Tkaniny na stroje taneczne - z czego uszyć i czym powinny się cechować?

Dnia: Publikacja: Mimoza Tkaniny

Tkaniny na stroje taneczne to najpopularniejsze tkaniny na sukienki i ubrania do tańca. Szyjąc samodzielnie albo zamawiają ubrania do tańczenia, szukamy tkanin wysokiej jakości, które będą trwałe, przewiewne, świetnie będą się układać, nie będą krępować ruchów i pięknie wyglądają podczas bali oraz imprez tanecznych. Wśród wielu propozycji dostępnych na rynku nie wszystkie spełniają te oczekiwania.

Najwłaściwsze tkaniny taneczne

Dobór tkaniny jest bardzo ważny aby suknia miała odpowiednią jakość, kolorystykę i krój. Ważne jest by tkanina się ładnie układała i współpracowała z ruchami tancerza dlatego rozciągliwe tkaniny są idealne do tego typu strojów.

Materiały używane w sukniach klasycznych

Do sukni standardowych używamy materiałów, które sprawią, że dół sukni w zależności od projektu albo się podnosił i nadawał objętości albo był zwiewny i bardzo się rozkładał przy różnych figurach obrotowych. Należą do nich:

  • organza, czyli cienka, przejrzysta tkanina tradycyjnie wykonywana z przędzy jedwabnej. Obecnie tkana również z bawełny i włókien syntetycznych, takich jak poliester lub nylon. Jej nazwa pochodzi od miasta Urgencz w Turkiestanie. Najbardziej luksusowe tkaniny typu organza są wciąż tkane z jedwabiu.
  • tiul - lekka, ażurowa tkanina. Zazwyczaj jest to tkanina bawełniana, choć spotyka się też jedwabne. Z racji dużej przejrzystości z tiulu robi się głównie welony ślubne czy woalki oraz elementy klasycznych sukien balowych.
  • satyna - materiał miły w dotyku. Jest to rodzaj atłasu, którego prawa strona ma splot wątkowy satynowy, a lewa, błyszcząca – splot osnowowy atłasowy. Technologii produkcji tkanina satyna zawdzięcza wyjątkową delikatność przywodzącą na myśl naturalny jedwab.
  • georgetta (żorżeta) – rodzaj przezroczystej tkaniny o splocie płóciennym. Wyrabiana jest z wełny, bawełny lub jedwabiu. Jest jednobarwną tkaniną o nieregularnie zmarszczonej powierzchni. Nieregularne zmarszczenie powierzchni powstaje wskutek użycia w procesie tkania skręconych nici. Szyje się z niej głównie różne suknie.

Materiały wymagane w tańcach dynamicznych

Do szycia sukien, w których będziemy tańczyć bardziej dynamiczne tańce takie jak np. latynoamerykańskich używamy tkanin głównie rozciągliwych. Tkaniny te ściśle mogą opinać ciało ale nie będą krępować ruchów.

  • Lycra - to nowoczesna dzianina elastyczna oparta na sztucznych włóknach, bardzo rozciągliwa, szybkoschnąca, łatwo dopasowująca się do kształtu ciała. Lycra z powodzeniem może stać się połyskującą obcisłą suknią wieczorową. Dostępna jest w bardzo dużej palecie kolorystycznej.
  • velvet - jest to tkanina bardzo estetyczna, szykowna i stylowa. Materiał jest delikatny i gładki, przypominając swoją fakturą inny bardzo szlachetny materiał, czyli aksamit. Połysk tkaniny velvet łączy się z wizualną subtelnością pluszu, co jedynie zwiększa jej walory estetyczne. Mimo delikatnego wyglądu tkanina jest bardzo wytrzymała.
  • koronka - czyli inaczej ażurowa plecionka z różnego rodzaju nici najczęściej lnianych, bawełnianych, wiskozowych lub poliestrowych. Używane w produkcji wyrobów ślubnych czy odświętnych kreacji.
  • crepa - tkanina o falowanej fakturze. Niekiedy prześwitująca, niegniotąca się. Wyróżniamy krepę wełnianą, satynową, szyfonową, jedwabną oraz poliestrową.
  • jersey - jest to bardzo wdzięczna delikatna dzianina zapewniająca duży komfort użytkowania oraz swobodę ruchów, przepuszcza powietrze, więc nadaje się na stroje do różnych aktywności. Materiał jersey bawełniany dostępny jest w ogromnym wyborze gramatur, kolorów oraz wzorów i deseni.

Dodatki do stroju tanecznego

Istnieje takie powiedzenie, że diabeł tkwi w szczegółach. W przypadku kreacji jaką przygotujemy na bal, czy zabawę taneczną, to odpowiednio dobrane dodatki do sukienki są potwierdzenie tych słów. Pasująca biżuteria, torebka, czy efektowne buty mogą nadać zupełnie nowy charakter całej stylizacji. Natomiast źle dobrane mogą dość mocno osłabić efekt, nad którym pracowaliśmy. Jeżeli mamy wątpliwości jak dobrać takie dodatki, to warto zasięgnąć fachowej porady.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December