Tafta

Czym jest tafta?

Tafta to elegancka, sztywna tkanina o ciasnym splocie. W danych czasach chętnie wykorzystywano ją do szycia sukni wieczorowych, po czym odłożono ją do lamusa, lecz dziś znów wraca do łask. W sklepach możesz znaleźć taftę jedwabną, która jest najbardziej luksusową odmianą tego materiału oraz taftę syntetyczną, będącą jej tańszym zamiennikiem. Oba rodzaje tafty są chętnie wykorzystywane zarówno do szycia odzieży, jak i elementów dekoracji domu, takich jak np. zasłony.

Pokaż więcej

Właściwości tafty

Tafta to piękny, połyskujący materiał o sztywnym, ciasnym splocie i zwartej strukturze. Był uwielbiany przez starsze pokolenia w latach ich młodości. Szelest towarzyszący każdemu ruchowi i piękna, połyskująca struktura materiału sprawiały, że eleganckie suknie wieczorowe i balowe z tafty biły rekordy popularności.

Obecnie tafta na nowo wraca do łask. Luksusowy charakter materiału, szeroka gama kolorystyczna i niebanalny wygląd sprawiają, że sukienki z tafty znów wracają na salony. Zwłaszcza w połączeniu z ozdobnymi haftami lub nadrukami tafta prezentuje się niebanalnie i efektownie.

W sklepach z tkaninami możemy znaleźć taftę jedwabną wyróżniającą się wysoką jakością oraz niebywałą miękkością i delikatnością. Dość popularne są również tafty syntetyczne, w tym kreszowane i wzorzyste, jednak biorąc pod uwagę fakt, że są to materiały sztuczne dużo lepiej wykorzystać je nie na odzież, lecz do uszycia zasłon lub poszewek na poduszki.

Zastosowanie tafty

Wszystkie odmiany tafty, a w szczególności tafta jedwabna, są chętnie wykorzystywane do szycia odzieży, zarówno przez popularnych projektantów mody, jak i przez użytkowników prywatnych. Zwłaszcza w przypadku sukni balowych, koktajlowych i wizytowych oraz strojów scenicznych tafta nie ma sobie równych pod względem popularności.

Gładka, połyskująca i miła w dotyku powierzchnia tafty sprawia, że chętnie wykorzystuje się ją nie tylko do produkcji odzieży, lecz również w celach dekoracyjnych. Drapowane zasłony, barwne poszewki na poduszki, eleganckie pokrowce na krzesła i narzuty na łóżka wykonane z tafty prezentują się niezwykle gustownie nadając wnętrzom szyku i wykwintności. Dlatego też taftę bardzo chętnie wykorzystuje się w przemyśle ślubnym oraz do dekoracji sal balowych, restauracji i kawiarni.

Jak czyścić taftę?

Żywotność materiałów zależy nie tylko od częstotliwości ich użytkowania, lecz również od tego w jaki sposób będziemy o nie dbać. Każdy rodzaj tafty jest nieco inny i nie ma jednego sprawdzonego sposobu na to jak ją pielęgnować. Mimo to można wskazać kilka uniwersalny zasad na temat konserwacji tafty:

  • elementy wykonane z tafty prasuj zawsze na lewej stronie;
  • zawsze przestrzegaj instrukcji dotyczących prania, suszenia i prasowania znajdujących się na metce ubrania lub elementu dekoracyjnego, wykonanego z tafty;
  • plamy pojawiające się na poduszkach lub innych elementach dekoracyjnych wykonanych z tafty ścieraj natychmiast gdy się pojawią, aby nie dopuścić do ich trwałego zabrudzenia.

Atuty tafty jedwabnej z naszej oferty

Tafta jedwabna to tkanina o niezwykłych właściwościach, które sprawiają, że jest ona tak ceniona na rynku tekstylnym. Przede wszystkim zachwyca swoim pięknem – delikatnym połyskiem i subtelną fakturą. Tafta z naszej oferty jest produkowana z naturalnych włókien jedwabiu, dzięki czemu jest miękka i przyjemna w dotyku. Jednocześnie jednak charakteryzuje się dużą wytrzymałością i trwałością, co sprawia, że jest idealnym materiałem na eleganckie kreacje.

Wszechstronność tafty jedwabnej polega również na jej zdolności do przyjmowania różnorodnych kształtów. Tkanina ta doskonale układa się w fałdy i marszczenia, co pozwala na tworzenie efektownych i bogatych w formę strojów. Jeśli jednak szukasz czegoś innego w tym stylu, sprawdź naszą ofertę tkanin plisowanych na metry, które świetnie nadają się np. na spódnice.

Do jakich strojów pasuje tafta jedwabna?

Ze względu na swoje niezwykłe właściwości tafta jedwabna doskonale sprawdza się w różnorodnych stylizacjach. Przede wszystkim jest to materiał chętnie wykorzystywany w wyjątkowych kreacjach wieczorowych – eleganckich sukniach balowych czy koktajlowych. Ponadto może być ona stosowana zarówno do szycia codziennych sukienek czy spódnic, jak i żakietów oraz płaszczy, co czyni ją materiałem niezwykle uniwersalnym.

Aktywne filtry