Kaszmir

Puszystość i miękkość to cechy charakterystyczne kaszmiru. Materiał odznacza się wysoką popularnością w przemyśle odzieżowym. Tkaniny kaszmirowe wykorzystywane są przede wszystkim przy produkcji swetrów i kardiganów, a także ozdobnych szali. Ubrania z kaszmiru są eleganckie i stylowe, zapewniają poczucie ciepła. Nadają się zarówno na stok narciarski, jak i na wyjście do restauracji czy jesienny spacer po mieście.

Pokaż więcej

Tkaniny kaszmirowe w sklepie Mimoza Tkaniny

Kaszmir nie podrażnia skóry i jest miły w dotyku. Jego naturalne kolory to szary, brązowy lub biały. Tkaninę, ze względu na jej delikatność, często łączy się z jedwabiem lub wełną owczą, co skutkuje powstawaniem przyjemnie ciepłych swetrów. Kaszmir na metry to świetna propozycja dla tych, którzy dla własnych krawieckich eksperymentów szukają optymalnej długości materiału, który mogą pozyskać w sklepie Mimoza tkaniny.

Czym jest kaszmir?

Kaszmir, zwany też pashminą, to tradycyjna nazwa używana od lat w regionie Himalajów. Wełna ta nazywana jest kaszmirem w świecie zachodnim. Kaszmir jest do ośmiu razy cieplejszy niż wełna owcza, ale przy tym dużo lżejszy, i co wyjątkowe – ma właściwości termoregulacyjne. Po kaszmir jednak sięgamy rzadko, bo niestety jego cena jest często bardzo wysoka. Dlaczego kaszmir to najdroższe włókno świata?

Niezwykłość kaszmiru

Kaszmir jest bardzo wysokiej jakości wełną pochodzącą od odmiany kóz kaszmirskich (Capra Hisca). Kozy te występują w najwyższych partiach gór, gdzie temperatura spada do ponad -40 stopni Celsjusza. Żeby móc przeżyć w tak ekstremalnych warunkach, wytworzyły wewnętrzną warstwę wełny, która jest bardzo cienka – ma 15-19 mikronów grubości (włos ludzki ma grubość 75 mikronów), a co za tym idzie jest wyjątkowo ciepła. Kaszmir jest do ośmiu razy cieplejszy niż wełna owcza, ale przy tym dużo lżejszy, i charakteryzuje się wyjątkową termoregulacyjnością.

Kóz kaszmirskich nie strzyże się, tylko czeka aż zrzucą nadmiar włosia na wiosnę. Po czym ręcznie zbiera się sierść i oddziela twarde włosy od tych najdelikatniejszych. By wykonać jeden sweter z kaszmiru potrzeba kilku kóz i to znajduje odzwierciedlenie w cenie. Produkty są tkane ręcznie, co nadaje tym wyrobom charakter wyraźnie odróżniający je od produkcji fabrycznej. Są trwałe i z czasem nabierają charakteru. Prawdziwy szal kaszmirowy to prezent na całe życie.

Zróżnicowanie cen kaszmiru

W sklepach można znaleźć produkty z kaszmiru, które nie są ekstremalnie drogie. Czy to jest zatem ten sam kaszmir, za który musimy zapłacić nieraz kilka tysięcy złotych? Otóż nie. Aby ograniczyć koszty pozyskiwania wełny w sposób tradycyjny zaczęto hodować kozy kaszmirskie i strzyc ich okrywę włosową tak jak strzyże się owce. Jakość tego kaszmiru jest niestety mniejsza. By powstała wewnętrzna warstwa delikatnego puchu koza kaszmirska potrzebuje ekstremalnych warunków pogodowych. Bez nich jej okrywa włosowa nie ma już takich fenomenalnych właściwości. Innym sposobem na obniżenie kosztów jest stosowanie zamienników. Często to, co na metce oznaczono jako stuprocentowy kaszmir, w rzeczywistości jest imitacją – mieszanką wełny, poliestru i rayonu.

Niekiedy niższą cenę osiąga się stosując włókna regenerowane. Regenerowany kaszmir powstaje z nieużywanej kaszmirowej odzieży poddanej obróbce. Wełnę rozbija na włókna w specjalnych maszynach, poddaje zabiegom chemicznym i przerabia na nową przędzę. Tak powstałe włókna są grubsze i krótsze, ich jakość jest niższa, choć dla niektórych jest to zaleta, gdyż wpisuje się w ideę mody cyrkularnej.

Jak odróżnić oryginalny kaszmir?

Żeby rozpoznać jakość kaszmiru, nie trzeba być wielkim ekspertem. Wystarczy dotknąć, by wyczuć różnicę. Kaszmir doskonałej jakości jest niezwykle lekki, cienki (pod światło przez tkaninę widać dłoń), ma delikatny meszek na powierzchni, ale się nie mechaci. Oryginalny kaszmir głaszcze, zamiast gryźć, i natychmiast grzeje – jest bardzo ciepły. Autentyczny kaszmir zwykle występuje w kolorach naturalnych i zgaszonych, gdyż niezbyt dobrze się farbuje.

Pielęgnacja kaszmiru

Kaszmir dobrze pielęgnowany będzie służyć latami, ale prać należy go możliwie najrzadziej. Znawcy tematu pozwalają na taki zabieg tylko raz w sezonie, w specjalnym płynie z dodatkiem protein białka. Do codziennej pielęgnacji wystarczy szczotka z delikatnym włosiem i ciepły, wilgotny ręcznik. Sweter, jeśli zmieni kształt w czasie noszenia, należy położyć na kilka godzin na takim ręczniku, aby wrócił do stanu pierwotnego. Kaszmir to przysmak dla moli. Trzeba dołożyć wszelkich starań, aby nie dopuścić tych owadów do wrażliwej garderoby.

Jeżeli chodzi o pranie, to tylko w pralni chemicznej i to renomowanej. Po wypraniu ubranie bardzo zyskuje – staje się jeszcze bardziej miękki i puszysty, a ewentualne kłaczenie czy mechacenie znikają. Najwłaściwsze przechowywanie kaszmirowych wyrobów jest złożenie ich i położenie na wierzchu w szafie czy szufladzie, żeby nie były zgniatane i mogły oddychać.

Aktywne filtry

  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło