim dobrze prezentować się będą również proste, materiałowe obrusy i bieżniki uszyte z bawełnyjuty lub lnu. Warto przy tym pamiętać o odpowiedniej kolorystyce. Najlepiej sprawdzą się tutaj jasne tkaniny skandynawskie w kolorze mleka, beżu lub ecru. Ciekawym dopełnieniem aranżacji są również zasłony okienne wykonane z naturalnych tkanin. Bez wątpienia nadadzą one wnętrzom sporo ciepła i nastrojowości. Jaki materiał na zasłony w stylu skandynawskim sprawdzi się najlepiej? My polecamy gładki len, grubą bawełnę wiskozę bawełnianą.

Eleganckie wnętrza glamour

Kolejnym współcześnie lubianym stylem aranżacyjnym jest styl glamour. Masywne meble, pikowane kanapy, kryształowe żyrandole i błyszczące tkaniny to to co w stylu glamour jest najważniejsze. Przepych, elegancja i wytworność rodem z epoki baroku. Jeśli jesteś fanem stylu glamour warto, abyś wiedział jakie tkaniny wybrać, aby podkreślić charakter mieszkania i dopełnić wnętrze. Otóż w pomieszczeniach w stylu glamour świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju połyskujące tkaniny takie jak tafta jedwabnaszyfonmuślinszantung żorżeta. Co ciekawe, w odróżnieniu od tkanin skandynawskichtkaniny w stylu glamour nie muszą być gładkie ani jasne. Świetnym wyborem będą tu zarówno wzorzyste materiały, jak i te w ostrych barwach pod warunkiem, że będą się one dobrze komponować z całą aranżacją mieszkania. Odważnym osobom lubiącym eksperymentować polecamy również tkaniny zdobione cekinami, które nadadzą wnętrzom blasku i będą się pięknie prezentować np. jako poszewki na poduszki lub bieżnik na stół.

Nowoczesny minimalizm

O stylu nowoczesnym mówi się, że powstał on z buntu przed bogato zdobionymi mieszkaniami pełnymi przepychu. Tym co wyróżnia go spośród pozostałych jest prostota, harmonia i umiar zarówno w odniesieniu do barw, jak i form. Wnętrza nowoczesne to wnętrza osób zapracowanych przedkładających w aranżacjach funkcjonalność nad efekt ciepła domowego ogniska.

W nowoczesnych aranżacjach warto postawić na gładkie, matowe tekstylia. Poduszki uszyte z szarej bawełny lub wiskozy w odcieniu zgaszonego błękitu będą w sam raz. To samo dotyczy dekoracji okien. Nowoczesne zasłony znacznie bardziej zachwycają jakością tkanin niż wzornictwem. Warto, aby były uszyte np. z grubej, beżowej bawełny lub gładkiej satyny jedwabnej. Zastosowanie znajdą tu również długie, gładkie firany uszyte z prześwitującej, białej tkaniny, np. muślinu.

Klasyczna prostota

Prostota, elegancja, symetria, a do tego ciepło. To cechy najtrafniej opisujące wnętrza w stylu klasycznym. To styl w szczególności uwielbiany przez osoby przywiązane do tradycyjnych wartości, lubiące spędzać czas na rozmowie z najbliższymi. Choć każdy z nas ma nieco inny pomysł na urządzenie mieszkania w stylu klasycznym, wszyscy bez wątpienia zgodzą się, że tekstylia to coś, czego nie powinno w nim zabraknąć. Poduszki, pledy, obrusy, zasłony - wszystkie te elementy wpływają bowiem na ogólne wrażenie ciepła i nastrojowości będące kluczowymi w klasycznych pomieszczeniach. Osobom pragnącym osiągnąć ten efekt w szczególności polecamy materiały takie jak bawełnadzianiny wełniane i welur, które swoją miękkością zachwycą niejednego domatora.

Industrialna funkcjonalność

Myśląc o wnętrzu w stylu industrialnym wielu z nas ma przed oczyma przestronne, niemal puste mieszkanie pełne stali, cegieł i szkła, rodem z okładek magazynów wnętrzarskich. Cóż, trzeba przyznać, że coś w tym jest. Warto jednak zwrócić również uwagę na fakt, że pustka nie sprzyja komfortowi życia na co dzień. Dlatego też urządzając mieszkanie w stylu industrialnym warto pomyśleć choćby o zasłonach, które zaciemnią pomieszczenia w wyjątkowo słoneczne dni lub uchronią przed wścibskim wzrokiem sąsiadów czy też poduszkach, które podłożymy pod głowę oglądając serial na kanapie. Aby jednak nie zepsuć całego efektu i nie zatracić industrialnego charakteru mieszkania warto, aby wszelkie tkaniny stanowiły raczej tło niż grały główne skrzypce w aranżacji. Jak to osiągnąć? Najlepiej wybierając naturalne, gładkie tkaniny takie jak len lub bawełna.

Oryginalny eklektyzm

Cechą charakterystyczną stylu eklektycznego jest różnorodność. Wzory, formy, kolory i kształty choć wzajemnie się dopełniają, sprawiają wrażenie jakby wyrwanych z różnych rzeczywistości. Śmiało można więc wysnuć stwierdzenie, że w mieszkaniach urządzonych w stylu eklektycznych sprawdzi się każda tkanina - od bawełny juty, przez chanelki tiul, po cekiny aksamit.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło