Tafta

Czym jest tafta?

Tafta to elegancka, sztywna tkanina o ciasnym splocie. W danych czasach chętnie wykorzystywano ją do szycia sukni wieczorowych, po czym odłożono ją do lamusa, lecz dziś znów wraca do łask. W sklepach możesz znaleźć taftę jedwabną, która jest najbardziej luksusową odmianą tego materiału oraz taftę syntetyczną, będącą jej tańszym zamiennikiem. Oba rodzaje tafty są chętnie wykorzystywane zarówno do szycia odzieży, jak i elementów dekoracji domu, takich jak np. zasłony.

Pokaż więcej

Właściwości tafty

Tafta to piękny, połyskujący materiał o sztywnym, ciasnym splocie i zwartej strukturze. Był uwielbiany przez starsze pokolenia w latach ich młodości. Szelest towarzyszący każdemu ruchowi i piękna, połyskująca struktura materiału sprawiały, że eleganckie suknie wieczorowe i balowe z tafty biły rekordy popularności.

Obecnie tafta na nowo wraca do łask. Luksusowy charakter materiału, szeroka gama kolorystyczna i niebanalny wygląd sprawiają, że sukienki z tafty znów wracają na salony. Zwłaszcza w połączeniu z ozdobnymi haftami lub nadrukami tafta prezentuje się niebanalnie i efektownie.

W sklepach z tkaninami możemy znaleźć taftę jedwabną wyróżniającą się wysoką jakością oraz niebywałą miękkością i delikatnością. Dość popularne są również tafty syntetyczne, w tym kreszowane i wzorzyste, jednak biorąc pod uwagę fakt, że są to materiały sztuczne dużo lepiej wykorzystać je nie na odzież, lecz do uszycia zasłon lub poszewek na poduszki.

Zastosowanie tafty

Wszystkie odmiany tafty, a w szczególności tafta jedwabna, są chętnie wykorzystywane do szycia odzieży, zarówno przez popularnych projektantów mody, jak i przez użytkowników prywatnych. Zwłaszcza w przypadku sukni balowych, koktajlowych i wizytowych oraz strojów scenicznych tafta nie ma sobie równych pod względem popularności.

Gładka, połyskująca i miła w dotyku powierzchnia tafty sprawia, że chętnie wykorzystuje się ją nie tylko do produkcji odzieży, lecz również w celach dekoracyjnych. Drapowane zasłony, barwne poszewki na poduszki, eleganckie pokrowce na krzesła i narzuty na łóżka wykonane z tafty prezentują się niezwykle gustownie nadając wnętrzom szyku i wykwintności. Dlatego też taftę bardzo chętnie wykorzystuje się w przemyśle ślubnym oraz do dekoracji sal balowych, restauracji i kawiarni.

Jak czyścić taftę?

Żywotność materiałów zależy nie tylko od częstotliwości ich użytkowania, lecz również od tego w jaki sposób będziemy o nie dbać. Każdy rodzaj tafty jest nieco inny i nie ma jednego sprawdzonego sposobu na to jak ją pielęgnować. Mimo to można wskazać kilka uniwersalny zasad na temat konserwacji tafty:

  • elementy wykonane z tafty prasuj zawsze na lewej stronie;
  • zawsze przestrzegaj instrukcji dotyczących prania, suszenia i prasowania znajdujących się na metce ubrania lub elementu dekoracyjnego, wykonanego z tafty;
  • plamy pojawiające się na poduszkach lub innych elementach dekoracyjnych wykonanych z tafty ścieraj natychmiast gdy się pojawią, aby nie dopuścić do ich trwałego zabrudzenia.

Aktywne filtry

  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło